Зміна розміру аліментів
Дата публікації: 06.06.2017
Відповідно до Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них, та в інших випадках.
Підставами для зміни розміру аліментів є наступні обставини:
- Зміна матеріального стану платника або одержувача аліментів (наприклад, перехід на іншу більш оплачувану роботу, або навпаки – звільнення з роботи, втрата стабільного джерела доходів).
- Зміна сімейного стану платника або одержувача аліментів (наприклад, одруження вдруге, народження у новому шлюбі дітей).
- Інші випадки передбачені Сімейним кодексом України.
Зауважимо, що прийняття Верховною Радою України рішення щодо внесення останніх змін до законодавства в частині встановлення нового мінімального рівня аліментів (уз 2018 року це 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку) слід розглядати тим випадком, що дозволяє звернутися до суду щодо зміни їх розміру.
Ініціювати питання зміни розміру аліментів може як платник, так і одержувача.
Зміні підлягає як закріплений в нотаріально завіреному договорі, так і закріплений в рішенні суду розмір аліментних зобов’язань. З вищезазначеного зрозуміло, що внести зміни до нотаріально завіреного договору можна як в добровільному порядку, спільно відвідавши нотаріуса, та внісши нотаріально завірені зміни до договору, так і в судовому порядку. Зміни ж до рішення суду необхідно вносити лише в судовому порядку.
Отже, підставою для подання позовної заяви про зміну розміру аліментів є наявність офіційно закріпленого розміру аліментів (нотаріально завірений аліментний договір, рішення суду), і, відповідно, небажання іншої сторони змінювати закріплені умови в добровільному порядку.
Зверніть увагу, що зурахуванням останніх змін у законодавстві, мінімальний розмір аліментів збільшено. Відтепер суд не може визначити на дитину розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до цього було 30%).
Прожитковий мінімум на дитину – 2018 рік в Україні.
Пeріод дії | з 1 січня пo 30 червня | з 1 липня пo 30 листопада | з 01 пo 31 грудня |
для дитини вiкoм до 6 років | 1492гpивень | 1559гpивень | 1626гpивень |
для дітей вікoм вiд 6 дo 18 рокiв | 1860гpивeнь | 1944гpивeнь | 2027гpивень |
Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами Позивачем до Відповідача.
Встановлення підсудності справи, тобто визначення в якому саме суді першої інстанції буде розглядатись справа. Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України позови, про стягнення аліментів можуть пред’являтись як за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування відповідача, так і позивача.
Особливості оформлення позовної заяви.
Таким чином, звернувши увагу на вищезазначені положення законодавства, можна зробити однозначний висновок про те, що в обґрунтування зміни розміру необхідно доводити наступні обставини:
- зміну матеріального становища. Для матері, яка бажає збільшити розмір аліментів, необхідно доводити факт погіршення її матеріального становища, або ж покращення матеріального становища батька. Для батька, який бажає зменшити розмір аліментів, необхідно доводити факт погіршення матеріального становища (зменшення заробітної плати, інші витрати). Доказами на підтвердження даних обставин можуть виступати довідки про доходи батьків, кредитні договори, рішення суду та будь-які інші документи, які можуть виступити на підтвердження зміни матеріального становища, його погіршення або покращення.
- зміна сімейного стану. Для прикладу можна взяти ситуацію, коли батько сплачує матері, згідно рішення суду, по 1/6 частині на утримання двох дітей, що разом виходить 1/3, а також сплачує 1/6 частину своїх доходів на утримання одного зі своїх непрацездатних батьків, похилого віку. Сукупний розмір аліментів, що стягується з нього не перевищує 50% усіх його доходів. Один з батьків, якого утримує Відповідач помирає, а тому відпадає необхідність в його утриманні. Таким чином відбуваються зміни сімейного стану Відповідача, що є приводом для звернення до суду з позовом про збільшення розміру аліментів, наприклад по ¼ частині на обох дітей. Проте, якщо Відповідач має нову сім’ю, і в нього народжуються діти, знову ж таки змінюється сімейний стан, і батько має право звернутися з позовом про зменшення розміру аліментів. Також, батько має можливість звернутися до суду з вимогами про зменшення розміру, коли його батьки стали потребувати його утримання, після винесення первісного рішення про стягнення аліментів.
- зміна стану здоров’я. Дана обставина є досить зрозумілою, а тому не потребує жодних пояснень. Доказами, на підтвердження погіршення або покращення стану здоров’я можуть виступати медичні довідки, висновки лікарів, результати аналізів, історії хвороби, рекомендації лікарів щодо процедур лікування в Україні чи за кордоном як Позивача, так і Відповідача, і дитини, в залежності від того, хто звертається з позовом.
