Заплутана спадкова справа
Дата публікації: 25.06.2018
Автор: Людмила Чванько
Жінка все своє майно заповіла племіннику. Однак той через рік після смерті тітки помер, не прийнявши її спадщину. Коли сестра покійного почала оформлення майна брата та тітки на себе, стикнулася з проблемою – строк прийняття спадщини, яку по собі залишила жінка, вже минув. За заплутану спадкову справу взялася голова Ковельського офісу Мережі правового розвитку Надія Клімук. У суді правниця довела, що племінниця померлої має право на додатковий час для прийняття спадщини.
Жителька Ковельського району Волинської області Галина Зарудня* звернулася до офісу Мережі правового розвитку при ГО “Центр зростання громад” з проханням допомогти оформити спадок рідної тітки.
Жінка померла у 2015 році, все своє майно за заповітом залишила племіннику, рідному брату пані Галини.
Однак через рік чоловік передчасно помер, так і не прийнявши спадок старенької. Сім’ї та дітей у нього не було, тож сестра взялася за оформлення майна брата та тітки на себе.
Нотаріус видала жінці свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно брата. А от зі спадком тітки були проблеми. 6-місячний строк після смерті спадкоємиці, який за законом надається для прийняття спадщини, був пропущений.
За словами голови ГО “Центр зростання громад” Надії Клімук, жінка мала право на додатковий строк для прийняття спадщини. Але домогтися його можливо лише у суді.
– Згідно з довідками сільської ради, на момент смерті тітки з нею ніхто не жив та не був зареєстрований. Тому пані Галині необхідно визначити додатковий строк для прийняття спадщини. Жінка є єдиною спадкоємицею майна, що належало її брату, який помер у 2016 році. А оскільки її тітка склала заповіт на користь брата, то вона є єдиною спадкоємицею і після смерті тітки, – пояснює правниця.
Юристка склала позовну заяву від імені пані Галини про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
– Частиною 3 ст. 1272 Цивільного Кодексу України, передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Посиланням слугував факт, що після смерті тітки, пані Галина не могла звернутися до нотаріуса за місцезнаходженням спадкового майна із відповідною заявою про прийняття спадщини у встановлений статтею 1270 Цивільного кодексу України строк, адже заповіт був складений на брата, – коментує Надія Клімук.
Суд взяв до уваги доказову базу, поважність причини пропущення строку та “дав” жінці додатковий час на оформлення тітчиного спадку.
*Ім’я змінене з етичних міркувань.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.