Немає домовленості щодо утримання дитини
Дата публікації: 06.06.2017
У випадку, коли мирним шляхом домовитися про розмір та періодичність стягнення аліментів батькам не вдалося, сімейним законодавством України передбачена можливість примусового стягнення грошових коштів з платника аліментів, а саме в судовому порядку.
Перш за все необхідно відзначити, що для того, щоб стягнути аліменти на дитину перебувати у шлюбі з батьком дитини абсолютно необов’язково! Право на отримання аліментів є похідним від батьківства, а не від шлюбу. В такій ситуації головним доказом є свідоцтво про народження дитини, де записані батьки, а не свідоцтво про шлюб.
Справа в суді порушується на підставі позовної заяви про стягнення аліментів на дитину.
Позивач, відповідно до цивільного процесуального законодавства України, може на свій вибір подати позовну заяву як до суду, де зареєстрований або фактично проживає Відповідач, або ж за своїм зареєстрованим або фактичним місцем проживання.
Позовна заява в обов’язковому порядку має містити:
1 )найменування суду, до якого подається заява про стягнення аліментів;
2) прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання позивача, від імені якого подається заява про стягнення аліментів;
3)прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання відповідача, з якого стягуються аліменти;
4) обставини, на яких позивач обґрунтовує свої вимоги про стягнення аліментів (тут можуть бути зазначені: ім’я дитини, дата його народження, з ким вона проживає, з якого терміну відповідач не виплачує кошти на його утримання і так далі);
5) перелік доданих до заяви документів:
– копія паспорту та картки фізичної особи-платника податків позивача
– копія паспорту та картки фізичної особи-платника податків відповідача ( в разі наявності)
– копія свідоцтва про одруження ( в разі наявності)
– копія рішення суду або свідоцтва про розірвання шлюбу (якщо шлюб розірвано)
– копія свідоцтва про народження неповнолітньої дитини, на якого стягуються аліменти
– копія довідки з місця проживання про перебування дитини на утриманні позивача.
– копія довідки про доходи відповідача ( в разі наявності).
Памятайте!!! В суд подаються тільки копії документів, оригінали залишаються у Вас. Ви їх обов’язково берете на судові засідання.
Позовна заява має містити дату подання та підпис позивача.
Всі документи подаються до суду в двох екземплярах (один – для суду, інший – суд надсилає відповідачу). Якщо Ви бажаєте, щоб у Вас на руках залишився екземпляр позову з відміткою суду про отримання – роздрукуйте три екземпляри позову.
Варто зазначити, що позивачі звільняються від сплати судового збору у справах про стягнення аліментів (п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»).
За рішенням суду кошти на утримання дитини присуджуються у частці від доходу її матері/батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Щодо визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі, то, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі (але такий розмір не повинен бути меншим, ніж 30% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, прожитковий мінімум на дітей відповідного віку встановлюється у Законі України «Про Державний бюджет» на поточний рік)
Щодо визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері/батька дитини, то судом визначається частка заробітку (доходу) матері/батька, яка буде стягуватись як аліменти на дитину.
Бажано в позовній заяві просити суд стягнути аліменти саме в частині від доходів. Розміри заробітних плат хоч потроху, але поступово збільшуються, таким чином буде збільшуватися і роз
мір аліментів. До того ж відрахування аліментів поширюється на ВСІ доходи платника аліментів (премії, відпускні, і т. д). У разі якщо платник аліментів не працює, аліменти будуть стягуватися згідно з розміром середньої заробітної плати по регіону. Розмір середньої заробітної плати також регулярно зростає.
При стягненні аліментів на одну дитину, у судовій практиці розмір аліментів переважно становить на одну дитину — одна четверта, на двох дітей — одна третя, на трьох і більше — половина всіх доходів батьків, що оплачує аліменти.
Також варто звернути увагу, що згідно зі ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. 128 Кодексу законів про працю сукупний розмір відрахувань із заробітної плати не повинен перевищувати 50 відсотків. Є і виключення з правил,наприклад, при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей розмір відрахувань допускається до 70 відсотків.
УВАГА!!! Позбавлення батьківських прав одного або обох батьків не звільняє їх від обов’язку утримувати дитину.
За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров’я та матеріальне становище дитини, стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина та ін. обставини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру, дитині призначається відповідно до закону державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
З яких доходів утримуються аліменти?
