Опіка і піклування
Дата публікації: 24.10.2018
Держава повинна вживати всіх можливих заходів для того, щоб дитині, яка залишилася сиротою або позбавлена батьківського піклування, було забезпечено право на виховання в сімейних формах. Законодавець чітко визначає таку пріоритетність, вказуючи на те, що при втраті дитиною батьківського піклування уповноважені органи державної влади та місцевого самоврядування повинні вжити вичерпних заходів щодо влаштування дитини в сім’ї громадян України.
Пріоритет повинен надаватися, по-перше, громадянам України, а по-друге, це має бути влаштування дитини до сімейних форм виховання, таких як:
- усиновлення,
- опіка чи піклування,
- прийомні сім’ї,
- дитячі будинки сімейного типу.
Влаштування дітей до інтернатних закладів або дитбудинків є крайнім способом вирішення цього питання, і має застосовуватися за відсутності перерахованих вище шляхів влаштування дитини на виховання в сім’ю.
ЩО ТАКЕ ОПІКА НАД ДИТИНОЮ З ДИТБУДИНКУ
Згідно із законодавчим визначенням встановлення опіки або піклування – це влаштування дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах з цими дітьми, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту їх прав та інтересів.
ОПІКУН ТА ПІКЛУВАЛЬНИК: РІЗНИЦЯ
Опіка відрізняється від піклування за критерієм віку дитини: якщо мова йде про малолітню дитину до 14 років, то над нею встановлюється опіка, а якщо ця дитина неповнолітня від 14 до 18 років, то над нею встановлюється піклування.
ДО ЯКОГО ВІКУ ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ОПІКА НАД ДИТИНОЮ
Відповідаючи на запитання про те, до скількох років можна оформити опікунство, зауважимо, що слід відрізняти опіку та піклування над дітьми без батьківського піклування, та опіку й піклування над дорослими повнолітніми особами від 18 років, оскільки правові підстави їх встановлення абсолютно відрізняються в першому і другому випадку.
Про опіку та піклування над повнолітніми можна прочитати в нашій попередній статті «Недієздатний громадянин: права й опіка над ним в Україні».
ЯК СТАТИ ОПІКУНОМ ДИТИНИ З ДИТБУДИНКУ
Для того щоб оформити опіку (піклування) над дитиною, потенційний опікун або піклувальник повинен в першу чергу зібрати для цього пакет документів, зокрема:
- заяву (спільну заяву від подружжя, підписану чоловіком і дружиною);
- довідку про доходи за останні півроку або завірену копію декларації про доходи;
- документ, що підтверджує право власності або користування житлом;
- копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
- копію паспорта;
- висновок про стан здоров’я заявника, складений за встановленою законом формою;
- довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
- довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника;
- письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом з особою, які бажають взяти дитину під опіку, піклування у встановленій законодавством формі.
Термін дії зазначених документів становить 12 місяців з дати їх видачі.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.