- інші випадки. До даної категорії підстав зменшення або збільшення розміру аліментів можна віднести будь-які життєві ситуації, які не підпадають під вищезазначені категорії. Проте слід розуміти, що будь-які випадки і ситуації необхідно доводити, а тому треба заздалегідь підготувати усі необхідні докази для їх підтвердження.
Таким чином, для звернення до суду з позовом необхідно зібрати наступні документи:
- копія паспорту Позивача ;
- копія ідентифікаційного номеру Позивача;
- копія ідентифікаційного номеру Відповідача (в разі наявності);
- копія свідоцтва про народження дитини (дітей);
- копія рішення суду, або аліментного договору, яким було визначено розмір аліментів;
- копія довідка про доходи Позивача, Відповідача, чеків, квитанції, медичних довідок, рекомендацій лікаря, путівок на відпочинок та багато інших документів, що підтверджують Вашу позицію в даному судовому процесі, і відповідно надання їх є обов’язковим.
Всі документи подаються до суду в двох екземплярах (один для суду, інший – суддя надсилає відповідачу).
Варто зазначити, що відповідно до п. 3 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення аліментів. Предмет позову щодо зміни розміру аліментів є тотожним до стягнення аліментів.
Також, як і в судовому процесі стягнення аліментів, так і в даному судовому процесі, необхідно пам’ятати, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позовної заяви до суду.
нти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позовної заяви до суду.
Зразок позовної заяви про збільшення розміру аліментів
До Білоцерківського міськрайонного
суду Київської обл.
09100, м. Біла Церква, вул. Турчанінова, 7
тел. 34-87-97
Позивач: Ковтун Людмила Анатоліївна
09100, м. Біла Церква,
вул. ________________-
тел. _________________
Відповідач: Ковтун Валерій Миколайович
09100, м. Біла Церква,
вул. ______________
тел. _____________
Позовна заява
про збільшення розміру аліментів
З відповідачем, Ковтун Валерієм Миколайовичем я перебувала у шлюбних відносинах з 14 червня 1995 року.
З його вини наша сім’я розпалася. Шлюб розірвано 07 жовтня 2009 року, що підтверджується відповідним свідоцтвом, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції Київської області, про що в книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено запис № 699 (копія додається).
Від шлюбу маємо дітей – Ковтун Юлію Валеріївну, яка народилася 21 вересня 1995 року, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 17 жовтня 1995 року відділом реєстрації актів громадянського стану Богуславської райдержадміністрації Київської області, актовий запис № 187; та Ковтун Валерію Валеріївну, яка народилася 13 серпня 2008 року, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданим 30 серпня 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Білоцерківського міськрайонного управління юстиції Київської області, актовий запис № 1341 (копії свідоцтв про народження додаються).
Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 серпня 2011 року (справа № 2-2854 2011р.) було постановлено стягнути з відповідача, Ковтун Валерія Миколайовича, 09 грудня 1973 року народження, на мою користь аліменти на утримання дітей – Ковтун Юлії Валеріївни, 21.09.1995 року народження, та Ковтун Валерії Валеріївни, 13.08.2008 року народження, в розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 26 травня 2011 року до досягнення дітьми повноліття.
Відповідачем рішення суду виконувалося належним чином.
У зв’язку з досягненням нашою донькою Юлією повноліття з Відповідача припинили стягувати кошти на її утримання, а лише стягувалися аліменти на утримання молодшої доньки Валерії, 13 серпня 2008 року народження, в розмірі 1/6 від усіх видів доходу Ковтун В.М..
Оскільки повнолітня донька Юлія продовжила навчання у Білоцерківському коледжі фінансів, обліку та аудиту Національної академії статистики, обліку та аудиту мною був поданий позов до суду про стягнення аліментів на її утримання. 15 листопада 2013 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області (справа № 357/13897/13-ц) було постановлено стягнути з відповідача, Ковтун Валерія Миколайовича, 09 грудня 1973 року народження, на мою користь аліменти на утримання повнолітньої доньки – Ковтун Юлії Валеріївни, 21.09.1995 року народження, в розмірі 1/4 частини всіх видів доходу, починаючи з 30.09.2013 року і до 30.06.2014 року включно.
Згідно рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 04 грудня 2014 року (що залишено без змін на підставі ухвали Апеляційного суду Київської області від 16 квітня 2015 року, справа № 22-ц/780/762/15) Відповідач продовжив сплачувати аліменти на утримання доньки Юлії з 22 жовтня 2014 року до 30 червня 2016 року в розмірі 1/6 частини від усіх видів заробітку Ковтун В.М..
У зв’язку з закінченням навчання нарахування і виплата аліментів на доньку Юлію припинилася.
Однак, на нашу спільну меншу доньку продовжується нарахування аліментів відповідно до рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 26 серпня 2011 року в розмірі 1/6 частини від всіх видів заробітку відповідача.
