facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Жінка успадкує майно через 13 років після смерті батька

Дата публікації: 10.05.2018

Автор: ГО “Центр зростання громад”

Після смерті тата жителька Ковельщини почала доглядати за його будинком та майном. Чоловік написав заповіт на доньку, тому вона вважала, що  спадок автоматично став її. Проблема дала про себе знати, коли жінка прийшла до нотаріуса і не змогла оформити на себе батьківський дім. З питаннями спадку голова Ковельського офісу Мережі правового розвитку Надія Клімук стикається досить часто. На рахунку офісу чимало позитивних рішень суду. Й цього разу правниця домоглася успішного завершення справи. Суд подовжив жінці строк для прийняття спадщини.

До Ковельського офісу Мережі правового розвитку при ГО «Центр зростання громад» звернулася жителька Ковельського району Анна Сорока*. У жінки виникли проблеми при оформленні спадку.

У 2001 році її батько склав заповіт в сільській раді, згідно з яким все своє майно, в тому числі й будинок, залишав дочці. Жодних змін в документ чоловік не вносив і не скасовував його.

У 2005 році батько пані Анни помер. Жінка прийняла спадщину фактично – доглядає за будинком та городиною.Однак офіційно отримане від батька майно у визначений законом строк вона не оформлювала.

Оскільки на момент смерті батька пані Анна з ним спільно не проживала, для оформлення своїх спадкових прав їй необхідно було протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини із заявою про прийняття спадку, – коментує керівниця ГО “Центр зростання громад” Надія Клімук. – Однак через матеріальні труднощі та через те, що мала на руках заповіт і була впевнена, що майно й так належить їй, жінка цього не зробила.

Проблема виявилася, коли пані Анна прийшла до нотаріуса в 2018 році й не змогла оформити спадок. Жінці рекомендували звернутися до суду.

Суттєвим фактором послужило ще й те, що у відвідувачки не було жодних документів на майно батька, – розповідає Надія Клімук, яка допомогла пані Анні юридично грамотно скласти позов до суду.

У позові заявниця просила подовжити їй строк для прийняття спадщини.

– Відповідно до ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу (ЦК) України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними, – роз’яснює законодавчі норми Надія Клімук.

Суд розглянув позов та повністю його задовольнив. Тепер у пані Анни є додатковий час, аби оформити спадок батька.

Коментар юристки

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

За змістом ч. ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, що починається з часу відкриття спадщини.

Як слідує із положень ч. ч. 1, 2, 5 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.

За змістом ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, визначеного ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

*Ім’я змінене з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

 Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×