Як отримати компенсацію за пошкоджене чи зруйноване житло
Дата публікації: 12.08.2022
Компенсацію можуть отримати фізичні особи – громадяни України, які є:
а) власниками пошкоджених та/або знищених об’єктів нерухомого майна;
б) особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів житлового будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
в) членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
г) спадкоємцями вказаних осіб;
Також на компенсацію можуть розраховувати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
Яку процедуру пропонує законодавець
Отримання компенсації здійснюється у такому порядку:
- подання заяви про надання компенсації;
- розгляд заяви про надання компенсації (встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації; встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації; збір документів та необхідної інформації; прийняття рішення про включення отримувача компенсації до черги отримувачів; визначення розміру компенсації)
- прийняття рішення про надання компенсації;
- виплата компенсації.
Куди та як подати документи на компенсацію
Заява про надання компенсації подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
Заява може бути подана:
1) в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг, а також через мобільний додаток Єдиного державного вебпорталу електронних послуг – громадянином України – через ДІЮ;
2) в паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення або нотаріуса.
Заява подається під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів із дати його закінчення на території, де знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна.
Заява подається щодо кожного пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна окремо.
Подання заяви здійснюється незалежно від місця проживання (перебування) фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.
Які документи необхідні, щоб отримати компенсацію
Особа готує заяву, яка повинна містити:
- відомості про особу, чий об’єкт нерухомого майна пошкоджено або знищено;
- відомості про пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна;
- реєстраційний номер звіту про оцінку вартості відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна (звіту про оцінку вартості відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку) в Єдиній базі даних звітів про оцінку;
- реєстраційний номер звіту про обстеження можливості/неможливості відновлення об’єкта нерухомого майна;
- відомості про заявника.
До заяви необхідно додати один або кілька документів з наступного переліку :
- документ, що підтверджує право власності на пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна (крім випадків, якщо право власності на відповідний об’єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (зокрема у його архівній складовій – Реєстрі прав власності на нерухоме майно) – в разі подання заяви власником відповідного об’єкта нерухомого майна;
- документ, що підтверджує інвестування та фінансування будівництва об’єкта житлового будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт та який не прийнято в експлуатацію, та документ, що підтверджує сплату коштів за такий об’єкт – у разі подання заяви громадянином України, який здійснив інвестування або фінансування будівництва відповідного об’єкта;
- документ, що підтверджує, що громадянин України є членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу та викупив квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, сплативши за відповідний об’єкт повну вартість – у разі подання заяви членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу;
- документ, що підтверджує смерть власника пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна або оголошення його померлим – у разі подання заяви спадкоємцем;
- документ (документи), що підтверджує (підтверджують) пріоритетне право на отримання компенсації – у разі наявності пріоритетного права на отримання компенсації.
Пріоритетне право на отримання компенсації мають:
– багатодітні сім’ї; особи з інвалідністю I та II груп;
– учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни;
– особи, визначені частиною першою статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Документи, що додаються до заяви, засвідчуються підписом отримувача компенсації.
У який спосіб буде надаватися компенсація
Компенсація надається у вигляді:
1) грошової компенсації шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок отримувача компенсації зі спеціальним режимом використання для цих цілей. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначає Національний банк України.
Грошова компенсація надається за:
1) пошкоджений об’єкт нерухомого майна (в тому числі за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку, крім випадку, визначеного частиною першою статті 7 Закону, а саме компенсації у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку);
2) знищений об’єкт нерухомого майна – приватний житловий будинок, садовий та дачний будинки (за бажанням отримувача компенсації).
Розмір грошової компенсації визначається за результатами оцінки вартості відновлення відповідного пошкодженого об’єкта нерухомого майна з урахуванням ступеню його пошкодження.
2) об’єкта нерухомого майна шляхом фінансування його будівництва;
Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна надається за знищений об’єкт нерухомого майна (крім випадків, визначених пунктом 2 частини першої статті 5 Закону, що визначає грошову компенсацію).
Така компенсація здійснюється шляхом фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею (у тому числі житловою), типом (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинок) та функціональним призначенням.
Граничний розмір компенсації у вигляді об’єкта нерухомого майна не може перевищувати вартості 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна.
Розмір компенсації за знищення об’єкта будівництва, щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт або його складової частини об’єктів, яка після прийняття в експлуатацію є самостійним об’єктом нерухомого майна, визначається пропорційно відсотку грошових коштів, які фактично сплатив отримувач компенсації за відповідний об’єкт.
Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна надається на підставі договору про фінансування будівництва об’єкта нерухомого майна, який укладається між виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, замовником будівництва та отримувачем компенсації.
Звертаємо увагу, що отримувач компенсації не має права відчужувати об’єкт нерухомого майна, отриманий ним у вигляді компенсації, протягом трьох років із дня державної реєстрації права власності на нього.
3) фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
Компенсація у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку надається за бажанням отримувача компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна – багатоквартирний будинок.
Вказана компенсація надається на підставі договору про фінансування виконання будівельних робіт із відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку, який укладається між виконавчим органом ради, виконавцем робіт та отримувачем компенсації.
Водночас важливим моментом є те, що компенсація за пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна визначається щодо кожного об’єкта нерухомого майна окремо.
Таким чином, отримувач компенсації повинен готувати окремий пакет документів щодо кожного пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна.
Також варто зазначити, що одночасно з отриманням компенсації отримувач компенсації укладає договір про відступлення Державі права вимоги до російської федерації щодо відшкодування збитків за пошкодження або знищення об’єкта нерухомого майна, заподіяних внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
У разі незгоди з рішеннями, діями, бездіяльністю державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, експертів, оцінювачів, інших суб’єктів публічних послуг, пов’язаних із виконанням закону, рішення, дії, бездіяльність таких органів або осіб можуть бути оскаржені до суду.
Алгоритм надання послуг:
- Звернення до органів національної поліції (в Чернігові – вул. Старобілоуська, 4).
- Звернення, зареєстроване на порталі Дія.
- Після проведення слідчих дій слідчий видає довідку відповідної форми на руки власнику щодо самого факту злочину і руйнувань.
- Із цією довідкою власник житла (це стосується як багатоповерхових будинків, так і приватних помешкань) звертається до органу місцевого самоврядування. У м. Чернігів – вул. Шевченка, 9 – Відділ звернення громадян Чернігівської міської ради; в інших населених пунктах – уповноважений орган місцевого самоврядування.
- Після того, як зареєструють звернення, спеціальна комісія проведе обстеження – зафіксує всі пошкодження, які дістало житло.
Після прийняття законопроекту порядок здійснення виплат буде визначати Кабінет Міністрів України.
Слід зазначити, що обстеження будівель та споруд здійснюватиметься після виконання робіт із розмінування, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
Очевидно, що обстеження потрібно робити в найближчі строки, оскільки до наступного опалювального сезону залишається не надто багато часу.
Також проведення обстежень буде залежите від того, як швидко звертатимуться власники пошкодженого житла до органів місцевого самоврядування.
Саме для збору інформації про руйнування, заподіяні на території нашої області російськими військами, у Телеграмі створено чатбот @ChernihivDMG_bot.
Додатково, у разі необхідності консультації звертайтеся до Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.
Щоб отримати безоплатну правову допомогу у військовий час, звертайтесь в режимі онлайн:
📲+380 63 140 63 47
+380 63 049 72 56 – viber, WhatsApp, messenger
Facebook: Chernihiv.Human.Rights.Committee
www.protection.org.ua
protection.ua@gmail.com
Пам’ятайте, що вчасне звернення за правовою допомогою дає більше можливостей для захисту ваших прав!
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.