Освіта в умовах війни: як діти можуть навчатися в Україні та за кордоном
Дата публікації: 24.03.2022
Навіть під час війни діють спеціальні навчальні ініціативи, які дозволяють продовжувати освітній процес за державними стандартами та освітніми програмами України. Ними можуть скористатися і діти, які залишаються у країні, і ті, хто евакуювався за межі нашої держави. Як доєднатися до таких ініціатив, розповідає Міністерство науки і освіти.
24 березня стало відомо, що в Україні цього року скасували зовнішнє незалежне оцінювання та державну підсумкову атестацію (ЗНО та ДПА). Верховна Рада України ухвалила відповідний Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері освіти (№7132). Ним встановлюється, що здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, звільняються від проходження ДПА. Вступ до вузів цього року відбуватиметься без використання результатів ЗНО. Поки що МОЗ думає над зміненими умовами вступу українських випускників до вишів.
Водночас держава пропонує дітям навіть під час військового стану продовжувати навчання і створює спеціальні освітні проєкти. Для дітей, які залишаються в Україні – це зокрема уроки онлайн, відеоуроки на YouTube. Для учнів, які евакуювалися до інших країн, це програми Міжнародної української школи, онлайн-ресурси – сайт і застосунок «Всеукраїнська школа онлайн», де розміщено всі навчальні матеріали для учнів 1-11 класів.
На українському телебаченні організовано освітній процес для учнів 5-11 класів
Українські телеканали продовжують трансляцію відеоуроків для школярів 5-11 класів у межах проєкту «Навчання без меж».
Це спільний освітній проєкт Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, українських телеканалів ПЛЮСПЛЮС, «Піксель» та регіональних каналів Суспільного мовника, а також платформ онлайн-телебачення MEGOGO, Київстар ТБ, 1+1 video, sweet.tv та volia.tv.
Кожен день тижня присвячений окремій дисципліні. З 21 до 25 березня (понеділок-пʼятниця) транслюють уроки математики, української мови та історії України.
Кожного дня на телеканалах:
Дитячий телеканал «Піксель»
- уроки для 5 класу, о 10:00
- уроки для 6 класу о 11:00.
ПЛЮСПЛЮС (1+1 media)
- 7 клас з 10:00,
- 8 клас з 11:00,
- 11 клас з 12:00.
Регіональні канали Суспільного
- 9 клас о 10:00
- 10 клас об 11:00.
Проєкт реалізується на основі Всеукраїнського онлайн розкладу – ініціативи Міністерства освіти та науки України, в межах якої учні 1-11 класів можуть долучитися до відеоуроків, розміщених на платформі YouTube. Усі охочі можуть додавати нові уроки з розкладу до свого google-календаря, аби отримувати сповіщення про початок трансляції.
Крім, того з понеділка 21 березня «Освіторія» запускає прямі ефіри у Всеукраїнському розкладі разом з UNICEF Ukraine та МОН. Основна мета – підтримка дітей, та контакт з однолітками й вчителями.
Розклад уроків буде оновлюватися за посиланням та публікуватиметься у месенджері Viber. Трансляції уроків можна буде переглянути на Youtube-каналі Освіторії, а окремі будуть продубльовані на Facebook-сторінці МОН.
Шкільна освіта для дітей, які виїхали за межі України
Згідно з законодавством країн, що приймають дітей з України, зарахування до закладів загальної середньої освіти відбувається за заявами батьків. Це надасть можливість учням системно продовжити здобуття освіти.
За ініціативою громадських організацій українців в окремих країнах (за сприяння органів управління освітою цих країн та місцевої влади), для переселенців можуть бути організовані окремі заклади та класи, навчання в яких проводитиметься за державними стандартами та освітніми програмами України.
Видача документів про освіту в таких умовах здійснюватиметься Міжнародною українською школою або будь-яким іншим ЗЗСО України, з яким громадські організації або заклади освіти країн перебування матимуть відповідні угоди про допомогу українським дітям. Всі учні повинні бути у встановленому законодавством України порядку зараховані до МУШ або іншого закладу освіти.
Якщо школа, в якій діти вчилися в Україні, вже організувала дистанційне навчання, необхідно рекомендувати учням підключитися до нього. Встановити контакт зі своїм закладом повинні батьки.
Батьки можуть також звернутися до Міжнародної української школи зі заявою про зарахування до МУШ на екстернат на індивідуальній основі. Необхідну інформацію розміщено на сайті школи.
Для групової чи індивідуальної роботи діти можуть використовувати будь-які онлайн-ресурси, насамперед сайт і застосунок «Всеукраїнська школа онлайн», де розміщено всі навчальні матеріали для учнів 1-11 класів.
Міжнародна українська школа Міністерства освіти і науки України також підготувала програми самостійної роботи, де розміщено посилання на електронні підручники та дидактичні/мультимедійні матеріали. Програми самостійної роботи упорядковано по класах і предметах.
Джерела:
https://mon.gov.ua/ua/news/shkilna-osvita-dlya-ditej-sho-viyihali-za-mezhi-ukrayini
https://www.unian.ua/science/verhovna-rada-skasuvala-cogorich-zno-ta-dpa-novini-11758099.html
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.