Шлюбний договір
Дата публікації: 06.06.2017
Шлюбний договір
Шлюбний договір- це цивільний правочин, що базується на домовленості наречених або подружжя відносно встановлення майнових прав та обов’язків подружжя на період існування та припинення шлюбу.
Шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, потрібна письмова згода її батьків або піклувальника, засвідчена нотаріусом. Шлюбним договором регулюються лише майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки. Шлюбним договором можуть бути визначені лише майнові права, а також можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків.
Шлюбний договір не може:
– зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені СКУ;
– ставити одного з подружжя в надзвичайно невигідне матеріальне становище;
– включати положення про передачу у власність одному з подружжя нерухомого майна та іншого майна, право на яке піддягає державній реєстрації.
Шлюбний договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується та починає діяти:
– з моменту нотаріального посвідчення, якщо договір укладений між подружжям;
– з дня реєстрації шлюбу, якщо договір укладений між нареченими.
У шлюбному договорі може бути встановлений загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов’язків.
Змістом шлюбного договору може бути:
1) визначення майна, яке дружина, чоловік передає для використання на спільні потреби сім’ї;
2) правовий режим майна, подарованого подружжю у зв’язку з реєстрацією шлюбу чи набутого під час шлюбу;
3) домовленість про можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу.
4) використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб;
5) порядок користування житловим приміщенням одним із подружжя, якщо це приміщення належить другому з подружжя, а також про звільнення житлового приміщення тим з подружжя, хто вселився в нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї;
6) про надання утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у матеріальній допомозі на умовах, визначених шлюбним договором. Якщо у шлюбному договорі визначені умови, розмір та строки виплати аліментів, то в разі невиконання одним із подружжя свого обов’язку за договором аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. Він може бути змінений за згодою подружжя. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується. На вимогу одного з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути змінений, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси неповнолітніх та непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення. Подружжя має право відмовитися від шлюбного договору. Права та обов’язки, встановлені шлюбним договором, припиняються в день подання до нотаріуса заяви про відмову від нього. На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний або визнаним недійсним за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема, у разі неможливості його виконання.
Зразок шлюбного договору
!!! Даний зразок наданий в ознайомлювальних цілях. Памятайте, що кожна ситуація індивідуальна і вимагає відповідного до себе підходу.
ШЛЮБНИЙ ДОГОВІР
м. Одеса 15 січня 2015 року
Ми, громадянин України, Фролов Петро Геннадійович, який проживає за адресою м. Одеса, вул. Філатова, 56, паспорт серія КМ № 000000, виданий Малиновським РВ ________ України в Одеській області 16.12.2001 року, та громадянка України, Сидорова Елеонора Іванівна, яка проживає за адресою м Одеса, вул. Валентини Терешкової, 40, паспорт серія КМ № 000000, виданий Малиновським РВ _________ України в Одеській області 13.06.2005 року, подавши 12.01.2015 року заяву про реєстрацію шлюбу до Відділу РАЦС Малиновського району РС ОГУЮ, з метою регулювання майнових відносин між нами після реєстрації шлюбу, визначення наших майнових прав та обов’язків, керуючись ст. 92-102 СК України, склали цей шлюбний договір про наступне.
Предмет
1. На все спільно нажите майно незалежно від того, на чиї доходи воно буде купуватися, поширюється режим спільної сумісної власності. На окремі, спеціально передбачені цим контрактом, види майна може бути встановлений інший режим.
2. Власністю кожного з подружжя є майно, що:
- належало йому до вступу в шлюб;
- отримане в якості подарунка під час шлюбу;
- отримане ним в порядку спадкування;
- придбане за іншими правочинами безоплатного характеру;
- є предметами індивідуального користування за винятком коштовностей.
3. На момент укладення цього контракту гр. Фролову П.Г. належить:
- квартира площею в 100 кв. м, розташована за адресою м. Одеса, вул. Філатова, буд. 56;
- гараж, розташований за адресою м. Одеса, вул. Філатова, будова № 6;
- автомобіль Toyota Camry, двигун № 0000000, кузов № 000000, держ. номер ВН 0000 КС, зареєстрований в _________________________;
- предмети меблів, ювелірні вироби, список яких додається до даного договору.
