facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Жителю Прикарпаття відновили доступ до правосуддя

Дата публікації: 19.04.2018

Автор: Людмила Чванько

“Що ти, грек, робиш тут в Україні? Чому не їдеш воювати в АТО?” – так, переходячи на особистості, на Івано-Франківщині правоохоронці зверталися до українця грецького походження. Від образ перейшли до дії – штовхали чоловіка у груди та насміхалися. Постраждалий звернувся до поліції, де кримінальні провадження щодо розпалювання національної ворожнечі та хуліганства відкрили і… закрили. Досудове слідство майже не проводилося. Звернення ображеного жителя Прикарпаття до слідчого судді також не дало результатів. Однак юрист Івано-Франківського офісу Мережі правового розвитку Ярослав Васютин зміг відновити  чоловікові доступ до правосуддя у апеляційному суді.

На початку березня до Івано-Франківського офісу Мережі при ГО “Станіславська правозахисна група” звернувся житель Івано-Франківської області Андрій Даларас*, який очолює одну з громадських організацій.

Чоловік біля трьох років намагався достукатися до правосуддя та марно. Все почалося навесні 2015 року. Тоді біля місцевого суду його образили представники правоохоронних органів. Чоловіки переходили на особистості, акцентуючи увагу на тому, що пан Андрій – грек за походженням.

 “Що ти, грек, робиш тут в Україні? Чому не їдеш воювати в АТО?” – вигукували правоохоронці. Діло пішло далі слів – оперуповноважені штовхали чоловіка в груди та погрожували фізичною розправою.

Приниження продовжувалося, доки пан Андрій не зателефонував на лінію “102”.

Чоловік не міг пробачити такого цинічного ставлення до себе, тому написав до поліції дві заяви про вчинення стосовно нього оперуповноваженими міського відділку поліції  кримінальних правопорушень за фактом:

  • розпалювання національної ворожнечі та ненависті, приниження національної честі греків, за що передбачена відповідальність за ст.161 Кримінального Кодексу України (ККУ),
  • хуліганських дій, відповідальність за які передбачена ст. 296 КК України.

За заявами чоловіка слідчі місцевого відділення поліції внесли відомості про вчинення кримінальних правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР).

Та далі справа не просунулася – досудове розслідування йшло не належним чином, слідчі дії фактично не проводились.

У лютому 2018 року Андрій звернувся до начальника районного відділення поліції та керівника місцевої прокуратури  із запитом. Чоловік цікавився, на якому етапі досудове розслідування по його кримінальних провадженнях, та про проведені слідчі дії в рамках цих проваджень.

Невдовзі надійшла відповідь, у якій йшлося про те, що, згідно з постановами слідчих, кримінальні провадження закриті ще рік тому – у 2017-му.

Андрій Даларас про це вперше чув – про закриття проваджень його ніхто раніше не повідомляв.

Не зволікаючи, чоловік отримав копії постанов та на початку березня звернувся зі скаргами до слідчого судді районного суду. Однак й тут не зміг домогтися справедливості  – йому відмовили у відкритті проваджень. Суддя прийняв відповідні ухвали.

Відмовивши у відкритті проваджень за двома скаргами пана Андрія, слідчий суддя допустив порушення норм процесуального права, зокрема ст. 304, 370 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України, та безпідставно відмовив чоловікові  у доступі до правосуддя, порушивши при цьому норми матеріального права, зокрема  ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.55 Конституції України  та ст.7 Закону України  «Про судоустрій і статус суддів», – коментує юрист офісу Ярослав Васютин.

Пан Андрій зробив немало для того, аби покарати своїх кривдників, та “система”, схоже, не збиралася здаватися. У чоловіка була єдина надія на апеляцію, аби й цього разу не отримати відмову, він звернувся за професійною юридичною підтримкою до Івано-Франківського офісу Мережі правового розвитку.

Справа юристів зацікавила, адже вони не вперше безоплатно відновлюють доступ до правосуддя жителям області.

Проаналізувавши та детально вивчивши надані паном Андрієм копії матеріалів справ, юрист офісу Ярослав Васютин підготував дві апеляційні скарги на ухвали слідчого судді районного суду.

І саме в апеляційному суді чоловікові відновили доступ до правосуддя, задовольнивши обидві скарги. Ухвалу слідчого судді щодо відмови у відкритті провадження скасували.

Суд апеляційної інстанції повернув матеріали справ  до районного суду для їх розгляду в порядку ст.ст.306-307 КПК України, – резюмує Ярослав Васютин.

*Імя змінене з етичних міркувань.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

 Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження”.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×