Як отримати земельну ділянку
Дата публікації: 21.01.2020
Роз’яснення, яким є алгоритм дій для отримання земельної ділянки громадянином України, подає юрист Татарбунарського офісу Мережі правового розвитку Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Павло Головатий*.
Із досягненням 18-ти років кожен громадянин України може безкоштовно отримати п’ять ділянок землі. В цілому можна безкоштовно приватизувати 2,28 га.
Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, держава може безоплатно передати громадянинові земельні ділянки:
• для ведення особистого сільського господарства – не більше 2,0 га;
• для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
• для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) – в селі не більше 0,25 га, в селищі не більше 0,15 га, в місті не більше 0,1 га;
• для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,1 га;
• для будівництва індивідуальних гаражів – не більш 0,01 га.
Безкоштовно приватизувати можна кожен з видів ділянок тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів сім’ї.
Етапи отримання землі
1) Знайти вільну земельну ділянку. Залежно від того, де вона знаходиться (в межах міста, селища, села чи поза населеним пунктом), необхідно надалі звертатись у відповідні органи влади.
Перевірити, чи вільна земля можна так:
• переглянути генеральний план населеного пункту або використати для пошуку Публічну кадастрову карту України https://map.land.gov.ua/kadastrova-karta
• відправити офіційний запит про надання публічної інформації в місцеві органи влади або Держгеокадастр.
2) Подати заяву та розробити проект відведення. У заяві необхідно вказати розмір земельної ділянки та її цільове призначення. Також необхідно долучити карту або графічний малюнок, де зазначено місце розташування ділянки.
Заява подається:
• до місцевої ради (якщо питання стосується земель комунальної власності, які розташовані в населених пунктах);
• до районної держадміністрації (якщо питання стосується земель державної власності поза межами населених пунктів);
• до Головного управління Держгеокадастру в області (якщо питання стосується земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів).
Отримавши згоду зазначених органів, можна починати розробку проекту щодо відведення землі. Цим займається землевпорядна організація на платній основі. Заяву про передачу земельної ділянки повинні розглянути протягом місяця.
Розробка технічної документації землевпорядниками може зайняти від півроку до року.
3) Зареєструвати земельну ділянку. Маючи проект відведення землі, слід звернутися до територіального органу Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Зазвичай це робить землевпорядна організація, з якою укладався договір. Якщо всі документи складено вірно, кадастровий реєстратор видає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.
4) Зареєструвати право власності. З витягом із Державного земельного кадастру і екземпляром проекту землеустрою необхідно повернутися до розпорядника землі – місцевої ради або адміністрації. Вони затвердять проект і зареєструють у Міністерстві юстиції право власності.
5) Отримати документи про право власності. Для отримання свідоцтва про право власності на земельну ділянку, потрібно звернутися із заявою про державну реєстрацію в Укрдержреєстр або до реєстратора Держгеокадастру. Заява може розглядатися протягом 14 днів.
*Консультацію юриста про правила забудови землі та неприпустимі порушення земельного законодавства читайте тут.
P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».
Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».
Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.
Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!
Надрукуйте постер
Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi
Станьте волонтером
Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим
Потрiбна консультацiя?
Онлайн
Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).
В офiсi
Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.
Приєднатися
Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.
Підтримати
Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.