«Бойові» 100 тис грн: Кабмін розширив список військових, які отримають виплати (+інфографіка)
Дата публікації: 13.04.2022
Кабінет Міністрів України у квітні розширив перелік отримувачів грошової допомоги. Запроваджені зміни повинні допомогти військовим, які потрапили у полон або були поранені. Ми дізнавалися, хто, скільки має право отримати, а також про те, які складнощі виникали на практиці упродовж першого місяця виплат.
Грошове забезпечення по 100 тис грн раніше виплачували захисникам та захисницям, які безпосередньо беруть участь у бойових діях або забезпечують правопорядок у районах проведення бойових дій.
Його могли отримати військовослужбовці Збройних Сил (у тому числі строкової служби), військовослужбовці Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військові прокурори Офісу Генерального прокурора, особи рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро, особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які служать в органах і установах зазначеної служби, розташованої у регіонах, де тривають бойові дії.
У квітні відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 28 лютого 2022 р.№168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їхнім сім’ям під час дії воєнного стану». Перелік тих, хто має право отримати щомісячне забезпечення 100 тис грн, розширили.
Прийняті зміни, як повідомляють у Міноборони, дозволять зокрема до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 тис грн, включати осіб які:
– у зв’язку з пораненням, пов’язаних із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я, включаючи час переміщення з одного в інший лікарняні заклади, або ж перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком військово-лікарської комісії;
– особам, захопленим у полон або ж які стали заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні;
– особам, що загинули, або померли внаслідок отриманих травм чи поранень – за весь місяць, у якому особа загинула.
Окрім цього, це рішення дозволить врегулювати порядок грошового розподілу одноразової допомоги у разі загибелі особи та визначення повного кола осіб, які мають право на одноразову грошову допомогу.
Як уточнює ТСН, 100 тис грн виплачується повністю, якщо військовий загинув або помер внаслідок поранень чи травм після запровадження воєнного стану, а не лише до дня зазнання травми чи смерті.
У разі загибелі військовослужбовця сім’я загиблого отримує 15 млн грн, які рівномірно розподіляються між членами сім’ї – батьками та тими, кого утримував загиблий. Якщо близькі загиблого відмовились від своєї частки, її розподіляють між іншими родичами. У разі незгоди щодо розподілу, перерозподіл грошей можна зробити за взаємною згодою або через суд.
Кошти виплачують за поранення чи смерть захисників чи захисниць, що сталися в період дії воєнного стану. Навіть коли воєнний стан закінчиться, звернутися військовим чи їхнім сім’ям за виплатами можна протягом 3 років.
Коментар експерта
Що на практиці показав перший місяць виплат
Український експерт та блогер, координатор групи «Інформаційний спротив»-Харків Олексій Копитько у своєму дописі у Фейсбуку проаналізував ситуацію з виплатами військовослужбовцям за підсумками першого місяця широкомасштабної війни.
Він зазначив, що йдеться про виплати сотням тисяч людей, які стали на захист країни в умовах бойових дій, у різний час і мають десяток різних статусів – і це є непростою задачею для Міноборони, тому не обходиться без певних складнощів.
Загальна ситуація, на думку експерта, виглядає наступним чином.
1. Лавина позитивних відгуків від військових, особливо – у бойових частинах, які отримали чималі гроші (до 120-150 тис грн). Це без урахування бонусів за знищення ворожоїу технікиу та ін. Зрозуміло, що жодні гроші не компенсують ризики на війні, але такі суми дозволяють соціально захистити сім’ю. Багато хто дійсно натхненний.
2. Зворотний бік – здатність військовослужбовців розпорядитися такими грошима без шкоди для себе та оточуючих. Особливо – молоді військові. Тут є нюанси. Низка командирів відверто кажуть, що бійці, які отримали понад 45 тис грн (з бойовими взагалі окрема історія) трохи губляться, прагнуть негайно скористатися доступними радощами життя на повну, і доводиться тримати їх у тонусі. Аж до того, що “непогано б заморозити більшу частину грошей до моменту, коли воїн потрапить до обіймів сім’ї”.
