Додаткові пільги, гарантії та виплати учасникам бойових дій
Дата публікації: 13.11.2018
Якщо учасник бойових дій до початку проходження служби отримував пенсію як пенсіонер з числа військовослужбовців, то виплата такої пенсії на час служби не припиняється. Після звільнення зі служби виплата пенсій здійснюється учаснику бойових дій з урахуванням додаткової вислуги років на день його демобілізації.
За учасниками бойових дій, які проходять службу, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності, де вони працювали до початку проходження служби, але не більше 1 року.
За виконання особливо важливих завдань під час проходження служби виплачується надбавка в розмірі 100% від посадового окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Винагорода в розмірі 100% місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менше 3 000 грн в розрахунку на місяць, виплачується службовцям:
- за безпосередню участь в АТО;
- здійснення заходів щодо забезпечення правопорядку на держкордоні;
- відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об’єктів у разі захоплення або спроби насильницького заволодіння зброєю та ін. технікою.
Учасникам АТО за рахунок державних коштів виплачується одноразова грошова допомога у зв’язку з встановленням інвалідності в розмірі:
- інвалідам 1 групи – 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому було встановлено інвалідність;
- інвалідам 2 групи – в 300-кратному розмірі;
- інвалідам 3 групи – в 250-кратному розмірі зазначеного прожиткового мінімуму.
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інвалідам війни та учасникам АТО також щорічно виплачується разова грошова допомога до 5 травня. Станом на 2017 році її розмір становить:
- для інвалідів війни:
- 1 групи – 3 500 грн;
- 2 групи – 3 100 грн;
- 3 групи – 2 700 грн;
- для учасників бойових дій – 1 200 грн.
ПІЛЬГИ ДЛЯ УЧАСНИКІВ АТО НА ЗЕМЛЮ
Учасники АТО мають право на першочергове відведення їм земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Учасник АТО повинен вирішити, де він хоче отримати земельну ділянку і для яких цілей. Від цього залежить, до якого територіального органу буде подаватися клопотання про виділення земельної ділянки.
Для того, щоб побачити місце розташування наявних вільних земельних ділянок, зарезервованих для учасників АТО, слід переглянути ці дані на сайтах головних управлінь Держгеокадастру в розділі «Інформація для учасників АТО».
Залежно від цільового призначення, учасник АТО може безкоштовно отримати земельну ділянку із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га;
- для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в містах – не більше 0,1 га;
- для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,1 га.
ПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ АТО ПО КРЕДИТАХ
Законодавством України передбачено право отримати кредит для забезпечення житлом учасників бойових дій, зокрема: на його будівництво, на приєднання будинку до інженерних мереж, комунікацій, а також на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок.
Такий кредит погашається протягом 10 років, починаючи з 5-го року після закінчення будівництва.
ПІЛЬГИ УЧАСНИКАМ АТО ДЛЯ АВТОМОБІЛЯ
Учасники АТО – інваліди війни, при наявності особистого автомобіля, користуються правом щомісяця отримувати компенсацію своїх витрат на бензин.
На пільги, в розмірі 50 літрів високооктанового бензину щомісячно по діючим цінам, мають право особи з особливими заслугами перед Батьківщиною, а саме: нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, при наявності 4 і більше медалей «за відвагу», Герої Соціалістичної праці, якщо вони отримали це звання в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.
Компенсації за бензин призначаються органами соціального захисту населення (управліннями праці та соціального захисту населення відповідного населеного пункту чи району в населеному пункті).
Компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік:
- в березні за перше півріччя;
- у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
Для отримання виплати в органи соцзахисту подаються такі документи:
- заяву;
- технічний паспорт про реєстрацію автомобіля на ім’я особи з інвалідністю;
- завірена копія посвідчення водія;
- копія висновку МСЕК про встановлення відповідної групи інвалідності.
Детально про порядок можна прочитати в постанові Кабінету Міністрів України «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» від 14 лютого 2007 N 228.
Слід зазначити, що людина з інвалідністю та особа, якій передано право керування автомобілем, може втратити виплати компенсацій на бензин на певний період, якщо він буде позбавлений права управління автомобілем на конкретний час або якщо він потрапить в місця позбавлення волі.
Що стосується пільгового «розмитнення» авто для учасників АТО в 2018 році, то зазначимо таке. Незважаючи на гучні обіцянки і наявність відповідних законопроектів в законодавчому органі, дана пільга досі не введена в Україні.
ТРУДОВІ ПІЛЬГИ УЧАСНИКІВ АТО
Відповідно до статей 12, 13 Закону № 3551-XII учасникам бойових дій, інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги у сфері трудового законодавства: використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.
Тривалість додаткової відпустки учасникам бойових дій не залежить від стажу роботи та надається під час підтвердження статусу учасника бойових дій чи інваліда війни.
Крім того, не допускається відкликання працівника з такої відпустки, адже до ст. 12 Закону України «Про відпустки», яка визначає порядок відкликання працівників з щорічної відпустки, ніяких змін внесено не було.
На відміну від щорічної відпустки, додаткова відпустка (Додаткові відпустки у зв’язку з навчанням, творча відпустка, відпустка для підготовки та участі в змаганнях) окремим категоріям ветеранів війни надається незалежно від відпрацьованого в році часу, один раз протягом календарного року на підставі заяви працівника та посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни. Вона не переноситься (не подовжується) на дні тимчасової непрацездатності працівника чи святкові і неробочі дні, що припали на її період. Не використана у поточному році така відпустка на наступний рік не переноситься.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.