facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Алгоритм: що робити, якщо вас хочуть скоротити під час карантину

Дата публікації: 13.07.2020

Внаслідок карантину* багато компаній в Україні переживають не найкращі часи. Відтак залишається актуальним питання захисту трудових прав. Дієвий алгоритм під час скорочення з роботи надають експерти Широкинської громади (Запорізька область), учасники програми «Правоспроможна громада»**. 

Скорочення працівників: що потрібно знати

Пункт 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (КЗПП України) визначає скорочення чисельності/штату працівників однією з підстав, за якою працедавець може за своєї ініціативи звільнити співробітника.

Працівник повинен розуміти, щоб бути звільненим за скороченням, роботодавець має провести низку процедур. Перш за все, керівник підприємства видає відповідний наказ про скорочення, з яким працівника ознайомлюють персонально не пізніше, ніж за два місяці до запланованого скорочення (ст. 49-2 КЗПП України). Одночасно працедавець повинен персонально попередити співробітника про те, що вакантні посади відсутні в організації (якщо, звісно, таких немає). Через два місяці працедавець звільняє співробітника, про що видається наказ та робиться відповідний запис у трудову книжку.

В день звільнення працівнику зобов’язані виплатити вихідну допомогу (сума має бути не меншою, ніж середній місячний заробіток – ст. 44 КЗПП України), а також зарплату та компенсацію в разі невикористаної відпустки. Після цього працедавець повинен видати співробітнику трудову книжку та копію наказу про звільнення (вона повинна бути належним чином засвідчена – ст. 47 КЗПП України).

Існують категорії осіб, яких працедавець не має права звільнити з власної ініціативи (не враховуються випадки повної ліквідації організації). Зокрема, ст. 184 КЗПП України вказує, що це:вагітні та жінки, в яких є діти до 3 та до 6 років; одинокі матері (є дитина до 14 років або дитина з інвалідністю).

Винятком є повна ліквідація установи, коли можливе звільнення з подальшим працевлаштуванням (обов’язково!).

Звільнення у зв’язку зі скороченням повинно проходити за попередньою згодою профспілки, якщо співробітник є її членом (ст. 43 КЗПП України), окрім випадків прямо передбачених КЗПП України.

Куди звертатися працівнику після скорочення

Після вищезазначеної процедури працівник має право стати на облік у Державному центрі зайнятості та отримати статус «безробітний». В карантинний період зареєструватися в Державному центрі зайнятості мешканцям громади можна онлайн: 20510074@mail.gov.ua.

Коли чекати виплат

Грошова допомога на час карантину надається з першого дня після реєстрації в ДЦЗ. Особам, звільненим з крайнього місця роботи за власним бажанням (ст. 38 КЗПП України), виплати починають нараховуватися на 91-й день.

До оголошення карантину виплата по безробіттю після скорочення призначається з 8 дня реєстрації за умови відсутності роботи, що вам підходить, та буде виплачуватися протягом 360 днів (якщо ви стали безробітним з інших причин – 270 днів).

Із запровадженням карантину в Україні держава ввела нові правила: тепер допомога по безробіттю призначається з першого дня реєстрації.

Чим загрожує звільнення за «власним бажанням» або «за згодою сторін»

Тривалість виплати допомоги може зменшуватися на термін до 90 календарних днів у разі звільнення за таких обставин. Однак в разі звільнення «за угодою сторін», скорочуються останні дні допомоги, тобто ви можете отримувати допомогу одразу та недоотримати в кінці, а от при звільненні «за власним бажанням» виплати будуть здійснені лише на 91-й день. Також працівник повинен пам’ятати, що на вихідну допомогу у цьому випадку йому теж не потрібно розраховувати.

Яким є розмір виплат

Ваша виплата по безробіттю залежатиме від заробітної плати за останній рік та страхового стажу:

  • стаж до 2 років – 50% зарплатні;
  • стаж від 2 до 6 років – 55% зарплатні;
  • стаж від 6 до 10 років – 60% зарплатні;
  • стаж понад 10 років – 70% зарплатні.

Існує обмеження: виплата по безробіттю не повинна перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2020 році – 8408 гривень).

Якщо людина не пропрацювала 6 місяців протягом останнього року, то їй буде призначена мінімальна виплата – 650 гривень.

*Більше інформації щодо актуальних правових (і не тільки) питань, пов’язаних із протидією поширенню пандемії коронавірусу – у нашій Спецкатегорії COVID-19.

**Матеріал розміщений на ресурсі партнера проекту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади» – ГО «Агенція розвитку Широківської ОТГ». Вона є учасницею  проєкту  “Правоспроможна громада – 2020”, який впроваджується Українською школою практичних знань з питань доступу до правосуддя з 2019 року та безпосередньо адмініструється Мережею правового розвитку на базі мережі правових клубів Pravokator за підтримки партнерських організацій та установ: Міжнародного фонду “Відродження”, Української фундації правової допомоги, Координаційного центру з надання правової допомоги.

P.S. Консультацію підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «Впровадження системи безоплатної правової допомоги та посилення правових можливостей мешканців Широківської громади», що впроваджує громадська організація «Стратегії і технології ефективного партнерства».
Матеріал відображає позицію авторів і необов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×