Жінчина інтрига не вдалася: чоловік відстояв свою законну половину будинку
Дата публікації: 06.08.2019
Автор: ГО «Скадовщина – мій рідний край»
Колишня дружина вдалася до інтриг, аби вижити чоловіка з будинку, придбаного ним за часів подружнього життя. Припинити нечесну гру вдалося лише через суд – за допомоги юристів Скадовського офісу Мережі правового розвитку. В результаті кожному з екс-подружжя дісталося по законній половині нерухомості, і як бонус – «холодна війна» між ними припинилася.
Житель одного з сіл Херсонщини, будучи у шлюбі, придбав будинок. Документи на нерухомість оформили на дружину. Згодом подружжя розлучилося. При цьому жити чоловік залишився у тому самому будинку, оскільки іншого житла не мав. Та з часом екс-дружина почала вести нечесну гру: зводила на чоловіка наклепи, намагалася вижити його зі спільно нажитого житла, вчиняла сварки, навіть зверталася до правоохоронних органів з неправдивими звинуваченням. Життя чоловіка стало схожим на поганий серіал, терпіти який йому увірвався терпець – і він звернувся до юристів Офісу при громадській організації «Скадовщина – мій рідний край».
Вивчивши ситуацію, правники звернулися за доказами до сусідів клієнта. Ті підтвердили, що дійсно, чоловік став жертвою інтриг екс-дружини, що вона намагається вижити його із житла. Так, вона зверталася до інших юристів і розуміла, що чоловік має права на цей будинок як співвласник. Однак воліла бути єдиною хазяйкою усього дому, оскільки саме вона записана в правоустановчому документі як власниця нерухомості.
Юристи Офісу прийняли рішення для початку звернутися до суду з позовом про поділ майна через суд та встановлення права часткової власності за чоловіком.
Скадовський районний суд, оцінивши зібрані у справі докази в їхній сукупності, дійшов висновку, що мають місце правові підстави для розподілу спільного майна подружжя шляхом виділу у власність сторонам по 50% частини житлового будинку.
Рішення суду* влаштувало клієнта: він вважав, що, оскільки вони спільно з дружиною придбали будинок, то заслуговують кожен по 1/2 його частині.
Юристи планують і надалі надавати чоловікові безоплатну правову допомогу.
- На даний час припиняти часткову власність клієнт не бажає, його дружина теж. Гарною новиною є те, що екс-подружжя почало знаходити порозуміння та поки мирно уживається у своєму будинку, – пояснює юрист Офісу Сергій Кеба.
Коментує юрист
Відповідно до статей 60, 61 Сімейного кодексу (СК) України, майно, нажите подружжям в період шлюбу, належить чоловіку і дружині на правах спільної сумісної власності.
Об`єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту.
Згідно з положеннями статті 70 СК України, у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 368 Цивільного Кодексу (ЦК) України, спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
Майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім`ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі.
Актуальним є також наступне роз’яснення Пленуму Верховного Суду України в постанові від 21 грудня 2007 р. Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя поділ спільного майна подружжя здійснюється за правилами, встановленими статтями 69-72 СК України та ст. 372 ЦК України.
Вартість майна, що підлягає поділу, визначається за погодженням між подружжям, а при недосягненні згоди – виходячи з дійсної його вартості на час розгляду справи. Вирішуючи питання про поділ майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, суди мають застосовувати положення частин 4, 5 ст. 71 СК України щодо обов’язкової згоди одного з подружжя на отримання грошової компенсації та попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.
За відсутності такої згоди присудження грошової компенсації може мати місце з підстав, передбачених ст. 365 ЦК України, за умови звернення подружжя (одного з них) до суду з таким позовом (ст. 11 ЦК України) та попереднього внесення на депозитний рахунок суду відповідної грошової суми.
У разі, коли жоден із подружжя не вчинив таких дій, а неподільні речі не можуть бути реально поділені між ними відповідно до їх часток, суд визнає ідеальні частки подружжя в цьому майні без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності.
Якщо за час окремого проживання подружжя після фактичного припинення шлюбних відносин спільне майно його членами не придбавалося, суд відповідно до ч. 6 ст. 57 СК України може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте кожним з них за цей період та за вказаних обставин, і провести поділ тільки того майна, що було їхньою спільною власністю до настання таких обставин.
*Посилання на рішення суду у Єдиному держреєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/Review/82269186
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.