Утримання дружини під час догляду за дитиною
Дата публікації: 06.06.2017
Утримання дружини під час догляду за дитиною
Право дружини на утримання від чоловіка в разі проживання з нею дитини передбачено ст. 84 СК України. Згідно з цією статтею дружина, якщо з нею проживає дитина, має право на утримання від чоловіка — батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років.
Право на утримання дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
Право на утримання дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу. Розмір аліментів, визначений судом під час вагітності, може бути згодом збільшений або зменшений за позовом дружини або чоловіка.
Можливість розірвання шлюбу з вагітною жінкою обмежена (ч. 2 ст. 110 СК). Якщо все ж таки розірвання шлюбу відбулося, ця обставина не припинить право вагітної жінки на аліменти.
Після народження дитини право дружини на утримання у зв’язку з вагітністю переростає у її право на утримання у зв’язку з доглядом за дитиною («право на аліменти за безсонні ночі»), і аліменти будуть стягуватися без додаткового рішення суду до досягнення дитиною трирічного віку. Право на аліменти після досягнення дитиною трьох років до досягнення нею шести років виникає за умови, що дитина має вади фізичного або психічного розвитку. Наявність таких вад, їх тяжкість, а також розмір аліментів можуть бути предметом спору, тому для присудження аліментів дружині-матері у цій ситуації потрібне окреме рішення суду.
У разі спростування батьківства обов’язок чоловіка надавати утримання своїй дружині (колишній дружині) припиняється.
Для задоволення вимоги про стягнення аліментів подання суду доказів того, що дружина, з якою проживає дитина, потребує матеріальної допомоги, не є обов’язковим, оскільки право на аліменти належить дружині-матері незалежно від цієї обставини.
Не є підставою для відмови в задоволенні позову про стягнення аліментів той факт, що подружжя проживають окремо. Поки в передбаченому порядку шлюб не визнано недійсним чи не розірваним, він вважається таким, що існує, і один з подружжя має право на утримання.
Сімейним кодексом України визначено два випадки, в яких право на утримання не виникає. Це, можливо у випадках, коли один з подружжя:
- негідно поводився у шлюбних відносинах;
- став непрацездатним у зв’язку із вчиненням ним умисного злочину.
Для настання негативних наслідків достатньо наявності однієї з вказаних обставин, які мають бути встановлені судом.
Негідна поведінка у шлюбних відносинах може мати різні прояви: зловживання спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами; зневажливе ставлення до сімейних обов’язків; вчинений протиправних дій щодо другого з подружжя, дітей, інших членів сім’ї, які потребували втручання правоохоронних органів тощо.
Права на утримання не має той з подружжя, хто став непрацездатним у зв’язку із вчиненням ним умисного злочину за наявності вироку суду. Йдеться саме про умисний злочин, коли особа свідомо вчиняє діяння, яке спричиняє її непрацездатність і, відповідно, – виникнення у неї права на утримання.
Право дружини на утримання, передбачене у даній статті, припиняється в разі народження дитини мертвою або якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі смерті дитини.
Право дружини на утримання припиняється, якщо за рішенням суду виключено відомості про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини.
Зразок позовної заяви про стягнення аліментів на утримання дружини
До ________ районного суду м.___________
адреса:_______________________
Позивач: Особа_1,
проживаю за адресою:__________________,
тел.:_________________
Відповідач: Особа_2,
проживає за адресою:_____________,
тел:__________________
Позовна заява
про стягнення аліментів на утримання дружини
23 лютого 2006 року я уклала шлюб із відповідачем Особою_2.
Від вказаного шлюбу маю доньку – Особу_3, «__»_______ року народження, яка проживає разом зі мною.
Ми з відповідачем разом не проживаємо і розлучаємося. Особа_2 добровільно не надає мені матеріальної допомоги на утримання моєї і його дитини.
Вважаю, що відповідач має можливість сплачувати аліменти на мене, як дружину, у якої проживає дитина, так як знаходиться у працездатному віці та може працювати. Я не можу працювати, так як доглядаю дитину. Джерел доходу, крім соціальних виплат, по догляду за дитиною, я не маю.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 84 СК України, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка – батька дитини, до досягнення дитиною трьох років. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 СК України, за рішенням суду аліменти присуджуються одному з подружжя, як правило, у грошовій формі. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 79 СК України, аліменти на одного з подружжя присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви. Відповідно до норм ч.ч. 1, 2 ст. 80 СК України, аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого подружжя з урахуванням обставин, що мають істотне значення.
З наведених норм чинного законодавства України та фактичних обстави випливає наступне. Я та Особа_2 перебуваємо у зареєстрованому шлюбі, від якого маємо малолітню дитину. На даний час мешкаємо окремо. Дитина проживає зі мною, яка не має можливості працювати внаслідок догляду за цією малолітньою дитиною. Відповідач добровільно коштів на утримання дружини не надає. Він знаходиться у працездатному віці, а тому має можливість працювати та утримувати дружину до досягнення дитиною трьох років, і з цих підстав вважаю, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 77, 79, 80, 84 СК України, ст.ст. 3, 88,118, 119 ЦПК України, –
ПРОШУ:
Стягувати щомісячно з Особи_2, «__»________ року народження, уродженого у м._________, на мою користь, «__»_______ року народження, уродженої у м.______, аліменти на моє утримання, як дружини, у розмірі 1/4 частини від усіх видів його заробітку, починаючи стягнення з 20 травня 2009 року, до досягнення дитиною – Особою_3, «__»_________ року народження, трьох років.
Судові витрати покласти на Відповідача.
Рішення суду у частині стягнення аліментів за один місяць допустити до негайного виконання.
Додаток:
Копія паспорту позивача
Копія ідентифікаційного коду позивача
Копія паспорту та ідентифікаційного коду відповідача ( в разі наявності)
Копія свідоцтва про одруження;
Копія свідоцтва про народження Особи_3;
Копія довідки із _________ районного управління соціального захисту населення про розмір отримуваної допомоги по догляду за дитиною до трьох років
Позовна заява з додатками
Дата Підпис
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.