Набуття статусу безробітного
Дата публікації: 06.06.2017
Отримати офіційний статус безробітного в Україні можна вставши на облік в центр зайнятості. Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування, оскільки у нас в країні діє Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості.
Процедура постановки на облік на біржу праці і отримання статусу безробітного передбачає збір всіх необхідних документів (перелік наведено нижче в статті) і звернення в найближчий ЦЗ.
При взятті безробітного на облік, на нього заводиться персональна картка, в якій вказуються особисті дані (прізвище, ім’я та по батькові, число, місяць і рік народження, зареєстроване місце проживання або перебування, ІПН або серія та номер паспорта, відомості про останнє місце роботи або вид діяльності, підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально).
Статус безробітного може набути
– особа працездатного віку до призначення пенсії, яка через відсутність роботи не має заробітку, готова та здатна приступити до роботи
– інвалід, який не досяг пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу
– особа молодше 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, скороченням чисельності працівників
Статус безробітного надається зазначеним особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації.
Місце реєстрації безробітних
Реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні проводиться Державною службою зайнятості (далі Центр зайнятості) незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування. Допомога по безробіттю виплачується з восьмого дня після реєстрації особи в Центрі зайнятості.
Перелік документів, необхідних для реєстрації:
- Копія та оригінал паспорту і облікової картки платника податків.
- Копія та оригінал трудової книжки, цивільно-правового договору.
- Копія та оригінал диплому або іншого документу про освіту.
- Інші документи (наприклад, військовий квиток (у разі потреби); інвалід подає копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією та у разі наявності пред’являє індивідуальну програму реабілітації; внутрішньо переміщені особи пред’являють довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та надають її копію тощо)
Підставами для відмови у наданні статусу безробітного є:
1) відсутність всіх необхідних документів
2) встановлення факту зайнятості особи, у тому числі отримання повідомлення роботодавця про працевлаштування особи
3) не особисте подання заяви про надання статусу безробітного
4) письмова відмова особи від пропозиції підходящої роботи
5) неподання в установлений строк без поважних причин письмової відповіді роботодавця про відмову у працевлаштуванні відповідно до виданого територіальним органом направлення на працевлаштування
Підходяща робота для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітна. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.
Зареєстровані безробітні мають право на:
– безоплатне одержання послуг з пошуку підходящої роботи, в тому числі на громадські роботи; консультаційних, інформаційних та профорієнтаційних послуг; інформації про свої права та обов’язки як безробітного; відомостей про себе, які містяться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі;
– матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги;
– збереження права на виплату допомоги по безробіттю на період участі у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру
– оскарження, у тому числі до суду, дій або бездіяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, їх посадових осіб, що призвели до порушення прав щодо зайнятості особи.
УВАГА!! Право на одноразове отримання ваучера для підтримання конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності мають:
- особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, до досягнення пенсійного віку,
- особи, звільнені з військової служби (крім строковиків), служби в органах внутрішніх справ тощо у зв’язку із скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я до досягнення ними пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років, які не набули права на пенсію,
- особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, з числа інвалідів до отримання права на пенсію;
4) внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи.
Увага! Безробітним з числа застрахованих осіб, які виявили бажання провадити підприємницьку діяльність, виплачується допомога по безробіттю одноразово для організації такої діяльності.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.