Відповідач працює складальником покришок на ПАТ «_______», має постійний дохід. Отримує заробітну плату в розмірі близько 10 000 (десять тисяч) гривень.
На підставі вищевикладеного, вважаю, що матеріальне становище відповідача покращилося і у зв’язку з цим я маю право на збільшення розміру аліментів з 1/6 до 1/4 частки від усіх видів його заробітку.
Вважаю, що на сьогоднішній день сума стягуваних аліментів є недостатньою для належного матеріального утримання дитини, у зв’язку з чим змушена звернутись до суду з позовом про зміну розміру стягуваних аліментів.
Згідно з вимогами ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до вимог ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 192 СК України, розмір аліментів, визначених за рішенням суду, може бути згодом зменшений або збільшений за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.
З наведених норм чинного законодавства України про особисті немайнові і майнові права та обов’язки батьків і дітей, випливає наступне. Відповідач зобов’язаний утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття шляхом сплати аліментів на її утримання у розмірі, визначеному судом. Я маю право на зміну визначеного судом розміру аліментів, у разі зміни матеріального стану відповідача.
Вважаю, що матеріальний стан Відповідача істотно покращився, оскільки він отримує пристойну заробітну плату та разом з тим припинив виплату коштів на утримання повнолітньої доньки Юлії у зв’язку з закінченням навчання.
Таким чином, фінансове становище відповідача дозволяє йому надавати матеріальну допомогу на доньку Валерію в значно більшому розмірі, ніж передбачено рішенням суду від 26 серпня 2011 року. Однак він не бажає цього робити в добровільному порядку, тому я змушена звернутися до суду для захисту прав своєї дитини.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 180, 182-183, 192 СК України, ст. 3 ЦПК України, –
Прошу:
- Збільшити розмір аліментів, що стягуються за рішенням Білоцерківського міськрайонного суду від 26 серпня 2011 року з відповідача, Ковтун Валерія Миколайовича, на мою користь на утримання неповнолітньої доньки – Ковтун Валерії Валеріївни, 13.08.2008 року народження, із 1/6 до 1/4 частини від усіх видів його заробітку, щомісячно до досягнення нею повноліття, починаючи з дня подання заяви до суду.
- Витребувати у Відповідача картку фізичної особи-платника податків.
- Звільнити мене від сплати судового збору відповідно до пункту 3 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
- Судові витрати покласти на відповідача.
Додатки:
- Копія паспорта – 2 шт.
- Копія свідоцтва про народження дитини – 2 шт.
- Копія виконавчого листа, виданого 09 грудня 2013 року – 2 шт.
- Копія рішення суду від 26.08.2011 року – 2 шт.
- Копія ухвали Апеляційного суду Київської області від 16 квітня 2015 року – 2 шт.
- Копія картки фізичної особи-платника податків позивача – 2 шт.
- Копія позовної заяви.
«___»____________2016 р. Підпис__________
Зразок позовної заяви про зменшення розміру аліментів
До ________________ райнного суду
Позивач: Особа1 (П.І.Б.), яка проживає за
адресою:___________________,
засоби зв’язку:______________,
Відповідач: Особа2 (П.І.Б.), яка проживає за
адресою:___________________,
засоби зв’язку:_______________
Позовна заява про зменшення розміру аліментів
За рішенням _______ районного (міського) суду від “__” ________ 20__р. з мене утримуються аліменти на користь відповідача _______ (прізвище, ім’я та по батькові) на утримання дитини (дітей) _______ (їм ‘я, число, місяць, рік народження дитини (дітей) в розмірі ______ частини заробітної плати.
Крім того, за рішенням ________ районного (міського) суду від “____” ________ 20_ р. з мене утримуються аліменти на користь відповідача _________ (прізвище, ім’я та по батькові) на утримання дитини (дітей) _____ (прізвище, ім ‘я, по батькові, число, місяць, рік народження дитини дітей) в розмірі _____ частини заробітної плати.
Утримувані з мене аліменти загалом становлять _______ мого заробітку, що перевищує встановлену законом частку.
Відповідно до ст. 192 Сімейного кодексу України та статей 3, 15, 118 і 119 Цивільного процесуального кодексу України,
ПРОШУ:
Зменшити розмір аліментів, утримуваних з мене за рішенням ________ районного (міського) суду від “___” ____ 20__р. на користь відповідача _________ на утримання (прізвище, їм ‘я та по-батькові) дитини (дітей)_______ (прізвище, їм ‘я, по батькові, число, місяць та рік народження) до ______ частини заробітної плати щомісячно.
Додатки:
1. Копія паспорту та ідентифікаційного коду позивача – 2 шт..
2. Копія рішень судів – 2 шт..
2. Копія довідки про заробітну плату – 2 шт.
3. Квитанція про сплату судового збору.
4. Копія позовної заяви.
Дата Підпис
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.