facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Жінка дивом уникла «кредитної халепи», але…

Дата публікації: 15.06.2018

Автор: Людмила Чванько

Жертві шахраїв банк нарахував відсотки за суму, яку з кредитної картки кілька років тому зняли невідомі. На жінку наклали штрафні санкції та відкрили відносно неї виконавче провадження про стягнення заборгованості за кредитом. Клієнтка банку ні сном ні духом про свій «борг» не знала. Вважала, що вкрадені гроші вона не має повертати, адже злодіїв й досі шукають – слідство триває. До того ж ані в банк, ані в суд щодо заборгованості її не викликали. Про «кредитну халепу», в яку потрапила, жінка дізналася вже від працівників державної виконавчої служби. Сума, яку від неї вимагали, була чималенькою. Лише дивом боржниця цього разу уникла зобов’язання виплачувати «кредит» шахраїв. Юрист Дворічанського офісу Мережі правового розвитку Віталій Бабика детально вивчивши обставини справи, знайшов недоліки у процедурі відкриття виконавчого провадження відносно жінки. Та справа ще не закінчена, бо банк не збирається поступатися.

Грабовська Раїса Іванівна та юрист Дворічанського офісу Мережі правового розвитку Віталій Бабика. Фото: ГО «Фонд сільських громад Дворічанщини».

Жителька Харківщини Грабовська Раїса Іванівна звернулася до офісу Мережі при ГО «Фонд сільських громад Дворічанщини» з проблемою, яка може спіткати кожного, хто став жертвою шахраїв. Кілька років тому з банківської карти жінки, на якій встановлений кредитний ліміт, невідомі зняли понад 5 000 гривень.

Дані про шахрайські дії поліція внесла до єдиного реєстру досудових розслідувань, порушила кримінальне провадження. Слідство й досі триває, – розповідає юрист офісу Віталій Бабика.

Клієнтка банку користувалася кредитом з картки та справно його виплачувала. Проте вона й гадки не мала, що на суму, яку вкрали шахраї, банк нараховував їй відсотки та за несплату наклав штрафні санкції. Ніби вона сама зняла ці гроші та продовжує ними розпоряджатися.

Про те, що має сплатити «борг» у понад 14 000 гривень, жінка дізналася від працівників державної виконавчої служби – до цього її не викликали ані до банку, ані до суду.

Банку не обов’язково звертатися до суду, щоб стягнути гроші з боржника

Банк надіслав жінці листа з вимогою виплатити кошти, а через 15 днів вже звернувся до нотаріуса Київського міського округу, який видав виконавчий напис про стягнення з пані Раїси заборгованості у розмірі понад 14 000 гривень.

Мало хто знає, що заборгованість, у тому числі за кредитом, банк може стягнути не лише через суд, а й через нотаріуса, подавши заяву про видачу виконавчого напису, – пояснює юрист.

Ситуація, в якій опинилася Раїса Іванівна, здавалася безвихідною. Та правник офісу зрозумів, що справу можна виграти, коли почав збирати необхідні докази для звернення до суду.

Юрист витребував у приватного нотаріуса всі документи, на підставі яких той зробив  спірний виконавчий напис. Також направив запит до поліції про стан розгляду кримінальної справи за заявою Раїси Іванівни.

– Складність оскарження виконавчих написів нотаріуса полягає у тому, що останній не перевіряє спірність стягуваної суми. Для прийняття рішення йому необхідні лише правильний пакет документів та своєчасне сповіщення боржника, – ділиться Віталій Бабика.

Формальності, яких не дотримався банк, дозволили жінці виграти суд

Порушення строків повідомлення боржника стало першою помилкою банку, яка зіграла на користь жінки. Згідно з законодавством, звертатися до нотаріуса банк мав лише через 30 днів після того, як надіслав листа Раїсі Іванівні.

Другою помилкою стало те, що для вчинення виконавчого напису банк надав нотаріусу не оригінал кредитного договору, як того вимагає законодавство, а його копію.

І, нарешті, банк подав розрахунок заборгованості, а не засвідчену виписку з рахунку боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості. Зазначимо, що ці два документи не є тотожними.

Усі вказані нюанси суд взяв до відома та прийняв рішення на користь Раїси Іванівни. Державний виконавець вже виніс постанову про закінчення виконавчого провадження відносно жінки.

– Скасувати цей виконавчий напис вдалося суто на формальних підставах, тому дуже раджу уважно вивчати документи, що надходять від банку та за необхідності звертатись за консультацією до юристів, аби своєчасно зреагувати на порушення ваших прав, – застерігає Віталій Бабика.

З рішенням суду можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72898395

«Гірка пігулка»: «борг» нікуди не зник

Цього разу завдяки грамотній юридичній підтримці правника офісу жінка справу виграла, але «борг» нікуди не зник.

За словами юриста, банк може повторно звернутися до нотаріуса або до суду, дотримуючись всіх вимог законодавства. У будь-якому випадку борг банківська установа клієнтці списувати не збирається. Правник обіцяє й далі підтримувати Раїсу Іванівну.

Віталій Бабика радить жертвам шахраїв, які опинилися у схожій ситуації, одразу звертатися у поліцію, а потім письмово – до банку.

Я б рекомендував одразу звертатися до поліції, щоб зафіксувати цей факт. А потім обов’язково звернутися до банку з листом щодо призупинення нарахування відсотків та штрафів на період досудового розслідування, – каже Віталій Бабика.

Як виявилося, Раїса Іванівна зверталася до банку, але усно, зараз це довести фактично неможливо.

Далі буде…

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×