В Україні планують спростити правила вивезення дітей до 16 років за кордон
Дата публікації: 11.07.2022
Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт, який спрощує правила виїзду неповнолітніх українців за межі держави з одним із батьків. Зокрема дозвіл на вивезення дітей віком до 16 років можна буде оформити в додатку «Дія».
Верховна Рада України прийняла за основу проєкт* Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вирішення батьками питань тимчасового виїзду дітей за межі України (№6146).
Як повідомляє сайт Верховної Ради, законопроєктом пропонується врегулювати питання надання батьками згоди на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла 16-річного віку.
Зокрема відповідні відомості до Державного реєстру актів цивільного стану громадян зможе вносити безпосередньо один із батьків – через портал Дія.
Також дозвіл до реєстру, як і раніше, може вносити нотаріус на підставі згоди другого з батьків. Термін дії відповідної згоди – до трьох років.
Зокрема у законопроєкті пропонують внести наступні зміни до Статті 1571 «Особливості вирішення батьками питання щодо тимчасового виїзду за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років»:
1. Тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років та є громадянином України, в супроводі одного з батьків здійснюється за згодою другого з батьків або за наявності визначених законом підстав, коли такий виїзд дозволяється без згоди другого з батьків.
Кожен із батьків, який є громадянином України, має право надати згоду на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі другого з батьків.
Відомості
про таку згоду вносяться до Державного реєстру актів цивільного стану громадян
одним із батьків через Єдиний державний
веб-портал електронних послуг або нотаріусом безпосередньо до Державного
реєстру актів цивільного стану громадян на підставі нотаріально посвідченої
письмової згоди одного з батьків в день такого посвідчення.
Строк дії такої згоди не може становити більше трьох років.
Така згода одного з батьків, який тримається в установі виконання покарань чи слідчому ізоляторі, посвідчена начальником такої установи чи слідчого ізолятора, прирівнюється до нотаріально посвідченої.
2. Один з батьків, який має намір здійснити тимчасовий виїзд за межі України з дитиною, яка не досягла шістнадцяти років, звертається до другого з батьків за наданням згоди на такий виїзд, якщо відсутні визначені законом підстави, коли такий виїзд дозволяється без згоди другого з батьків.
Протягом десяти календарних днів після відповідного звернення другий з батьків зобов’язаний надати згоду на тимчасовий виїзд або письмову відмову із зазначенням причин її ненадання.
У разі неотримання відповідної згоди один із батьків, який не має заборгованості зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, без згоди другого із батьків.
Суд ухвалює рішення про надання дозволу на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, без згоди другого з батьків, якщо судом встановлено, що такий виїзд не суперечить інтересам дитини.
3. Тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, у супроводі одного із батьків не потребує згоди другого з батьків у випадку:
1) смерті другого з батьків або набрання законної сили рішенням суду про оголошення його померлим;
2) набрання законної сили рішенням суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків, про визнання другого з батьків безвісно відсутнім або недієздатним;
3) якщо дитина або другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства;
4) виїзду у супроводі одинокої матері (коли у документі про народження дитини відомості про батька відсутні або внесені зі слів матері);
5) виїзду у супроводі одного з батьків, місце проживання дитини з яким визначено за рішенням суду або підтверджено висновком органів опіки та піклування та до якого не застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною. У такому випадку виїзд дитини за межі України дозволяється на строк не більше одного місяця та за умови надсилання другому з батьків рекомендованим або цінним поштовим відправленням за останнім відомим місцем його проживання не пізніше як за десять календарних днів до моменту виїзду повідомлення про виїзд дитини за межі України, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі. Неналежне виконання цього обов’язку без поважних причин тягне за собою відповідальність, встановлену законом;
6) наявності у другого з батьків заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці;
7) набрання законної сили рішенням суду про надання дозволу на тимчасовий виїзд за межі України дитини, яка не досягла шістнадцяти років, без згоди другого з батьків.
4. Тимчасовий виїзд дитини за межі України у супроводі особи, яка не є одним із батьків, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою обох батьків або одного з них за наявності підстав, визначених у частині третій цієї статті».
*Повний текст законопроєкту – у додатку до статті.
За матеріалами відкритих джерел.
Фото до статті: suspilne.media
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.