3. Виявлено низку проблем, з яких підрозділи з питань кадрів та фінансів Міноборони активно ведуть роз’яснювальну роботу. У випадках виявлення порушень буде підключатися інспекція, аудит і всі інструменти, які є в розпорядженні Міноборони.
4. Однією з проблем, що повторюються, є ситуація, коли накази про зарахування в частину і вступ на посаду видані не тими датами, які людина очікувала. Людина є, вона воює, але жодних документально підтверджених підстав платити їй із 24 лютого немає. Є, умовно, з 18 березня. Бо так відображено в документах, які породжені лише на рівні частини. Командири теж воюють, документи залишили на “потім”. Це було передбачувано, Міноборони про це попереджало заздалегідь. Але коли “потім” настало, не всі виявилися готовими. Це важливий момент. Коли дві сім’ї отримують від годувальника в рази відмінну суму, дружини починають телефонувати і ставити питання, чому “моє сонечко отримало помітно менше, ніж сонечко сусідки”. Аргумент “стільки нарахували у Києві” – помилковий. “У Києві” нараховують виключно на основі вхідних документів із частин. Вірити, що міністр оборони особисто забирає гроші у бійців, зручно, але контрпродуктивно. Бо рішення ухвалюється лише на рівні частини. І з цим зараз працюють.
5. Є технічні питання. Наприклад, частина серйозно доукомплектувалася резервістами чи мобілізованими, а банк не встиг забезпечити картками до висування. А люди не повідомили про іншу картку. Тобто Міноборони перерахувало гроші на рахунок бригади, але до бійця вони не потрапили. Це «розрулюється». Є ще момент доступу до рахунку. Дуже багато воїнів залишають свої картки вдома, щоб могла користуватися сім’я. Все б нічого, але вони також залишають удома смартфони. І воюють із “кнопковими” телефонами, що не дозволяє їм самим оперувати грошима на рахунку. Готівка закінчується – починається сум (наприклад, в одній із бригад банк сьогодні обдзвонив близько 1000 осіб і в ручному режимі відрегулював питання доступу до рахунку. Ті, хто не в бою – щасливі, ті, хто збирається у бій – в люті, що їх відволікають через якісь гроші.
6. Є індивідуальні випадки. Наприклад, коли у людини взагалі немає жодних банківських рахунків (або вона відмовляє назвати їх), і вона з якихось своїх причин не хоче відкривати зарплатний рахунок у частині. Або взагалі телефону немає. Це все потребує якихось нелінійних рішень. І т. п….».
Порада експерта:
«У разі виникнення питань перша точка входу – заступник командира підрозділу по роботі з особовим складом. Саме на цьому рівні можна первинно зафіксувати повторювані проблеми та отримати відповіді. Далі – рух по вертикалі та спілкування з фінансовою службою всередині частини. Потім – гаряча лінія Міноборони. Також (…) військовослужбовець може вказати реквізити будь-якого українського банку, отримувати гроші на карту будь-якого українського банку.
Фінансова служба частини може ЗАПРОПОНУВАТИ відкрити карту в якомусь конкретному банку з міркувань зручності або якихось інших. Але рішення – за військовослужбовцем. Розмови про те, що є наказ отримувати гроші через один якийсь банк не відповідає дійсності. Усі профільні структури Міноборони обізнані та готові максимально допомагати. Профільний заступник міністра живе на роботі з моменту вторгнення», – пояснює Копитько.
Водночас він наголошує, що «Це перший місяць, без шорсткостей нереально. Прошу поставитися до цього з розумінням. Вони максимально швидко усуваються».
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни РФ проти України.
Ви можете підтримати нашу роботу своїм внеском: https://ldn.org.ua/pidtrymaty/
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.