«Учасник бойових дій» чи «Інвалід війни»: що обрати?
Дата публікації: 10.07.2017
Кожен військовослужбовець, який приймав безпосередню участь в антитерористичній операції має право на встановлення йому статусу учасника бойових дій. Проте, військовослужбовці-учасники АТО, які отримали поранення, травму, каліцтво, захворювання під час виконання обов’язків військової служби і яким відповідно встановлено інвалідність, мають право на встановлення їм статусу «Інвалід війни».
Обидва статуси (учасника бойових дій та інваліда війни) присвоюються відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Цим же Законом передбачені пільги для категорій громадян, що мають відповідні статуси.
Отже, якщо учасник АТО отримав поранення, травму, каліцтво, захворювання під час виконання обов’язків військової служби і йому було встановлено групу інвалідності (незалежно від того чи це 1, 2 чи 3 група) він має право на отримання статусу «Учасник бойових дій» та «Інвалід війни». Належність громадян до пільгових категорій зафіксовано у відповідних посвідченнях встановленої форми.
Водночас, згідно з п.12-1 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень та нагрудних знаків ветеранів війни» особам, які мають право на отримання кількох посвідчень відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видається лише одне посвідчення за їх вибором.
Отже, відповідно і пільгами особа може користуватися лише за одним статусом за своїм вибором.
В даному випадку вигіднішим буде оформити статус «Інвалід війни», адже пільги, компенсації, доплати, передбачені для даної категорії є більш суттєвими, ніж для учасника бойових дій. Наприклад, що стосується знижки по сплаті за комунальні послуги, то інваліди війни мають 100-відсоткову знижку по її сплаті ( тобто, взагалі не сплачують комунальні платежі в межах норм споживання), а учасники бойових дій – 75-відсоткову знижку. Повний перелік пільг для учасника бойових дій зазначений в ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» або за посиланням http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3551-12/page. Що стосується пільг для інваліда війни, то з ними можна ознайомитися в ст. 13 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» або за посиланням http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3551-12/page2.
Обидва статуси і учасника бойових дій, і інваліда війни отримати не так просто як це описано в нормативно-правових актах. Адже через бюрократичну машину та паперову тяганину практично чи не у всіх випадках порушуються строки отримання цього статусу, що передбачені законодавством.
Рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній гвардії, СБУ тощо.
Звичайно ж що статус «Інвалід війни» отримати ще тяжче. Оскільки необхідно здійснити ряд дій, а саме:
КРОК 1 Після отримання поранення, контузії, травми, захворювання здійснити лікування у військовому госпіталі або іншому закладі охорони здоров’я. Після завершення лікування мають надати виписний епікриз та направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК).
КРОК 2 Пройти військово-лікарську комісію, яка встановить причинний зв’язок поранення, контузії, травми, захворювання з виконанням обов’язків військової служби.
КРОК 3 Пройти медико-соціальну експертну комісію (МСЕК), яка в разі наявності для цього підстав встановить інвалідність. За результатами МСЕК видається довідка про групу та причину інвалідності.
КРОК 4 Звернутися до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації з відповідними документами для встановлення статусу «Інвалід війни» та видачі відповідного посвідчення.
Пройшовши цю нелегку процедуру військовослужбовець, який втратив здоров’я на передовій та став інвалідом і в подальшому отримав статус «Інвалід війни», матиме не набагато, але все ж таки більше передбачених державою гарантій, пільг та компенсацій, ніж учасник бойових дій.
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.