facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Як бути родині, якщо навіть через суд неможливо стягнути аліментні борги з батька

Дата публікації: 07.09.2018

Автор: ГО «Скадовщина – мій рідний край»

Дитина має право на матеріальну підтримку від тата, незалежно від того, зареєстрований шлюб між батьками чи ні. Злісних аліментників примушують платити через суд. Та якщо навіть він за об’єктивних причин не може стягнути кошти з боржника, як вижити малозабезпеченій родині? Саме з таким випадком – і водночас із недосконалістю законів – зіткнулися юристи Скадовського офісу Мережі правового розвитку.

До Офісу при громадській організації «Скадовщина – мій рідний край» звернулася 32-річна Жанна*, громадянка Республіки Вірменія. Зараз вона мешкає в одному з невеличких  сіл Скадовського району Херсонської області. Жінка зізналася, що живеться їй тяжко: ні моральної, ні фінансової підтримки зі сторони чоловіка, батька їхньої спільної 7-річної дитини, немає.

Жанна переїхала в Україну 10 років тому, народила дитину від коханого, з яким вони уклали шлюб відповідно до національних звичаїв, але не зареєстрували в органах реєстрації актів цивільного стану. Зараз жінка ніде не працює,  перебивається тимчасовими заробітками. Батько дитини теж не працює, має на утриманні ще двох дітей від іншої жінки. Рухомого та нерухомого майна у нього немає.

Зі слів Жанни, скористатися послугами юристів Офісу їй порадили знайомі, які раніше вже отримували тут якісну правову допомогу.

  • На жаль, із такою проблемою до нас звертається переважна більшість жінок, не залежно від громадянства чи  національності, – коментує юрист Офісу Сергій Кеба, який взявся за цю справу.  – Ми роз’яснили клієнтці особливості провадження справ наказного та спрощеного проваджень про стягнення аліментів, яке застосовується судами та пояснили, що дитина має право на матеріальну підтримку від її батька, незалежно від того, зареєстрований шлюб між батьками чи ні.

Враховуючи, що відвідувачка обрала наказне провадження, юрист пояснив наступне:

Згідно зі ст.180 Сімейного кодексу України, батько дитини зобов’язаний утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 161 Цивільного процесуального кодексу України, судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов’язана зі встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб, а саме:

ч.1 ст. 191 Сімейного кодексу України: аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – із дня подання такої заяви;

– п.5 ч.1 ст. 161 Цивільного процесуального кодексу України: судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Наступного Сергій Кеба допоміг підготувати заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів на дитину та подати його до Скадовського районного суду Херсонської області.
Суд видав відповідний судовий наказ від 02 липня 2018 року, за яким з батька стягнуто аліменти на утримання доньки у твердій грошові сумі 930 гривень, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно.

  • Все це зумовлено тим, що у батька дитини  не вистачає коштів для того, щоб платити більші аліменти. Тому відвідувачка зупинилася саме на видачі судового наказу, але, на жаль, навіть прогодувати дитину за ці кошти неможливо. Про одяг, навчання, дитячі  книги чи іграшки взагалі не йдеться, – уточнює юрист.
    Станом на сьогодні Судовий наказ, виданий Скадовським районним судом,  подано до виконавчої служби за місцем проживання боржника, який є громадянином України. Якщо ж із чоловіка Жанни об’єктивно не можна буде стягнути аліменти, жінці нададуть державну допомогу.

Коментує юрист: 

Сергій Кеба, юрист ГО «Скадовщина – мій рідний край».

У разі відсутності можливостей стягнути аліменти із боржника надається державна допомога на підставі Постанови Кабінету Міністрів №189 від 22.02.2006, яка призначається за наявності наступних підстав:

  • рішення суду  про  стягнення  аліментів з одного з батьків не виконується  у  зв’язку  з  ухиленням  від  сплати  аліментів  або відсутністю  у  боржника коштів та іншого майна, на які за законом може  бути звернено стягнення;
  • стосовно    одного   з   батьків   здійснюється   кримінальне провадження  або  він перебуває на примусовому лікуванні, у місцяхпозбавлення   волі,   якого   визнано   в   установленому  порядкунедієздатним,  а  також  перебуває на строковій військовій службі;
  • місце проживання   (перебування)   одного   з   батьків    не встановлено.

Розмір тимчасової допомоги надається на дітей у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Враховуючи нововведення на  підставі Закону України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», ситуація зі сплатою аліментів повинна покращитися, оскільки у ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України були внесені зміни, якими встановлюється: «мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.    Все це надає оптимізму, але, на жаль, формування правової норми містить рекомендації щодо розміру аліментів, який  встановлюється судом та за умови достатнього заробітку (доходу боржника). Однак в описаній ситуації такі рекомендації поки що є малоефективними, оскільки у боржника відсутні як кошти, так і інше майно, на яке за законом може  бути звернено стягнення. Тож, захист малозабезпечених сімей, які відносяться до соціально вразливої частини населення, потребує покращення та внесення відповідних змін до законодавства із соціального забезпечення. А саме: призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки, яких не мають можливості утримувати дитину, повинен  також відповідати прожитковому мінімуму дитини відповідного віку, а не залишатися на рівні 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/75044235

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×