facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Бійцям під час особливого періоду штрафні санкції не загрожують

Автор: Юлія Манукян/ІРЦ «Правовий Простір»

Чи правомірне стягнення заборгованості з військовослужбовця на час дії особливого періоду? Це питання є дуже болючим для бійців, які захищають батьківщину і не мають змоги сплатити борги вчасно.

Тому закономірно, що на гарячу лінію Херсонського офісу Мережі правового розвитку  часто надходять питання щодо правомірності дій фінансових установ у випадках, коли останні звертаються із позовом до суду про стягнення заборгованості з військовослужбовців.

Юрист Офісу при ГО «ІРЦ Правовий простір» Сергій Плахотнюк роз’яснює, що важливо розуміти: самі по собі нарахування і заявлення позову до бійців під час дії особливого періоду є законними згідно з пунктом 17 статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Ця норма сформульована наступним чином:

«Військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду*, а резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед банками та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються».

Як видно, заборона стосується лише нараховування штрафних санкцій, пені та процентів.

Отже, основну заборгованість, тобто борг без штрафних санкцій, пені та процентів нараховувати можна. А значить, можна як звертатись з позовом до суду про стягнення цієї (основної) суми боргу, так і надсилати лист-вимогу про повернення суми боргу. Таким чином, подання таких позовів є цілком правомірним.

Але треба враховувати, що згідно чинного законодавства суд може зупиняти провадження у справі, якщо одна із сторін перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Тому, такий позов не буде розглянуто судом, поки військовослужбовець-відповідач перебуватиме у складі Збройних Сил України (на час дії особливого періоду).

Для цього необхідно повідомити суд про перебування у складі Збройних Сил України – надіслати на адресу суду документи, що підтверджують це (копія військового квитка, завірена належним чином, або витяг з відповідного наказу про зарахування до списку військовослужбовців, довідка, видана начальником військової частини). Якщо банк вимагає якихось додаткових документів, знайте – це незаконно.

Радимо спочатку звернутися до голови правління цього банку і намагатися вирішити це питання мирним шляхом. В більшості випадків банки йдуть на зустріч. Якщо ні, треба звертатися до Національного банку зі скаргою, також можна до суду. Якщо банк продовжує нараховувати відсотки і штрафні санкції, а ви повідомили банк, що це не правомірно, до суду ви прийдете з доказами, що ви повідомляли і це все було незаконно і банку відмовлять в позові у цій частині.

*Особливий період настає з моменту, коли був виданий указ про його введення та оголошення часткової мобілізації (14 квітня 2014 року). Він триватиме до тих пір, доки президент відповідним указом не оголосить про його завершення. Якщо це стосується військовослужбовців, на цей весь період не нараховуються ні штрафні санкції, ні відсотки за кредитом. Якщо ви належите до резервістів, або військовозобов’язаних, для вас цей пільговий момент триває не з моменту оголошення АТО, а з моменту, коли вас зарахували до списків військової частини. Фактично з того моменту, коли вас мобілізували до лав ЗСУ і діє до тих пір, доки ви несете службу в зоні ООС.

Адреса Херсонського Центру безоплатної первинної правової допомоги:

м. Херсон, пр. Ушакова, 37, каб. 115 (будівля Херсонської міської ради, І поверх).

Графік роботи юристів: понеділок – четвер з 9.00 до 17.00. По п’ятницях з 9.00 до 15.45. Обідня перерва з 12.00 до 13.00.

Попередньо записатися на прийом можна телефоном (099) 468 38 48.

P. S.Центр безоплатної первинної правової допомоги створений Херсонським офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках проекту «Енергія змін».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×