Є спільна згода на розірвання шлюбу
Дата публікації: 06.06.2017
Відповідно до статті 109 Сімейного кодексу України (далі –СК України) подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу. Однак разом із такою заявою подається письмовий договір про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Справи про розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, що має дітей розглядаються у порядку окремого провадження.
Характерною особливістю таких справ є наявність згоди між дружиною та чоловіком щодо розірвання шлюбу. Суд, як правило, не з’ясовує причин подання заяви про розірвання шлюбу та не вживає заходів до примирення подружжя, однак зобов’язаний узяти до уваги та забезпечити захист інтересів дітей, батьки яких розлучаються.
Окреме провадження є одним з видів непозовного цивільного судочинства.
Від позовного провадження окреме при вирішенні справ, що стосуються розлучення, відрізняється декількома важливими нюансами:
- немає спору про право, суд повинен тільки констатувати наявність юридичного факту.
- подружжя не повинно виступати в суді в якості позивача і відповідача, вони є заявниками;
- суд повинен пояснити заявникам наслідки встановлення вищевказаного юридичного факту і упевнитися, що вони розуміють значення і дійсно хочуть настання даних наслідків;
- при розгляді справи в порядку окремого провадження причини розірвання шлюбу для суду не важливі, їх з’ясування не входить до його компетенції. За власним бажанням подружжя може вказати причини розлучення в заяві, але вимагати пояснень таких причин суд не вправі.
- суд не вживає заходів для збереження сім’ї, що істотно прискорює процес;
- протягом місячного терміну подружжя або один з них можуть забрати заяву, що не позбавляє їх права в майбутньому знову подати таку саму заяву або звернутися до суду з позовом про розлучення;
Подружжя, що має дітей і прийшло до обопільної згоди про припинення сімейних відносин, повинно скласти заяву, прикласти до неї документи, необхідні для розлучення в порядку окремого (спрощеного) провадження і подати весь пакет документів до канцелярії суду за місцем проживання одного з них.
В заяві має бути зазначено:
- найменування суду;
- ПІБ заявників, адреса їх проживання, способи зв’язку (телефон);
- який юридичний факт просять заявники встановити та з якою метою. У нашому випадку юридичним фактом є розірвання шлюбу, мета – державна реєстрація фактичного припинення сімейних відносин;
- наявність домовленості батьків з приводу виховання дитини та її змісту;
- підписи сторін;
- дата складання заяви.
Звертаємо увагу, що у разі розгляду справи в порядку окремого (спрощеного, непозовного) провадження справжні причини розлучення для заяви не мають значення, їх вказувати не обов’язково.
Згідно ст. 109 СКУ, до заяви необхідно додати такі документи:
1) копії паспорту та картки фізичної особи – платника податків чоловіка та дружини
2) копія свідоцтва про шлюб.
3) копія свідоцтва про народження дитини.
4) копія договору про виховання. Він не потребує обов’язкового нотаріального посвідчення. У цьому договорі, батьки повинні визначити:
– з ким буде проживати дитина. Місце проживання дитини, яка не досягла 10-річного віку визначається за згодою батьків, по досягненню дитиною 10-річного віку має враховуватися і її думка. З 14 років дитина може самостійно визначати, з ким з батьків вона хоче проживати. Це означає, що в договорі потрібно вказувати, що дитина, відповідно до її вибору, буде проживати з батьком (матір’ю).
– участь того з батьків, який буде проживати окремо в забезпеченні умов життя дитини.
– порядок здійснення права на особисте виховання дитини тим з батьків, який буде проживати окремо.
5) копія нотаріально посвідченого договору про утримання дитини.
До спільної заяви про розірвання шлюбу необхідно додати квитанцію про сплату судового збору. Судовий збір при поданні заяви у справах окремого провадження справляється у розмірі 0,2 розміру мінімальної зарплати. Останній встановлюється у Державному бюджеті. Станом на грудень 2016 року розмір судового збору за подання такого роду заяви становить 275 грн. 60 коп.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка, і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
Зразок спільної заяви про розірвання шлюбу між подружжям, яке має неповнолітніх дітей
До Білоцерківського міськрайонного суду Київської області 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Турчанінова, 7 |
|
Заявники: ОСОБА 1 (чоловік), Місце проживання, засоби зв’язку
|
|
ОСОБА 2 (жінка) |
Місце проживання, засоби зв’язку
З А Я В А
про розірвання шлюбу за заявою подружжя
(в порядку ч. 3 ст. 234 ЦПК України)
Між нами, ОСОБОЮ 1, що народився 25 січня 1984 року, паспорт серії________, виданий_________________________., та ОСОБОЮ 2, що народилася 7 лютого 1984 року, паспорт серії_______________________, _____________ року було зареєстровано шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим Відділом реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції від 14 лютого 2008 року, серії________.
Від шлюбу ми маємо одну неповнолітню дитину:
- ______________, що народився 05 березня 2012 року (свідоцтво про народження від 02 квітня 2012 року, видане________, серії_________).
Через певний час після реєстрації шлюбу сімейне життя між нами не склалося. Фактично шлюбні відносини між нами припинені та спільне господарство не ведеться. За таких обставин ми вважаємо, що нормальні шлюбні відносини між нами не можуть бути поновлені.
Між нами досягнуто згоди стосовно участі у вихованні та утриманні спільної дитини -_____________, про що свідчить нотаріального посвідчений договір від 14.08.2015 р. (копія додається). Відповідно до умов вказаного договору ___________залишається проживати з матір’ю, при цьому батько має право бачитись з ним в порядку, передбаченому зазначеним договором.
14.08.2015 року між нами було укладено шлюбний договір, яким урегульовано майнові відносини між нами (копія додається).
Будь-які спори стосовно майна або інших питань між нами відсутні.
Згідно до ч. 2 ст. 104 СК України шлюб припиняється внаслідок його розірвання.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 234 ЦПК України окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі, про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя та інші справи у випадках, встановлених законом.
Згідно до ст. 109 СК України (розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя, яке має дітей) подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
Відповідно до ч. 4 цієї статті суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви.
На підставі вищевикладеного та керуючись вимогами ст. ст. 234 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 104, 109 Сімейного кодексу України –
ПРОСИМО СУД:
- Розірвати шлюб між ОСОБОЮ 1 та ОСОБОЮ 2, що зареєстрований 14 лютого 2008 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції, про що в книзі реєстрації актів про одруження 14 лютого 2008 року зроблено актовий запис №__.
Додатки до заяви:
- Документ, що підтверджує сплату судового збору;
- Копія паспорту громадянина України, виданого на ім’я ОСОБИ 1;
- Копія картки фізичної особи – платника податків ОСОБИ 1;
- Копія паспорту громадянина України, виданого на ім’я ОСОБИ 2;
- Копія картки фізичної особи – платника податків ОСОБИ 2;
- Копія свідоцтва про шлюб від _________ року, серії_________;
- Копія свідоцтва про народження _____________ (ДИТИНИ);
- Копія нотаріально посвідченого шлюбного договору від __________року;
- Копія нотаріально посвідченого договору про участь у вихованні та утриманні дітей від ____________ року.
«____» ___________201_р.
Підписи заявників: _____________________/ ОСОБА1/
_____________________/ОСОБА 2/
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.