Допомога та підтримка ВПО: як отримати виплати на проживання, компенсації за працевлаштування і прихисток
Дата публікації: 30.03.2022
Розповідаємо про постанови Кабміну України, які надають право отримувати соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам, а також тим, хто надає їм роботу та притулок.
Допомога на проживання ВПО
Внутрішньо переміщені особи мають право на грошову допомогу на проживання, яка надаватиметься щомісячно на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування.
Розміри допомоги:
для осіб з інвалідністю та дітей — 3 тис гривень;
для інших осіб — 2 тис грн.
Цей розмір не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги та не підлягатиме оподаткуванню.
Внутрішньо переміщеними особами в цьому контексті вважаються:
- особи, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя;
- особи, які перемістилися з територій, де проводяться бойові дії (відповідно до розпорядження КМУ від 6 березня 2022 року № 204 це Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська (та м. Київ), Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області);
- особи, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505.
Щоб одержати допомогу, необхідно стати на облік як внутрішньо переміщена особа та отримати відповідну довідку, а вже потім подавати заяву на допомогу до органів соцзахисту, виконавчих органів міських, районних у містах рад, уповноваженої особи виконавчого органу місцевої ради або ЦНАПу. Згодом допомогу можна буде отримати за допомоги застосунку Дія. У додатку до порядку міститься форма заяви про надання допомоги на проживання.
Джерело: Постанова КМУ від 20 березня 2022 року № 332.
Компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО
На період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення роботодавці, які працевлаштовують ВПО на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом, можуть отримати грошову компенсацію в розмірі 6500 грн за кожну особу, за яку сплачується ЄСВ.
Такі роботодавці повинні перебувати на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та мати подану податкову звітність за IV квартал 2021 року або річну звітність за 2021 рік. Розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати (станом на січень 2022 року — 6500 грн).
Для отримання компенсації роботодавець може звернутися до місцевого центру зайнятості не раніше ніж через 5 календарних днів після працевлаштування особи. Заяву також можна подати через “Портал Дія”. Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати 2 місяців.
Джерело: Постанова КМУ від 20 березня 2022 року № 331.
Компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО
Власники жилих приміщень приватного житлового фонду, які безоплатно розміщують внутрішньо переміщених осіб, можуть отримати компенсацію витрат.
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких жиле приміщення надавалося для розміщення ВПО. Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 гривні.
Компенсація не здійснюється на осіб, які отримують щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг.
Для отримання компенсації відомості про житло повинні бути розміщені на веб-ресурсі “Прихисток”. Після розміщення ВПО власник житла повинен подати до виконкому місцевої ради заяву, у якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові кожної з розміщених осіб та додати копії документів, що посвідчують їхню особу. Для отримання компенсації власник житла не пізніше 5 днів із дня закінчення звітного місяця подає заяву, форма якої міститься в додатку до порядку.
Джерело: Постанова КМУ від 19 березня 2022 року № 333.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни РФ проти України.
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.