Відповідно до постанови КМ «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» від 26 лютого 1993 р. N 146, утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з основної заробітної плати, усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати, грошових і натуральних премій, оплати за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі та вихідні дні; винагороди за загальні річні підсумки роботи підприємств та організацій, одноразової винагороди (відсоткових надбавок) за вислугу років; допомоги по державному соціальному страхуванню, сум, виплачуваних для відшкодування збитків у зв’язку з втратою працездатності внаслідок каліцтва або іншого пошкодження здоров’я, допомоги по безробіттю, одержуваної пенсії, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства, стипендій, доходів від підприємницької діяльності, усіх видів заробітку, одержуваного адвокатами за роботу в юридичних консультаціях; плати, отриманої за передачу в оренду земельної ділянки або земельної частки (паю); та ін.
З яких доходів не утримуються аліменти?
Утримання аліментів не провадиться з вихідної допомоги при звільненні, компенсації працівникові за невикористану відпустку, допомоги на лікування, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, державної допомоги на поховання та ін.
УВАГА!! Багато осіб (здебільшого чоловіків) з метою уникнення від сплати аліментів вдаються до різноманітних хитрощів, переважно незаконних, зокрема, перебуваючи у трудових стосунках із суб’єктами господарської діяльності без офіційного оформлення трудових відносин.
Якщо особа приховує свої доходи, офіційно не працює, на обліку у центрі зайнятості не перебуває, для стягнення з неї аліментів залишається єдиний шлях – через позов до суду. Для цього необхідно зібрати якомога більше доказів стосовно матеріального стану такої особи. Наприклад, якщо особа працює неофіційно, натомість має неофіційні джерела доходу, необхідно залучити свідків, які змогли би підтвердити та довести існування такого стану речей.
Варто зважати на те, що матеріальне становище особи оцінюється судом не лише виходячи із її заробітку чи іншого доходу, а й із наявності та, відповідно, вартості належного їй майна, розміру витрат на своє утримання та утримання своїх родичів тощо. Наприклад, якщо чоловік в суді скаржиться на скрутне матеріальне становище, відсутність роботи, а при цьому, нещодавно придбав нову машину/квартиру/побутову техніку або інші цінні речі, необхідно будь-якими способами довести суду факт приховування доходу такої особи. Якщо судом буде встановлено, що витрати особи явно не відповідають її доходу, судом буде зобов’язано таку особу сплачувати аліменти у відповідному розмірі.
При цьому незадовільний матеріальний стан платника аліментів (відсутність заробітку, перебування на утриманні непрацездатних батьків, які потребують догляду) або сімейні обставини (наявність іншої неповнолітньої дитини на утриманні) можуть стати підставою лише для зменшення розміру аліментів, а не повного звільнення від їх сплати.
Аналіз судової практики також дає змогу стверджувати, що розглядаючи справи про стягнення аліментів із безробітного, судді зазвичай беруть до уваги можливість та бажання особи працювати, враховують те, чи платник аліментів фізично здоровий, чи здатен працювати та забезпечувати належне утримування своєї дитини, а також у випадку відсутності інших обставин, що мають істотне значення, зазначені в ст. 182 Сімейного кодексу.
Згідно зі ст. 191 Сімейного Кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову. У виняткових випадках аліменти на дитину можуть бути стягнуті за минулий період, але тільки в межах трирічного терміну, що передував зверненню позивача до суду (наприклад, з 1 червня 2013 року, якщо позивач звернувся до Суду 1 червня 2016 року). Подібне стягнення можливе, якщо до моменту звернення до суду аліменти не виплачувалися і особа, яка потребує аліменти, вживала заходів щодо їх отримання, але вони не були отримані внаслідок ухилення платника аліментів від їх сплати. До таких заходів можна віднести, наприклад, надсилання матері дитини батькові повідомлень про необхідність його участі в утриманні дитини. Зазначені повідомлення повинні направлятися телеграмою або рекомендованим листом з описом вкладення, в іншому випадку довести в суді прийняття заходів, спрямованих на отримання аліментів, фактично неможливо.
Після вступу рішення в законну силу, необхідно отримати в суді копію рішення суду і виконавчий лист (у випадку примусового виконання рішення суду через виконавчу службу).
Для цього потрібно написати заяву про видачу копії рішення суду і виконавчого листа — зразки таких заяв як правило є на дошках об’яв у всіх судах. Дуже важливо одразу перевірити, що виконавчий лист заповнений повністю і приведена в ньому інформація вірна. Зокрема, потрібно перевірити дані стягувача та боржника: прізвище, імена та по батькові, місця проживання, місця перебування, ідентифікаційні номери — загалом, всю інформацію, яка дозволить ідентифікувати обидві сторони. Також потрібно перевірити, що інші дані внесені до виконавчого листа вірно(дані про те ким виданий документ, дата винесення рішення, його номер, дата вступу в силу)
Зразок позовної заяви про стягнення аліментів в частці від заробітку
Кремінському районному суду в Луганській області
Позивач: Прізвище, ім’я, по батькові,
дата народження,
ідентифікаційний номер
адреса проживання,
поштовий індекс,
номер засобу зв’язку
Відповідач: Прізвище, ім’я, по батькові,
дата народження уродженець міста________, ______обл.
