Як відновитися після COVID-19: поради тим, хто перехворів
Дата публікації: 23.11.2020
В умовах пандемії COVID-19* постає питання не лише, як не заразитися коронавірусом, але і як витримати хворобу та відновитися після неї. Співробітники Чернігівського офісу Мережі правового розвитку, що діє при громадській організації «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини», зібрали декілька важливих порад, зокрема лікарів, які допоможуть якнайшвидше повернутися до повноцінного життя після перенесеної недуги.
Після кількох тижнів чи навіть місяця слабкості, температури, болю у м’язах, поганого апетиту, відсутності смаку і нюху, а можливо, й запалення легень, ви нарешті отримали завітний негативний ПЛР-тест або просто відбули термін самоізоляції. І ніби й готові вийти у світ… Але тут з’являються нові складнощі. Навіть невелике навантаження валить із ніг. Значних зусиль вартує піднятися пішки по сходах або виконати мінімальну хатню роботу, яку ви раніше робили за 15 хвилин. А якщо ви ще й повернулися до роботи, і «приповзаючи» додому, знову бачите на термометрі 37.3, тут починається паніка: «Я знову захворів? Повторно ковід? Чому така втома? І чому я досі не відчуваю смаків та запахів?..» Виникають й інші питання, які часто ставлять людину в тупик.
Температура тіла
Дійсно, у багатьох після коронавірусу упродовж кількох наступних тижнів, іноді й до місяця тримається невелика, так звана субфебрильна температура (підвищення температури тіла в межах 37,2-38,0 °C). Це пояснюється ослабленням організму після тривалої боротьби за здоров’я. Лікарі радять таку температуру контролювати, але не збивати жарознижуючими препаратами, бути в постійному контакті з сімейним лікарем і за потреби здати аналіз крові для виключення нової бактеріальної/вірусної інфекції.
Відновлення нюху
Нюх після перенесеного ковіду самостійно повертається приблизно через 2 тижні, іноді відновлення триває до місяця. У випадках тривалої втрати нюху може знадобитися додаткове лікування. Але пам’ятайте: тільки лікар (сімейний або ЛОР) може призначити лікування! Жодних самопризначень! Також рецептори нюху можна «тренувати», нюхаючи яскраві запахи (наприклад каву, спеції, парфуми) раз на день – і оцінювати зміни у відчуттях.
Дихання
Лікарі радять людям, які мали ураження легенів, а особливо перебували на лікуванні у стаціонарі, дихальну гімнастику. Вона не вимагає надмірної фізичної активності і може бути помічною навіть для найстарших та найбільш ослаблених пацієнтів. Адже її можна виконувати сидячи або лежачи.
Відновлення витривалості
Після коронавірусу до легких фізичних навантажень слід приступати поступово, до прикладу, починати з 30-хвилинної прогулянки парком щодня. Навіть одна доба стаціонарного лікування підвищує ризик різних ускладнень через відсутність руху. Загрозою є навіть звичайне лежання вдома! Тому пересування по квартирі, дому чи подвір’ям буде більш ефективним, ніж просто ліжковий режим. Спершу буде тяжко, але ви звикнете і відчуєте ефект. Також можна повертатися до легких занять йогою.
Харчування
Виснаженому недугою організму необхідна легка збалансована їжа: сезонні овочі та фрукти, зелень, достатня кількість чистої питної води – розумна альтернатива купі таблеток, і це науково доведено. Однак вітаміни «просто так» пити не треба! Додатково їх призначає тільки лікар – після встановленого аналізами факту нестачі певних вітамінів та мікроелементів.
Якщо ви перехворіли на ковід і одужали – ви вже герой! Але треба ще трішечки старань з вашого боку, аби відновитися і повернутися до повноцінного якісного життя. Це можливо, але потребує часу і терпіння. Будьте здорові!
*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашійСпецкатегорії COVID-19.
P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.