facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Аліменти на дитину-студента: актуальна правова база

Дата публікації: 15.10.2023

Питання аліментів на дітей, які є повнолітніми і навчаються, залишається одним із найбільш затребуваних у практиці юристів Мережі правового розвитку. Ситуація, в якій опинилися чимало сімей, коли батько матеріально не підтримує сина чи доньку, зараз ускладнюється війною, особливо якщо йдеться про родини переселенців. Черговий кейс із практики юристів ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу» є актуальною консультацією щодо прав одного з батьків отримувати аліменти на дитину-студента.

Пані Марина* — переселенка з Маріуполя. До «Агенції демократичного розвитку Донбасу» вона звернулася з питанням про право на аліменти. Розповіла, що з чоловіком розлучилися сім років тому, коли сину було дванадцять. На аліменти не подавала, сина утримувала всі ці роки сама, батько добровільно матеріально родині не допомагав. Однак зараз, коли трапилися війна, переселення, і син став студентом вузу з денною формою навчання, сімʼї стало зовсім скрутно. Тому пані Марину цікавило, чи має вона за законом право вимагати від батька кошти на утримання дитини, поки та навчається. Уточнила, що колишній чоловік — особа працездатна.

Юристка організації Тетяна Плясунова пояснила жінці, що мати та батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Тетяна Плясунова, юристка ГО «Агенція демократичного розвитку Донбасу».

Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п’ятою статті 157 цього Кодексу (ст. 141 Сімейного кодексу України), — уточнює Тетяна Плясунова.

Вона проконсультувала жінку, зазначивши, що та має право звернутися до суду із позовною заявою про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання. Також роз’яснила, які документи слід для цього зібрати.

Тепер рішення щодо подальших дій — за самою пані Мариною, — зазначає Тетяна Плясунова. — У разі необхідності юристи нашої організації готові й далі надавати жінці правову допомогу в цьому питанні.

Законодавча база, якою керувалася юристка

Відповідно до ст. 199 Сімейного кодексу України (далі — СК) якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Відповідно до ст. 200 Сімейного кодексу України, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Згідно ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються в частині від доходу (заробітку) або в твердій грошовій сумі.  

Відповідно до 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини; стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
  • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів недоведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до положень ст. 183 СК України, розмір аліментів визначається у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини.

Пленум Верховного Суду України у п. 20 Постанови від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз’яснив, що обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов’язкової сукупності таких юридичних фактів:

– досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років;

– продовження ними навчання;

– потреба у зв’язку з цим у матеріальній допомозі, наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

* Імʼя змінено з етичних міркувань.

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving, Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку».


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×