Гр. Сидорової Е.І. на момент укладення даного договору належить:
- автомобіль Daewoo Matiz, двигун № 0000000, кузов № 000000000, держ. номер ВН 0000 АМ, зареєстрований в ___________________________;
- побутова техніка, предмети меблів, золоті прикраси згідно з доданим списком.
4. Спільним нажитим майном вважаються доходи кожного з подружжя, отримані від трудової, підприємницької діяльності, пенсії, допомоги, інші грошові виплати, що не носять характер спеціального призначення.
5. За тим з подружжя, який під час шлюбу вів домашнє господарство, здійснював догляд за дітьми, навчався або з інших поважних причин не мав самостійного доходу, зберігається право на спільно нажите майно.
6.Розпорядження спільним майном проводиться за нашою спільною згодою. Для здійснення одним з подружжя будь-яких угод на суму, що перевищує 30 тис. грн., потрібна письмова згода другого з подружжя за винятком операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю Фролова П.Г.
Права та обов’язки
1. Ми зобов’язуємося належним чином дбати про спільне майно, а також про майно, що належить кожному з нас, вживати всі необхідні дії для запобігання його знищенню/пошкодженню, усуненню загрози знищення/ пошкодження.
2. Ми зобов’язуємося дотримуватися прав та інтересів один одного, закріплених в цьому договорі і законі, під час шлюбу і після його розірвання.
3. Я, Фролов П.Г., зобов’язуюсь утримувати непрацездатну матір Сидорової Е.І., Сидорову Галину Опанасівну, надавши їй можливість проживати разом з нами за адресою м Одеса, вул. Філатова, 56, виділивши їй окреме житлове приміщення, і щомісяця надаючи грошові суми в розмірі 1000 грн.
У разі поділу спільного майна, нажитого в шлюбі, розмір частки Сидорової Е.І. буде зменшений на суму, витрачену на утримання її матері.
4. У разі розірвання шлюбу я, Фролов П.Г., зобов’язуюсь щомісяця виплачувати на користь Сидорової Е.І. аліменти на утримання наших спільних дітей, якщо такі з’являться в період шлюбу, в розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину певного віку, але не більше п’яти прожиткових мінімумів на всіх дітей сумарно.
5.У разі розірвання шлюбу до досягнення дитиною трирічного віку, я зобов’язуюсь сплачувати аліменти на утримання Сидорової Е.І. у розмірі трьох мінімальних заробітних плат щомісячно до досягнення дитиною трирічного віку.
6. Якщо один з нас в період шлюбу втратить працездатність, другий зобов’язується надавати йому матеріальну допомогу в розмірі трьох мінімальних заробітних плат щомісячно.
Відповідальність
1. Чоловік/дружина не несуть відповідальності за угодами, здійсненим одним з подружжям без його згоди іншого.
2. Кожен несе відповідальність щодо прийнятих на себе зобов’язань перед кредиторами в межах належного йому майна.
3. У разі неналежного виконання прийнятих зобов’язань з надання утримання (сплати аліментів), за кожний день прострочення платежу нараховується пеня в розмірі 0,5% від його розміру.
Набуття чинності, зміна і розірвання шлюбного договору
1. Цей договір складено у письмовій формі і підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню до моменту реєстрації шлюбу.
2. Цей договір вступає в силу з дня державної реєстрації укладення шлюбу.
3. Не допускається одностороння зміна договору, відмова від його виконання.
4.Зміна і розірвання даного шлюбного контракту може бути здійснено за нашою взаємною згодою або в судовому порядку.
5. Даний договір складений у трьох примірниках, один з яких зберігається в справах приватного нотаріуса Березовій Л.Г., а два інших видаються кожному з нас.
_________________ Фролов П.Г.
_________________ Сидорова Е.І.
ПОСВІДЧУВАЛЬНИЙ НАПИС НОТАРІУСА
Вище представлений узагальнений, короткий приклад в Давайте розберемося, які є особливості у даного виду контракту і на що потрібно звернути увагу при його укладенні.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.