Як виникають стереотипи про переселенців і чому їх варто позбутися
Дата публікації: 08.08.2023
Своїм поглядом на проблему стереотипів стосовно переселенців в авторській колонці для ресурсу «Шо Там» ділиться юристка, виконавча директорка ГО «Північна правозахисна група», правозахисниця УГСПЛ Наталія Єсіна.
Вісім років тому я відвідала один із заходів, що мав на меті подолати стереотипи про переселенців. Тренінг проводився для місцевих журналістів, а мене запросили як «три в одному»: журналістку (моя перша вища освіта — журналістика), переселенку та громадську діячку, яка допомагає внутрішньо переміщеним особам. На жаль чи на щастя, але майже весь тренінговий день мені довелося коментувати купу несправедливих, недоречних і помилкових висловлювань. Наприклад, про те, що всі, хто живуть на Сході України, хочуть «відколотися» до росії. Проте наприкінці заходу організатори подякували мені за кожен коментар і визнали, що самі мали певні стереотипи стосовно «східняків».
Як з’являються стереотипи
Звісно, уникнути стереотипів повністю не вдасться ніколи, бо так працює мозок у кожної людини, де б вона не народилась — на Сході, Заході, Півночі чи Півдні. Проте стереотипне мислення може нашкодити конкретним людям, вам та суспільству в цілому. Бо стереотипи є основою маніпулятивних технологій, якими користуються й автори української пропаганди (так, вона є!), і наш спільний ворог — російська федерація. Саме «переселенські» кліше наразі є одними з найбільш шкідливих для України, бо мають на меті розділити суспільство та підвищити градус конфлікту.
Темп життя змінюється, люди надшвидко вимушені ухвалювати певні рішення, якось реагувати на події навколо них. Поведінкові стереотипи значно спрощують ці процеси, бо ми намагаємося економити найцінніший зараз ресурс – час. При цьому упередження, які будуються на емоціях, раптовій зміні ситуації, обстрілах, страху, розгубленості або браку інформації — «прекрасний» фон для розквіту маніпуляцій. Зручно, коли є хтось, на кого можна спрямовувати свої негативні емоції.
- Коли ми використовуємо стереотипи про переселенців, то забуваємо, що кожну людину варто розглядати індивідуально, а не вішати ярлики «луганських» чи «донецьких».
Цікаво, що під час повномасштабного вторгнення люди поїхали також із
південних регіонів, з півночі України та Київської області, але досі в
публічному просторі, коли треба підняти маніпулятивну хвилю, посилаються
переважно на вихідців зі східних областей.
Зазвичай це твердження «донбаські не воюють у ЗСУ» та про переселенців, які
«лише хочуть отримати гуманітарку», «не прагнуть шукати роботу», «їздять на
крутих машинах», «жахливо ставляться до орендованого житла».
Найпопулярніше — «мовне питання» від «Яка чиста українська! Не може бути, що ви зі Сходу»
до «Понаїхали російськомовні — тепер росія прийде до нас». Та й автівка з номерним знаком Луганської області для поліціянтів
залишається «більш підозрілою», ніж та, що має харківські чи херсонські або
запорізькі номери, хоча в усіх цих регіонах є окуповані громади.
Як подолати стереотипне ставлення до переселенців
- Дивитися на людину, а не на її статус або місце народження.
- Пам’ятати, що переселенцям також потрібні гроші. Деякі з них змогли зберегти роботу, бо працюють онлайн. Ті, хто не мав такої можливості насамперед намагаються працевлаштуватися, щоб мати гідний рівень життя для себе та родини. Щодо людей, які не працюють, то погодьтеся – серед мешканців приймаючих громад також є чимало безробітних.
- Зрозуміти, що люди найбільше сумують не за матеріальними речами, а за рідним краєм. А ще за оточенням, мріями та планами, які вони мали. За можливістю здійснювати особистий вибір, а не той, що змушені робити внаслідок жахливої агресії росії.
- Прийняти те, що залишити в поганому стані орендоване житло може й місцевий мешканець.
- Знати, що на фронті зараз чимало людей, які також є переселенцями та вже втратили рідний дім, але не хочуть втратити країну.
- Зрозуміти, що крута автівка – це, можливо, єдине, що має ця родина, в якої вже знищили будинок.
- Пам’ятати, що російськомовні місцеві є в усіх регіонах – такі вже наші реалії.
- Погодитись, що переселенці є ресурсом для громад. Вони не тільки можуть замінити тих, хто з початком активної фази війни поїхав за кордон, а й перевозять свій бізнес, створюють нові робочі місця, вкладають у приймаючі громади свої сили та енергію, волонтерять. А ще організовують свої ініціативні групи та залучають проєкти з розвитку саме на місцях, бо знаходяться у фокусі уваги міжнародних організацій.
Для чого варто протистояти стереотипам
- Щоб не дозволити маніпулювати та розділяти країну на шматки.
- Для повноцінних інтеграційних процесів, які зміцнюють громади та дають їм поштовх до розвитку навіть в складних умовах воєнного часу.
Повномасштабна війна стала значним потрясінням для багатьох. Періодичні обстріли навіть у відносно безпечних регіонах вводять людей в стан стресу, тож їм стає складно спілкуватися й адекватно реагувати на прості ситуації. Не завжди можна спрогнозувати, що саме для цієї людини стане спусковим гачком: які слово, фраза, жест чи ситуація викликає певну реакцію.
- Іноді достатньо банального оголошення про видачу гуманітарної допомоги для ВПО, як під ним розгорається запекла дискусія про доцільність та необхідність підтримки й жителів приймаючої громади.
Водночас далеко не всі, хто виїхав із зони бойових дій чи пережив сильні потрясіння загалом, будуть психологічно травмовані. Вони зростають, зміцнюються та ніби загартовуються пережитим. Тож звертати увагу на використання стереотипів та провокації з власного боку треба усім.
Звісно, відмовлятися від них дуже важко. Ще важче відстежувати свій процес мислення, відверто зізнаватися собі в тому, що ви керуєтесь стереотипами, що ця думка не є вашою, а нав’язана зі сторони. Але якщо спробувати та дозволити собі це розуміння, тоді руйнується звичка, розвінчуються стереотипи про переселенців, і власним мисленням ми починаємо відбудовувати свою свідомість.
Як боротися зі стереотипами
Отже, які можуть бути рекомендації у цій складній темі як для переселенців, так і для мешканців приймаючих громад? Щоб зайвий раз не розпалювати стереотипні упередження:
- працюйте над особистим критичним мисленням;
- розвінчуйте стереотипи власними аргументами та конкретними прикладами;
- слідкуйте за роботою ЗМІ та акцентуйте на дискримінаційних висловлюваннях, які є недоречними;
- гуртуйте нових мешканців громад над суспільно важливими темами розвитку на місцевому рівні;
- розповідайте історії військових-переселенців;
- висвітлюйте позитивні приклади тих, хто почав своє життя з початку в іншому регіоні.
Громадським організаціям при написанні проєктів варто звертати увагу на підтримку не тільки переселенців, а й місцевих мешканців. А також використовувати ресурсність активних ВПО, щоб допомогти громаді.
P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.
ВИ МОЖЕТЕ НАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ |
Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.