Попередній договір купівлі-продажу
Дата публікації: 04.07.2017
ПОНЯТТЯ ПОПЕРЕДНЬОГО ДОГОВОРУ
Попередній договір купівлі-продажу квартири – це документ, в якому сторони закріплюють свої зобов’язання і протягом певного терміну зв’язуються, щоб укласти основний договір на умовах, зафіксованих попередньою угодою.
Так, якщо продавець фізична особа, то попередній договір відноситься до категорії цивільно-правових і обмежується термінами, затвердженими в тексті угоди. А якщо в якості продавця виступає юридична особа (суб’єкт господарської діяльності), то граничний термін підписання основного договору 1 рік)
Судові інстанції можуть визнати недійсним попередній договір купівлі-продажу, який нотаріально не завіряється. Зверніть увагу на такі моменти в попередньому договорі купівлі-продажу квартири: чіткий термін підписання основного договору, штрафні санкції для забудовника за непідписання основного договору і за невиконання зобов’язань; детальні характеристики об’єкта. Сюди входить будівельна адреса, номер секції і квартири, поверх, кількість кімнат, площа (житлова і загальна); порядок повернення грошових коштів і передачі нерухомості; пункт про порядок внесення змін до попереднього договору; фіксація ціни, за якою об’єкт буде відчужуватися за основним договором купівлі-продажу.
Зверніть увагу, що продавець в попередньому договорі підтверджує свій намір продати за основним договором купівлі-продажу інвестору квартиру, яка буде побудована в майбутньому. Забудовник в подальшому після здачі будинку в експлуатацію і оформлення необхідної документації запрошує інвестора і укладає з ним основне угоду.
Предметом попереднього договору є укладання в майбутньому основного договору.
Насамперед слід зазначити, що намір сторін укласти в майбутньому основний договір закріплюється саме за допомогою попереднього договору.
ФОРМА ПОПЕРЕДНЬОГО ДОГОВОРУ
Попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору.
Враховуючи неоднозначність висвітлення норм чинного законодавства в частині обов’язкового нотаріального посвідчення попередніх договорів, хотілось би відзначити, що попередні договори щодо рухомого майна можна нотаріально посвідчувати за згодою сторін..
Вважаємо, що правильною є точка зору щодо обов’язкового нотаріального посвідчення попереднього договору, виходячи із загальних правил вчинення нотаріальних дій. Обов’язковим при цьому є, зокрема: встановлення нотаріусом особи тих фізичних осіб, які звернулися до нотаріуса, перевірка дієздатності фізичної особи, а також цивільної правоздатності юридичної особи.
При цьому необхідно зауважити, що попередній договір не породжує прав та обов’язків, які виникають у сторін при продажу чи передачі в користування майна, він має лише організаційний (немайновий) характер. Таким чином, нотаріальне посвідчення попереднього договору не вимагає від сторін попереднього договору, які мають намір в майбутньому укласти, наприклад, договір купівлі-продажу нерухомого майна, надавати нотаріусу правовстановлюючі документи на це майно. Згоду чоловіка чи дружини сторін договору на укладання цього попереднього договору необхідно витребувати, якщо нерухомість (або інше майно, яке є предметом договору), є їх (подружжя) спільною сумісною власністю. Але звернемо увагу нотаріусів, що при цьому продавець несе відповідні обов’язки перед покупцем в частині майбутнього продажу майна, незалежно від того, чи оформлене на час укладання попереднього договору його право власності на майно, яке є предметом цього договору, чи ні.
СТРУКТУРА ПОПЕРЕДНЬОГО ДОГОВОРУ
Структуру попереднього договору визначають, в першу чергу, умови, які відповідно до законодавства обов’язково повинні бути закріплені. З урахуванням цього рекомендується включити в попередній договір такі розділи:
- Предмет попереднього договору.
- Істотні умови договору:
а) предмет основного договору;
б) порядок передачі майна;
в) ціна, порядок розрахунків;
г) права та обов’язки сторін;
ґ) відповідальність сторін;
д) строк дії основного договору;
є) інші умови, наприклад, розподіл витрат при нотаріальному посвідченні та державній реєстрації таких основних договорів, як договір купівлі-продажу або договір оренди нерухомого майна.
- Права та обов’язки сторін за попереднім договором.
- Відповідальність сторін, забезпечення виконання зобов’язань за попереднім договором.
- Умови конфіденційності.
- Порядок внесення змін до попереднього договору.
- Строк дії попереднього договору, випадки його припинення або дострокового розірвання.
- Інші умови, наприклад, розподіл витрат у випадку нотаріального посвідчення попереднього договору.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.