ідентифікаційний номер
місце роботи,
адреса проживання,
поштовий індекс,
номер засобу зв’язку
ПОЗОВНА ЗАЯВА
про стягнення аліментів на утримання дитини (дітей)
З відповідачем у справі я перебуваю (перебувала) у шлюбі зареєстрованому (коли, яким органом реєстрації шлюбу, № актового запису).
Від спільного подружнього життя маємо неповнолітню/ніх дитину/дітей: (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження), батьком/матір’ю якого у свідоцтві про народження вказано відповідача.
Інших дітей, непрацездатної дружини, батьків відповідач не має (у разі наявності зазначити ПІБ особи, на користь якої провадяться виплати). Стягнень за виконавчими документами з нього не справляється.
З відповідачем ми проживаємо окремо, добровільно матеріальну допомогу на утримання дитини відповідач не надає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.180, 182, 183, 184 СК України, –
ПРОШУ:
Стягнути з відповідача (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження), уродженця міста______, _____ області на мою користь аліменти на утримання дитини (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження), в розмірі (вказати частку заробітку платника аліментів, або розмір аліментів у твердій грошовій сумі) щомісячно, починаючи з дня подання позовної заяви та до повноліття дитини, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Додатки:
1. Копія паспорту та персонального номеру платника податку позивача та відповідача у 2-х прим.
2. Копія довідки про перебування дитини на утриманні у 2-х прим.
3. Копії свідоцтва про реєстрацію/розірвання шлюбу у 2-х прим.
4. Копії свідоцтва про народження дитини у 2-х прим.
5. Копія позовної заяви.
дата підпис ___________ П.І.П.
Зразок позовної заяви про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі
До ______________ міськрайонного суду
_________________області
Позивач: Говорова Світлана Денисівна,
1959 року народження, яка проживає за адресою:
вул. Миру, буд. 95, кв. 44, м. ______________
______________ обл., поштовий індекс _____
Відповідач: Говоров Віктор Максимович,
1957 року народження, уродженець м. ______________
______________обл., зареєстрований за адресою:
вул. Миру, буд. 95, кв. 44, м. ______________
______________ обл., поштовий індекс _____,
місце проживання та роботи невідомо
Позовна заява про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі
12 вересня 1996 року я уклала шлюб з Говоровим Віктором Максимовичем, який ми зареєстрували у відділі реєстрації актів цивільного стану ______________ міськвиконкому.
Від шлюбу ми маємо двох дітей – дочку Говорову Надію Вікторівну, 12 жовтня 2002 року народження, і сина Говорова Валентина Вікторовича, 17 квітня 2007 року народження, які проживають разом зі мною, навчаються у загальноосвітній школі №2 м. ______________ і перебувають на моєму утриманні.
Останні шість місяців я ніде не працюю і не маю доходу.
Відповідач неофіційно працює на будівництві приватних дач у Московській області, де отримує нерегулярний і мінливий дохід, який повністю витрачає на свої потреби.
Матеріальну допомогу на утримання дітей Говоров В.М. мені не надає, хоча у відповідності із ст. 180 Сімейного кодексу України зобов’язаний надавати.
У зв’язку з цим я пропоную стягувати з нього аліменти на мою користь у твердій грошовій сумі, по 750 грн. на кожну дитину щомісяця.
Аліменти він нікому не платить.
На підставі викладеного й у відповідності із ст. 180, ч. 3 ст. 181, ст. 182, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 191 СК України, –
прошу:
1. Стягувати з Говорова Віктора Максимовича, 1957 року народження, уродженця м. ______________ ______________ області, аліменти на мою користь на утримання дочки Говорової Надії Вікторівни, 12 жовтня 2002 року народження, і сина Говорова Валентина Вікторовича, 17 квітня 2007 року народження у твердій грошовій сумі по 750 гривень на кожну дитину щомісяця, починаючи стягувати від дня пред’явлення позову до суду і до досягнення дітьми повноліття.
Додатки:
- Копія паспорту та ідентифікаційного коду позивача – 2 шт.
- Копія свідоцтва про укладення шлюбу – 2 шт.
- Копія свідоцтва про народження Говорова В.В. – 2 шт.
- Копія свідоцтва про народження Говорової Н.В. – 2 шт.
- Копія довідки з місця проживання – 2 шт.
- Копія позовної заяви.
“____” ___________200__ р. _________________Говорова С.Д.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.