Війна і психологічне виснаження: читання як один зі способів знизити рівень стресу
Дата публікації: 10.06.2024
Читання може стати «ліками» для виснаженої війною психіки. Послуговуючись даними досліджень та досвідом консультацій, які надає ГО «СТЕП», психолог, експерт організації Олексій Агєнтаєв підготував низку порад, що допоможуть зменшити рівень стресу та тривожності, а також підтримати одне одного у складні часи.
Ще зовсім недавно українці переживали стрес як більшість людей сучасного світу: високий темп життя, професійні обов’язки, сімейні проблеми тощо. Однак зараз, через понад два роки повномасштабного вторгнення, ми говоримо про «вічність» війни, яка залишається основним джерелом стресових ситуацій через небезпеку, втрату близьких, невизначеність… Серед багатьох способів знизити рівень стресу є читання.
Багато досліджень підтверджують, що читання може бути потужним засобом для зниження стресу. Наприклад, дослідження, проведене Університетом Сассекса, показало, що всього 6 хвилин читання можуть знизити рівень стресу на 68% . Це робить читання більш ефективним, ніж інші популярні методи релаксації, такі як прогулянки чи прослуховування музики.
Читання не тільки відволікає від проблем, але й має конкретні фізіологічні ефекти. Наприклад, під час читання знижується частота серцевих скорочень і м’язове напруження. У дослідженні, опублікованому в журналі «Mindlab International», вимірювались фізіологічні показники учасників під час читання. Результати показали значне зниження частоти серцевих скорочень і рівня напруги вже після кількох хвилин читання.
Читання також має значний вплив на психологічний стан. Занурення у вигаданий світ книг допомагає відволіктися від поточних проблем і тривог. Це явище відоме як «транспортування» — процес, під час якого читача настільки поглинає сюжет, що людина тимчасово забуває про реальність. Дослідження показують, що таке занурення може допомогти зменшити рівень тривожності та покращити настрій .
Окрім індивідуальних переваг, читання може також покращити соціальні взаємодії. Наприклад, участь у книжкових клубах або обговорення книг із друзями та родиною можуть сприяти відчуттю соціальної підтримки та приналежності. Це зі свого боку може знизити рівень стресу та покращити загальне самопочуття.
Висновки
Отже, читання є потужним інструментом у боротьбі зі стресом. Воно не тільки сприяє релаксації та зниженню фізіологічних показників стресу, але й покращує психологічний стан та соціальні взаємодії. Регулярне читання може стати ефективною частиною стратегії зниження стресу та поліпшення якості життя.
Читання має унікальну здатність змінювати наш погляд на власне життя. Це дає нам можливість уявити себе на місці інших людей, розширюючи наші горизонти та змінюючи перспективу.
Які книги вибирати
Правильний вибір книг може зробити процес читання ще ефективнішим для зниження стресу. Ось декілька порад:
- Художня література — романи, пригодницькі книги та фантастика допомагають втекти у вигаданий світ і забути про проблеми.
- Психологічні видання — література про подолання стресу та розвиток емоційної стійкості може надати корисні поради.
- Натхненні історії — біографії та історичні книги про подолання труднощів можуть надихнути і додати віри в себе.
Практичні поради
Регулярне читання. Намагайтеся читати щодня, навіть якщо це всього кілька сторінок перед сном.
Спільне читання. Читайте разом із сім’єю чи друзями —це допоможе підтримувати зв’язки та створювати спільні позитивні емоції.
Обговорення. Розмови про прочитане з близькими можуть принести додаткове задоволення і зменшити стрес.
Читайте також:
Прокрастинація і війна: нормальна реакція на ненормальну ситуацію
Перша емоційна допомога під час стресу, кризових і травматичних подій: алгоритм дій
«Швидка» психологічна допомога під час війни: як підтримати себе та інших
Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».
Ви можете отримати індивідуальну консультацію через онлайн-чат Мережі правового розвитку. Чат працює щодня з 10:00 до 16:00. Допомогу надають юристи та юристки правозахисних організацій, які входять до складу Мережі правового розвитку.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.