facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Аліменти – не єдиний вид витрат на дитину, які можуть стягуватися з батьків

Якщо про аліменти сьогодні знають майже всі жінки та чоловіки, які звертаються по правову допомогу, то про додаткові витрати на дитину багато хто вперше дізнається під час консультації з юристом, стверджує адвокатка, юристка Хмельницької громадської організації «Подільська правова ліга» Анастасія Площинська. І роз’яснює, які ще види допомоги на дитину передбачені законодавством і як під час війни змінився розмір аліментів.

На фото: Анастасія Площинська – адвокатка, юристка ГО «Подільська правова ліга» 

Додаткові витрати
Припустимо, що батько (матір) сплачують аліменти за рішенням суду у розмірі ¼ від доходу – приблизно 2000 грн. Більше добровільно такий платник аліментів участь в утриманні дитини ніяк не приймає. Що ж робити, якщо дитина хворіє? Або навчається в музичній школі? Відвідує курси вивчення іноземної мови тощо?

Законом (ст. 185 Сімейного кодексу України) передбачено, що батьки зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Отже, завжди рекомендую про всяк випадок тому, з ким проживає дитина, завести спеціальну папку (кейс) для того, щоб зберігати квитанції, чеки, документи, що підтверджують додаткові витрати на дитину. Якщо батько (матір) дитини не захоче добровільно допомагати з такими витратами, можна звернутись до суду.

З урахуванням обставин, що мають істотне значення, суд може стягнути з батька (матері) половину (більше або менше половини) витрат.

У моїй практиці були ситуації, коли стягували з батька на користь матері додаткові витрати на дитину в розмірі 30 тис грн (кошти на навчання дитини).
Зверніть увагу, якщо аліменти можна стягувати до досягнення дитиною 23 років (за умови, що в вона навчається), то додаткові витрати – до 18 років.

Судовий збір за подання такої заяви не сплачується!

Тимчасова допомога
Якщо один з батьків є боржником зі сплати аліментів або його місце проживання не встановлено (або якщо він/вона перебуває в місцях позбавлення волі та в інших випадках), можна отримувати тимчасову допомогу від держави.

Аліменти на дитину з 1 липня збільшено
Варто також зазначити, що у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму з 1 липня в Україні зріс мінімальний гарантований розмір аліментів. Зміни відбулися відповідно до ст. 7 Закону «Про Державний бюджет на 2022 рік».

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць із 1 липня 2022 року становить 2508 гривень.«Відповідно з липня 2022 року мінімальний гарантований розмір аліментів для дітей до 6 років становить 1100,50 грн, а для дітей від 6 до 18 років – 1372,00 грн»,повідомляє Укрінформ з посиланням на  Центральне міжрегіональне управління Мін’юсту.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину при цьому становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку й може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено зокрема, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.При цьому мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст.182 Сімейного кодексу).


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×