Правосуддя для всіх та суспільний договір у небезпеці
Дата публікації: 04.10.2021
Коли українська влада все більше віддаляється від очікувань Революції Гідності на рейках егоцентричності, самовідтворення і самопродовження, суспільні та політичні негаразди, спричинені пандемією COVID-19, загрожують соціальному договору між державою, громадами та людьми. Вжиті вже зараз активні дії — або неспроможність здійснити необхідні реформи — можуть мати наслідки, які відчуватимуться ще впродовж десятиліть.
Правосуддя є найважливішим сектором у відносинах між державою та людьми. Занадто часто системи правосуддя були відповідальні за розпалювання недовіри та послаблення цих відносин.
Коли суб’єкти системи правосуддя відіграють центральну роль у відновленні після пандемії, допомагаючи суспільству відбудовуватись у доброчесний, інклюзивний та сталий спосіб, людиноцентричне правосуддя затребуване як ніколи.
Команда експертної групи Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies у складі більш ніж 30 партнерів з усього світу оприлюднила свою третю та останню аналітичну доповідь «Правосуддя для всіх в умовах пандемії» — серію, яка вивчає роль сектору юстиції у реагуванні на кризу COVID-19.
У продовження аналітичних доповідей «Доступ до правосуддя та пандемія коронавірусу COVID-19» та «Правосуддя для всіх під час пандемії COVID-19: вплив на економіку», ця остання доповідь «Правосуддя для всіх та суспільний договір у небезпеці» зосереджена на ролі правосуддя у подоланні негативних соціальних наслідків пандемії.
Правосуддя та зміцнення суспільного договору
Заклик до справедливості лежать в основі більшості з найпотужніших протестних рухів останніх років. Люди по всьому світу закликають до соціальної, расової, гендерної, кліматичної, економічної справедливості, до припинення насильства та корупції.
Шляхом вирішення найсерйозніших проблем людей та підвищення довіри до інститутів, ставлячись до кожного справедливо і однаково, сектор правосуддя може сприяти зміцненню суспільного договору. Але цей сектор також може послабити суспільний договір, коли він не в змозі приборкати зловживання, що збільшують громадське обурення владою, або коли сам зловживає, посилюючи нерівність та не надаючи ті правові послуги, яких потребують люди.
У аналітичній доповіді викладено п’ять способів, за допомогою яких суб’єкти як формальної (офіційної), так і неформальної систем правосуддя можуть бути найбільш ефективними у відновленні суспільного договору та збільшенні спроможності суспільства протистояти й відновлюватися у цій та майбутніх кризах:
1. Розуміти скарги
Протести, заворушення та насильство виникають не з повітря; вони передбачувані, якщо знати, де шукати. Суб’єкти системи правосуддя можуть допомогти запобігти напруженості у суспільстві, якщо працюватимуть над розумінням скарг людей, уважніше дослухаючись до громад.
2. Не завдавати шкоди
Зловживання правосуддя є одними з найефективніших способів зруйнувати суспільний договір. Ці зловживання пов’язані з підвищеним ризиком конфлікту та збільшенням інтенсивності конфліктів і є важливим рушієм насильницького екстремізму. Система правосуддя може продемонструвати прихильність реформам шляхом притягнення до відповідальності кривдників, розв’язання системних проблем расової та гендерної дискримінації в установах правосуддя, а також реформування конфронтаційних процедур, що сприяють ескалації конфліктів.
3. Вирішення суперечок та розгляд скарг
Мирне вирішення суперечок та конфліктів — мета будь-якої системи правосуддя, і лідери систем правосуддя повинні забезпечити досягнення цієї мети. Сектор юстиції може вирішувати та запобігати суперечкам, які викликають скарги, шляхом наближення правових послуги до тих, хто їх найбільше потребує, використовуючи технології для більш ефективного вирішення спорів та залучаючи різні сектори до деескалації скарг.
4. Подолання структурних проблем в сфері правосуддя
Суб’єкти системи правосуддя відіграють ключову роль у вирішенні структурних несправедливостей, як шляхом реформування своєї власної практики, так і шляхом розширення прав і можливостей людей та спільнот виправляти тривалу несправедливість, яка маргіналізує значні частини суспільства. Сектор юстиції може інвестувати у ретельний, людиноцентричний збір даних, звертатися до груп, які досі були знехтувані або виключені, та співпрацювати з іншими секторами, щоб забезпечити більший доступ маргіналізованих спільнот до правосуддя та інших державних послуг.
5. Прискорене відновлення
Роль сектору юстиції виходить за межі лише «гасіння пожеж». Суб’єкти системи правосуддя можуть створити платформу для економічного та соціального відновлення по мірі виходу суспільства з пандемії. Вони повинні надати більшій кількості людей права доступу, такі як документи, що посвідчують особу, документи, пов’язані з роботою або місцем проживання, без яких вони не зможуть повноцінно відновлюватися після кризи, зменшити переслідування підприємств неформального сектору та знайти шляхи його справедливого регулювання, посилити боротьбу з корупцією, яка може бути фатальною для суспільного договору та підірвати прогрес у інших сферах.
Вакцина справедливості?
Щоб стати частиною лікування, а не хвороби, система правосуддя потребує більших та розумніших інвестицій з більш чітким акцентом на запобігання несправедливості та на механізми, що зменшують репресії та протистояння. Працюючи з різними секторами та з міжнародними партнерами, система правосуддя може внести свій внесок у комплексні послуги, які вирішують першопричини скарг, надаючи людям інструменти та знання для вирішення їхніх проблем.
Щодо суспільного договору, то сектор юстиції — це сектор, який здатний як створювати, так і руйнувати. Система правосуддя має потенціал «прищеплювати» суспільству «антитіла» проти насильства та конфліктів, але тільки якщо ця система відповідає потребам усіх людей та громад.
Занадто довго системи правосуддя були механізмами посилення відчуженості, дискримінації тих, хто знаходиться поза суспільним «мейнстрімом», поглиблення їхньої бідності, невпевненості та образи. Після пандемії як ніколи нагально потрібно змінити курс і забезпечити справедливість для всіх.
Повний текст доповіді доступний тут: https://www.justice.sdg16.plus/justice-in-a-pandemic
Провідні автори доповіді — Девід Стівен, Маайке де Ланген, Сем Мюллер та Марк Вестон. Доповнення та коментарі надали більш ніж 30 експертів з усього світу.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.