Жінка «виписала» брата з квартири, щоб отримати субсидію
Дата публікації: 12.06.2019
Автор: Агенція демократичного розвитку Донбасу
Зняти з реєстрації на спільній житлоплощі людину, яка фактично на ній не живе, щоб отримати соціальну допомогу на житлово-комунальні послуги. Про такі свої наміри розповіла юристам Слов’янського офісу Мережі правового розвитку жителька Донеччини. Зробити це законно у деяких випадках можна лише через суд*, говорять правники і подають алгоритм дій у подібних ситуаціях.
Співробітникам Офісу при громадській організації «Агенція демократичного розвитку Донбасу» пані Віра з міста Соледар пояснила, що разом із рідним братом є співвласницею квартири, в якій вони обоє зареєстровані. Однак вже близько п’яти років брат у квартирі не живе, за комунальні послуги не платить. Відповідно всі витрати – на Валентині, але оформити субсидію вона не може через те, що у квартирі зареєстрована не одна.
Юристка Офісу Лілія Олексенко роз’яснила клієнтці її права, вивчила всі надані документи і порадила вирішувати питання через суд, якщо брат за власним бажанням «виписуватися» не бажає.
- З наведених нормативно-правових актів вбачається, що реєстрація місця проживання брата пані Віри дійсно перешкоджає їй в користуванні належною часткою у спільному майні – отриманні житлової субсидії на витрати на утримання цього майна, – коментує юристка. – Відповідно до ст.317 ч.2 ЦК України, на зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Наявність чи відсутність реєстрації місця проживання у належному особі майні не впливає на обсяг прав власника та у разі зняття з реєстрації не припиняє права власності.
Отримавши консультацію та практичну допомогу у складанні відповідних судових заяв, жінка зібрала необхідні документи для звернення до суду і подала позов про усунення перешкод у користуванні власністю. В результаті рішенням суду брата пані Віри зняли з реєстрації, і тепер вона зможе економити на «комуналці», оформивши субсидію.
Консультує юрист
Відповідно до ст. 317 Цивільного кодексу (ЦК) України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону (ч.ч. 1, 2 ст. 319 ЦК України). Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч.ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України).
Відповідно до ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
– Відповідно до ст.386 ЦК України, держава забезпечує рівний захист прав усіх суб’єктів права власності. Власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
На підставі ст.319 ч.2 абз.2, ч.ч.3-5 ЦК України при здійсненні своїх прав та виконанні обов’язків власник зобов’язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Власність зобов’язує. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Відповідно до абз. 6-8, 11 п.1, абз.1 п.2, абз.1 п.8, абз.1, 2 п.9, Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою КМУ №848 від 21.10.1995 р. (в редакціїпостанови КМУ №329 від 27.04.2018 р.), це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
- Щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
– житлової послуги;
– послуги з управління багатоквартирним будинком;
– комунальних послуг;
– послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами. - Щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі – об’єднання), а саме:
– витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт;
– обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;
– витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
– поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
– щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створено об’єднання.
Отримання житлових субсидій не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі – громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Згідно ст.3 абз.5, 11, 13, ст.6 ч.10 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»:
– місце проживання – житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
– реєстрація – внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
– зняття з реєстрації – внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором.
За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
*Відеоконсультацію «Як зняти людину з реєстрації в судовому порядку» дивіться за посиланням.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.