Як отримати препарати за програмою «Доступні ліки» під час війни (+відео)
Дата публікації: 17.04.2022
Програма «Доступні ліки» продовжує діяти в Україні в умовах воєнного стану. Уряд спростив вимоги для отримання препаратів, щоб люди з певними хронічними захворюваннями могли отримувати ліки безоплатно або з невеликою доплатою. Зміни у програмі роз’яснює Національна служба здоров’я України.
Як і раніше, пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету першого/другого типу, нецукрового діабету, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, можуть отримати лікарські засоби, що входять до програми, безоплатно або з невеликою доплатою.
Для забезпечення доступу пацієнтів до цих ліків на час війни були спрощені процедури отримання препаратів за програмою реімбурсації*, а саме:
- Пацієнти можуть отримувати “Доступні ліки” як за електронним, так і за паперовим рецептом. Отримати рецепт у паперовому вигляді можна у лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від наявності декларації з ним. У випадку, коли лікар має доступ до електронної системи охорони здоров’я, він створить електронний рецепт, і номер рецепту та код підтвердження надійдуть на телефон пацієнта. У разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я лікар випише паперовий рецепт, поставивши свій підпис та печатку.
- Аптеки, які відпускають ліки за програмою “Доступні ліки” та інсулін за договором з НСЗУ, приймають і паперові, і електронні рецепти.
- Всі пацієнти із цукровим діабетом, які мають рецепт (електронний чи паперовий), можуть отримувати інсулін без доплати. Це стосується всіх 47 препаратів інсуліну, що включені до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за Програмою медичних гарантій.
- Зважаючи на наявність/відсутність препаратів інсуліну лікарям дозволяється, виписуючи паперові рецепти, зазначати не торгові назви препаратів. А замість цього вказувати дані, виходячи з такої класифікації:
– інсулін людський генно-інженерний короткої дії або середньої дії;
– аналог інсуліну ультракороткої дії;
– аналог інсуліну тривалої дії;
– комбіновані інсуліни (людський генно-інженерний 30/70, аналоговий інсулін 30/70).
З рецептом потрібно звернутись до будь-якої аптеки, що має договір з НСЗУ на відповідний тип програми (Доступні ліки, Інсуліни тощо). - Рецепти на інсуліни виписуються щонайменше на місяць у період воєнного стану.
- Рецепт пацієнту на «Доступні ліки» та інсулін можуть виписувати:
- у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми – лікарі, які надають первинну медичну допомогу, тобто сімейний лікар, терапевт або педіатр;
- на препарати інсуліну та препарати для лікування нецукрового діабету – лікарі за спеціальностями “Ендокринологія”, “Дитяча ендокринологія” і лікарі, які надають первинну медичну допомогу (тільки на основі призначення лікаря-ендокринолога);
- на лікарські засоби для лікування розладів психіки та поведінки – лікарі за спеціальностями “Психіатрія”, “Дитяча психіатрія”;
- для лікування епілепсії – лікарі за спеціальностями “Психіатрія”, “Дитяча психіатрія”, “Неврологія”, “Дитяча неврологія”.
- у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми – лікарі, які надають первинну медичну допомогу, тобто сімейний лікар, терапевт або педіатр;
Під час дії воєнного стану громадяни, які переїхали до безпечних місць та не мають зв’язку зі своїм сімейним лікарем, терапевтом або педіатром, можуть отримати рецепт в найближчому центрі надання первинної медичної допомоги. Укладати нову декларацію, як зазначалося вище, не потрібно. Пацієнту без декларації сімейний лікар може виписати електронний або паперовий рецепт на ліки проти бронхіальної астми, діабету ІІ типу, серцево-судинних захворювань. А також на ліки при нецукровому діабеті та інсулін, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога.
Контакти і корисні поради:
Звертайте увагу на дату останнього відпуску рецепту. Вона є в останній колонці таблиці, яка розміщена внизу під картою. Обирайте аптеки, які відпускали «Доступні ліки» впродовж останніх семи днів.
Знайти найближчий заклад можна на «Електронній карти аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів» за посиланням: https://cutt.ly/yFs9TNe. На другій сторінці дашборду у фільтрах ліворуч у графі «Є відпущені» поставте галочку напроти слова «Так». Це дозволить відфільтрувати аптеки, які відпускають «Доступні ліки». Також аптеки з інсуліном можна знайти за допомоги сервісу Tabletki.ua.
Рекомендуємо відстежувати інформацію про роботу аптек на офіційних мережах органів місцевого самоврядування.
Перед тим, як іти в аптеку, радимо зателефонувати і уточнити, чи є у наявності потрібний вам препарат. Можна також попросити працівників аптеки зарезервувати його для вас.
Телефони аптек також є на дашборді у таблиці. Крім того, можна зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 й уточнити в оператора адреси аптек, які працюють за програмою “Доступні ліки» у вашому населеному пункті.
Аптеки-учасниці програми мають відповідні наліпки на дверях.
Рецепти на препарати при розладах психіки та поведінки виписують психіатри, на препарати для лікування епілепсії – психіатри та неврологи. Рецепт на інсулін та ліки при нецукровому діабеті виписує ендокринолог. А також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога. Рецепти на «Доступні ліки» виписує сімейний лікар, терапевт або педіатр.
*Реімбурсація (англ. Reimbursement – виплата компенсацій) – загальноприйнята в міжнародній практиці охорони здоров’я назва процесу, за допомоги якого система охорони здоров’я впливає на доступність лікарських препаратів та медичних послуг для населення. Метою системи реімбурсації є забезпечення доступності лікарських препаратів та фармацевтичної допомоги в цілому, суб’єктом якої є уповноважені органи, що здійснюють компенсаційні виплати з певних джерел фінансування, об’єктом – певні категорії захворювань та хворих.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.