Земля біля батьківського дому родитиме тільки для законної спадкоємиці
Дата публікації: 21.05.2018
Автор: Олена Орлова/Мережа правового розвитку
До Виноградівського офісу Мережі правового розвитку мешканка Херсонщини Катерина Кравченко* звернулася з з питанням щодо нерухомого майна, яке досталася їй у спадок. Точніше, наріжним каменем у складній ситуації стала земельна ділянка біля материного дому.
Жінка розповіла, що після смерті її матері вони з чоловіком переїхали в будинок, який старенька заповіла донці у спадок. Біля дому знаходиться також земельна ділянка. Переїхавши в нову оселю, подружжя виявило, що цю землю сусід уже засадив ранніми овочами. При цьому на прохання звільнити ділянку навідріз відмовлявся робити це, натомість запевняв, що про користування землею мав домовленість з колишньою господаркою, тобто з мамою пані Катерини.
Жінка не знала, як поступити в цій ситуації. Зазначила, що жодних підтверджень своїх слів сусід не надав, тому підозрювала, що у такий спосіб просто вирішив отримати дохід від користування землею, що певний час пустувала. Можливо, думав, що, дивись, і пройде номер із історією про домовленість з покійною сусідкою.
Юристи офісу, що діє при Херсонській обласній організації комітету виборців України, стали на бік законної власниці нерухомого майна, і вказали, що такі ситуації в сільській місцевості дійсно трапляються.
- Це є прикладом одного з видів отримання прибутку селянина. Водночас дії сусіда є незаконними, й за це треба нести відповідальність, – коментує юристка Виноградівського офісу Наталія Коваленко.
Вона допомогла Катерині Кравченко скласти заяву до органів Національної поліції про неправомірні дії чоловіка – самовільне зайняття земельної ділянки, що є адміністративним правопорушенням, передбаченим статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Його вчинення тягне за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також у разі, якщо земельна ділянка без дозволу використовується сторонньою особою, необхідно звернутися до суду із позовом про звільнення самовільно зайнятої площі.
Пані Катерина так і зробила. Після завершення судових тяжб користуватися землею стала виключно законна хазяйка.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.