Добросусідство
Дата публікації: 10.07.2017
ДОБРОСУСІДСТВО – це відносини між сусідами, морально-етичні правила та дружні стосунки, які властиві для сусідів, умови співіснування сусідів, сусідські права та обов’язки.
Відповідно до земельного кодексу України власники та користувачі сусідніх земельних ділянок (сусіди) повинні обирати такі способи використання землі, які відповідають цільовому призначенню земельних ділянок та при яких власникам і землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдаватиметься найменше незручностей.
Нехтування цими приписами призводить до правопорушень правил добросусідства та до конфліктів між сусідами.
Найпоширеніші суперечки та конфлікти між сусідами стосуються спорів за межу, проникнення на сусідські земельну ділянку неприємних запахів, задимлення, затемнення ділянки, гучний шум.
Власники та землекористувачі сусідніх земельних ділянок мають право вимагати припинення діяльності, що ведеться на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров’я людей, тварин, повітря, земельні ділянки.
ЗВЕРТАЄМО УГАГУ, що для підтримки добросусідських стосунків потрібна воля обох сторін!!!
Сусіди можуть порушувати будівельні норми – правила розташування при будівництві житлових будинків, господарських споруд, заборів тощо; землевпорядні норми – норми щодо визначення, розташування, зберігання, знищення межових знаків; санітарні норми – задимлення, затемнення, гучний шум, сприяння поширенню на суміжні земельну ділянку неприємних запахів,нечистот, утворення смітників.
Практика вирішення конфліктів, як правило, полягає в зверненні до сільської ради чи зверненні до суду. Однак, дуже часто такі дії не допомагають у вирішенні спору.
МЕЖА
Власники земельних ділянок самостійно не вправі визначати межі земельної ділянки та зобов’язані це робити з відома власників сусідніх земельних ділянок та за письмовим дозволом органів місцевого самоврядування.
Законодавством встановлено обов’язок для власників сусідніх земельних ділянок сприяти своєму сусідові у встановленні чітких меж, а також відновленню межових знаків, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними
Звертаємо увагу на те, що земельні ділянки можуть бути відокремлені рослинною смугою, стежкою, рівчаком, каналом, стіною, парканом або іншою спорудою – їх називають межові споруди.
Ліквідація межової споруди, що спільно використовується, чи її заміна на іншу в односторонньому порядку без взаємного погодження сусідів заборонена принаймні доти, поки один із власників зацікавлений в існуванні такої споруди. Поряд із тим, земельний закон встановлює обов’язок сусідів у таких випадках утримувати межові споруди в належному стані, витрати на це вони несуть у рівних частках, якщо є співвласниками такої споруди або відповідний розмір встановлено угодою між ними.
ДЕРЕВА НА МЕЖІ
Земельний кодекс України встановлює спеціальні правила використання дерев, які стоять на межі сусідніх земельних ділянок та їхніх плодів власниками таких ділянок.
По-перше, сусіди мають право використовувати їх у рівних частинах.
По-друге, кожен із сусідів має право вимагати ліквідації дерев, що ростуть на спільній межі, при чому витрати на знищення між сусідами розподіляються в рівних частинах. Такі витрати можуть бути покладені на одного з сусідів, який вимагає ліквідації дерев у тому випадку, якщо інший сусід відмовляється від свого права на дерева.
По-третє, визначено заборону на ліквідацію дерев (кущів), якщо вони слугують межовими знаками і не можуть бути замінені іншими межовими знаками.
Увага!!!! Якщо сусіди не дійшли згоди – дерево може бути зрізано за рішенням відповідної сільської ради.
Діють правила:
- -на чию територію падають (потрапляють) плоти з дерев, та особа має право їх використовувати;
- -якщо заважають гілки – власник земельної ділянки маєте право їх спиляти, але тільки ті, що знаходяться на його території;
- -якщо зважають корені дерев, що проникають на земельну ділянку, можна їх зрізати, якщо вони є перепоною у використанні земельної ділянки за призначенням.
БУДІВНИЦТВО БУДІВЕЛЬ, СПОРУД, ОГОРОДЖЕНЬ
Відповідно до будівельних правил (норм):
– забудову присадибних земельних ділянок слід здійснювати згідно з проектами, узгодженими місцевими архітектурними та іншими зацікавленими установам;
– будівлі, що споруджені без проекту та з непогодженими відхиленнями від проекту, вважаються об’єктами самовільної забудови.
Зверніть увагу!
1. Відстань від стін будинків з вікнами, що виходять із житлових кімнат, кухонь, веранд та головних входів у будинок до інших житлових будинків та господарських будівель (без утримання худоби та птахів) має бути не менше 7м.
2. Відстань від межі суміжної ділянки до стін житлового будинку або господарської споруди слід приймати не менше 1 м. Конструкції будинків та споруд, що виступають, не повинні перетинати межі сусідніх ділянок.
3. Ділянки житлових будинків можуть бути огороджені з боку вулиць та сусідніх ділянок огорожами від зовнішньої сторони будівлі та споруди до стовбура дерева на сусідній земельній ділянці – 5 метрів, від меж сусідньої земельної ділянки до стовбура дерева – 3 метри.
4. При виборі місця розташування майданчика або приміщення для сміттєзбірників повинні бути враховані такі умови: мінімальне віддалення від вікон і дверей житлових будинків і громадських будівель повинно бути не менше 20 м; можливість проїзду транспорту для вивозу сміття у будь-яку пору року.
НАШІ ПОРАДИ
1. Якщо конфлікт не вирішено, а правопорушення триває, потрібно звернутись з письмовою заявою до відповідного органу (наприклад, санстанції) та сільської (селищної, міської) ради, отримати їх висновки щодо порушення Ваших права. Потім можна звертатись до суду.
2. Щоб не було конфліктів варто встановити межові знаки на кордонах Вашої земельної ділянки.
Це може зробити землевпорядна організація за незначну плату за умови погодження сусідів та за дозволом сільської ради.
3. Дотримуватися правил добросусідства, а також будівельних норм, землевпорядних норм та санітарних норм.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.