«Швидка» психологічна допомога під час війни: як підтримати себе та інших
Дата публікації: 16.11.2023
Експерт Запорізької ГО «СТЕП» Олексій Агєнтаєв підготував прості і водночас дієві рекомендації з першої психологічної допомоги в надзвичайній ситуації та поради щодо подолання наслідків хронічного стресу.
Внаслідок війни багато українців — і дорослих, і дітей — переживають гострі травмуючі ситуації, хронічний стрес, втрати… Люди потребують як мінімум своєчасної психологічної підтримки, а часто і постійного психологічного супроводження. Важливо вчасно звернутися до фахівця. Водночас варто мати базові навички психологічної допомоги собі та оточуючим.
I. Перша психологічна допомога людині, що потрапила у надзвичайну ситуацію (рекомендації Міністерства охорони здоров’я Ізраїлю)
Складно передбачити, коли нас захопить надзвичайна ситуація і де ми будемо
в той час. Сирена! Тривога! Схожа на переживання під час ракетної атаки, одна
лише сирена може спричинити відчуття паніки та стресу у кожного з нас. Це
природно.
Як же ми можемо допомогти тому, хто сильно реагує на можливу небезпеку та
знаходиться в емоційному дистресі? Байдуже, чи це дитина, чи дорослий, чи
людина літнього віку – головною метою допомоги є зниження відчуття
безпорадності та заохочення до активності.
4 простих кроки:
1. Заспокоїти. Спочатку заспокойте людину і скажіть, що вона не сама: «Ви не сама/не сам. Я з вами й не залишу вас».
2. Розпитати. Поставите питання, які спонукатимуть людину думати. Це не мають бути питання, на які можна відповісти «так» чи «ні».
– Хто був з вами?
– Нікого.
– Куди ви хотіли йти?
– Додому.
– Де ви живете?
– Тут, в кінці вулиці.
3. Підказати активність. На третьому кроці заберіть відчуття безпорадності та забезпечте виконання людиною простих дій.
– Вам допомогти позбирати речі, чи ви хочете покликати когось?
– Я сам позбираю свої речі.
4. Підсумувати ситуацію. На завершення просто розкажіть людині, що сталося,
підсумовуючи ситуацію і відновлюючи порядок подій: «Був сигнал тривоги, але
зараз усе спокійно, ви можете продовжувати йти далі або піти додому».
II. Як впоратися з наслідками хронічного стресу
Навіть у тих регіонах, де не ведуться активні бойові дії, люди важко сприймають жахливі події які відбуваються в Україні вже протягом майже двох років.
У багатьох зʼявляються такі симптоми:
– коливання настрою від страху до ейфорії по декілька разів на день;
– тривожність;
– безсоння;
– агресія;
– апатія;
– головні болі та багато інших.
Насамперед треба розуміти та пам’ятати, що ці симптоми є нормальною реакцією організму на ненормальні події. Як можна цьому зарадити?
З такими симптомами допоможуть впоратися наступні поради:
- Складіть щоденний графік і намагайтеся його дотримуватись. Виконання навіть маленьких справ має велике значення, адже доводить, що ми здатні досягати поставлених цілей. Дотримання режиму дня стабілізує нас і дозволяє організму повернутися до звичного ритму життя.
- Пам’ятайте про їжу та відпочинок. Важливо також дотримуватися й інформаційної гігієни. Звісно, зовсім відмовлятися від перегляду новин не слід, але приблизно за годину до сну їх перегляд бажано обмежити.
- Якщо маєте можливість, допомагайте іншим: рідним, знайомим, сусідам, займайтеся волонтерською діяльністю. Спілкування та допомога іншим позитивно впливає і на нас самих. Дуже важливо, щоб був запит на допомогу, адже нав’язана допомога зазвичай приносить більше шкоди, ніж користі.
Під час війни людям властиве відчуття, що вони роблять замало для перемоги, працюючи на волонтерських пунктах вдень і вночі, забуваючи про відпочинок і їжу. Слід розуміти, що це також нормальна реакція на ненормальну ситуацію, цим ми підсвідомо хочемо завершити війну якомога швидше.
Людський організм має певний запас сил, на жаль, війна — це не спринт, а марафон, і потрібно розподіляти зусилля, що дістатися до Перемоги. Тому важливо навіть у воєнний час подбати про себе та свій психологічний стан, щоб потім мати сили допомагати іншим.
Додатково подаємо кілька корисних посилань на ресурси з психологічної підтримки*.
Гарячі лінії психологічної допомоги в Україні:
- Міжнародний комітет Червоного Хреста. Дзвінки безплатні: 0-800-300-155.
- Колцентр ВартоЖити: лінія кризового консультування. Отримати психологічну допомогу можна за номером 55-22 з 11:00 до 19:00 у будні.
- Національна психологічна асоціація надає консультації у телефонному режимі або через відеозв’язок. Послуга доступна для жителів усієї України за телефоном 0 800 100 102.
- Lifeline Ukraine – цілодобова гаряча лінія. Можна зателефонувати за номером 73-33 або написати повідомлення.
- Безплатні психологічні консультації на платформі Людина в біді за номером 0 800 210 160. У межах проєкту підлітки, батьки, а також вчителі можуть отримати безоплатні психологічні консультації у груповому форматі.
Платформи з безоплатної психологічної допомоги під час війни
Як ти?
Центр психологічної підтримки, який створили психологи-волонтери за підтримки Національної психологічної асоціації (НПА). За підтримкою можна звернутися безоплатно у будь-який час доби. Щоб отримати психологічну допомогу, необхідно заповнити анкету.
Розкажи мені
Безплатна інтернет-платформа для психологічних консультацій. Якщо ви відчуваєте тривогу, у вас трапляються панічні атаки, ви близькі до депресії чи навіть на межі – можете залишити заявку на цій онлайн-платформі.
УкрЄдність
Сайт безплатної психологічної підтримки від Української спілки психотерапевтів. Спершу вас вислухають, а потім команда добере фахівця, який допоможе впоратися саме з вашою проблемою. Також є можливість відвідувати безплатні групи підтримки в онлайн-форматі.
Mental Help
Онлайн-платформа, створена для надання безкоштовної професійної психологічної допомоги та підтримки. У проєкті бере участь команда фахових психологів, які безплатно працюють з українцями. Всі зустрічі є конфіденційними.
Щоб отримати підтримку, необхідно:
- перейти на сайт Mental Help;
- обрати фахівця;
- визначитися з датою та часом консультації;
- вказати особисту інформацію (ПІП, вік, стать, електронна пошта, проблема, яка вас турбує);
- натиснути Запланувати зустріч.
Деталі вебконференції вам нададуть після підтвердження зустрічі. Сесія з психологом триває 50 хв.
Хаб стійкості
Отримати допомогу від психолога тут можуть як люди, які залишаються в Україні, так і ті, хто виїхав за кордон. Щоб отримати консультацію, достатньо зареєструватися на сайті й обрати психолога.
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.