facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Черкаський правозахисний центр ділиться дієвими механізмами комплексної допомоги переселенцям

Дата публікації: 15.10.2022

Черкаський правозахисний центр за тривалий час час допомоги переселенцям напрацював алгоритми, які дієво та оперативно допомагають людям вирішувати проблемні питання. Ці механізми стосуються передусім взаємодії з місцевою владою. Досвід Центру стане в нагоді організаціям, які надають правову допомогу внутрішньо переміщеним особам (ВПО) в різних регіонах України.

Про напрацювання організації та тенденції надання правової допомоги переселенцям  керівник Черкаського правозахисного центру, юрист Тарас Щербатюк розповів у програмі «Черкащина гостинна».

На фото: Тарас Щербатюк, керівник Черкаського правозахисного центру під час ефіру програми “Черкащина гостинна” Фото: Фейсбук.

Характер звернень з початку війни змінився

З огляду на свій досвід роботи в напрямку захисту цивільних осіб, які постраждали від російської агресії в Україні, юристи Центру зазначають, що на сьогодні вже можна виокремити категорії звернень, які надходили упродовж понад півроку від початку повномасштабного вторгнення рф.

  • Якщо перші три місяці люди переважно зверталися щодо порядку реєстрації ВПО, отримання певних соціальних послуг, трудового, сімейного права, виїзду за кордон, то з червня-липня більш актуальними стали інші питання. Зараз найнагальніше – це житло. Яким чином стати в чергу на отримання тимчасового житла, як забезпечити реалізацію саме цього права ВПО. Таких звернень до нашої організації зараз, певно, 80% від загальної кількості, – говоритьТарас Щербатюк.

Проблеми мають вирішуватися системно

Від самого початку повномасштабної війни юристи організації, комунікуючи і з територіальними громадами, і з переселенцями, намагаються розробляти системні механізми вирішення цих питань.

  • Коли ми відвідуємо територіальні громади, спілкуємося з їхніми керівниками, ми вже не просимо (пройшов той час), ми вимагаємо звернути увагу на питання прийняття місцевих цільових програм з інтеграції ВПО, щоби був комплексний підхід до вирішення всіх цих питань переселенців, – зазначає Тарас Щербатюк.

Зокрема юристи звертають увагу влади на те, що у громадах потрібно:

  • приймати місцеві цільові програми з інтеграції ВПО,
  • створювати фонди тимчасового житла,
  • проводити більш широку інформаційну кампанію, щоб люди, які переселилися, мали повну і достовірну інформацію про базовий перелік послуг та суб’єктів, які ці послуги надають.

Відпрацьовані алгоритми взаємодії

Водночас правники мають чимало відпрацьованих алгоритмів взаємодії переселенців із владою.

  • Це залежить від питання, з яким людина звертається. Приміром, якщо йдеться про житло, ми маємо контакти по територіальній громаді і напряму спрямовуємо людей саме до цих структурних підрозділів виконавчих органів  місцевого самоврядування. Щоб люди мали можливість оперативно вирішити проблему, – пояснює Тарас Щербатюк.

Доволі багато питань зараз, за словами юриста, також виникає щодо невиплат ВПО допомоги на проживання. У таких випадках задля максимальної оперативності організація контактує з органами соціального захисту населення, різними структурними підрозділами виконавчих органів, із ЦНАПами.

  • Тобто наявність таких алгоритмів дає нам можливість дієво допомогти людям. Ми не говоримо людині, що «є певний структурний підрозділ ОМС, зверніться туди, і вам там все розкажуть і вирішать». Ні, ми так не робимо: зазвичай ми аналізуємо законодавчу базу як загальнодержавного, так і локального рівнів, щоб зрозуміти суть конкретної проблеми. І намагаємося юридично «розкласти на молекули» питання, з яким людина звернулася. А потім вже працюємо безпосередньо з суб’єктом, який надає послуги або, навпаки, відмовляє в їх наданні цим людям, – розповідає юрист.

І додає, що скарг про те, що ОМС не реагують на звернення людей, на жаль,  дуже багато. До прикладу, у деяких ОТГ не приймають заяви в людей на постановку в чергу на отримання тимчасового житла. Ці скарги юристи зафіксують і готують за ними позовні заяви до центральних органів влади.

Читайте також:
Тимчасове житло для переселенців: алгоритм отримання (+аудіо)

Близько 40 людей могли опинитися на вулиці: правозахисники з Черкас запобігли незаконному виселенню переселенців

Черкаський правозахисний центр: гідний приклад поєднання правової та гуманітарної допомоги

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×