facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи діляться між подружжям борги і кредити при розлученні

Дата публікації: 18.10.2021

Автор: Інна Малишко/БМГО «Правова єдність»

Мешканка Білої Церкви пані Дарина переживає процес розлучення. До Білоцерківського офісу Мережі правового розвитку вона звернулася з питанням, чи доведеться їм із чоловіком ділити спільні борги і кредит при розученні, оскільки хотіла діяти грамотно під час розділу разом нажитого майна. Юристка Офісу при громадській організації «Правова єдність» Людмила Власенко проаналізувала чинне законодавство і роз’яснила, які права має подружжя і що варто врахувати в подібній ситуації.

На фото: Людмила Власенко, юристка Білоцерківського офісу МПР.

Кредити давно стали невід’ємною частиною фінансової сфери сімейного життя. Подружні пари беруть в борг, аби поліпшити житлові та побутові умови, зробити великі та дрібні покупки, на відпочинок і подорожі, на освіту дітей. Тому практично кожна сім’я обтяжена кредитами не менш, ніж забезпечена майном. І в разі розлучення питання про погашення спільних боргів стає більш ніж актуальним.

Кредити на велику суму  зазвичай оформляються або на обох членів подружжя, кожен із яких є співкредитором, або на одного з подружжя, коли один є позичальником, а другий виступає поручителем. Для банку це є гарантією стягнення боргу, зокрема при розлученні подружжя. Зобов’язання по виплаті такого кредиту покладаються на обох із подружжя. Невеликі кредити можуть бути оформлені на одного з подружжя. У зв’язку з цим часто виникають суперечки при розлученні: чоловік, ім’я якого не значиться у кредитному договорі з банком, відмовляється брати на себе зобов’язання з виплати цього кредиту. Однак таку позицію судом підтримує не завжди.

Якщо кредит був узятий подружжям за взаємною згодою, а кредитні кошти використані для задоволення потреб сім’ї, борг подружжя перед банком теж є спільним, незалежно від того, чий підпис стоїть під кредитним договором. Але ж дуже часто виникають ситуації, коли кредит береться одним з подружжя на особисті потреби, без згоди другого з подружжя або за допомогою введення його в оману (наприклад, занизивши суму боргу або пом’якшивши умови кредитування).

Згідно з  Сімейним кодексом України, під час розподілу спільної подружньої власності діляться і спільні борги, причому в тих самих пропорціях, що і майно – зазвичай порівну. Закон не бере до уваги, на кого з подружжя був оформлений кредит – за загальним правилом всі грошові кошти йдуть на сімейні потреби, отже, спільні борги при розлученні підлягають поділу. І судова практика підтверджує, що навіть кредит, оформлений на чоловіка або дружину, якщо грошові кошти були витрачені спільно або на спільні потреби, виплачується обома подружжям.

Важливо! В судовій практиці зустрічаються і протилежні випадки. Не завжди подружжю доводиться нести солідарну відповідальність з індивідуальні борги одного з них. Нерідко трапляється так, що чоловік або дружина нічого не знає про особистий борг коштів другої половини, не дає згоди на отримання кредиту, навіть не має уявлення, які грошові суми і на які цілі були взяті в борг, на що були витрачені. Тягар доведення цих обставин лежить на другому з подружжя. Якщо чоловікові або дружині вдасться довести, що обов’язок – не спільний, а особистий платити по кредиту другого чоловіка не доведеться.

До особистих боргів відносяться не тільки кредити, отримані без відома і/або згоди другого з подружжя, витрачені на власні потреби, а й кредити, отримані до реєстрації шлюбу або після розірвання шлюбу. Як вже неодноразово згадувалося вище, всі борги, нажиті подружжям під час шлюбу, діляться навпіл – це загальне правило.

Але із загального правила є й винятки. Кредити, оформлені одним із подружжя під час подружнього життя, але без згоди другого з подружжя, є особистими і не діляться, якщо буде доведено, що ці кошти були витрачені не на сімейні, а на особисті потреби. І найчастіше особистими борговими зобов’язаннями визнаються борги по кредитній карті.
Щоб борг по кредитній карті підлягав розділу між колишнім подружжям нарівні з іншими спільними боргами, він повинен відповідати таким вимогам:
• оформлення у період шлюбу (а не до шлюбу або після розлучення);
• відсутність заперечень з приводу оформлення кредиту від другого з подружжя;
• витрачання кредитних коштів на сімейні потреби.

Зазвичай про отримання кредитної картки одним із подружжя інший просто не знає, тому і не може вчасно заявити заперечення. Довести, що кредит був витрачений на сімейні потреби – найскладніше, причому тягар доведення лежить саме на тому з подружжя, який хоче поділити особистий борг.

Якщо йдеться про одну велику покупку (наприклад, побутової техніки) за наявності чека і виписки з банку, це ще реально. Але встановити мету численних платежів і порядок витрачання невеликих сум кредитів набагато складніше. Виходить, розділити борг за кредиткою навряд чи вийде.

Найпростіший і найшвидший спосіб розділити кредитні зобов’язання при розлученні – домовитися. Домовленість подружжя може бути досягнута як у шлюбі (у вигляді шлюбного договору), так і на етапі розірвання шлюбу (у вигляді письмової угоди про розподіл майна).
Якщо подружжю не вдалося досягти згоди з приводу виплати спільних боргів, питання розділу кредитних зобов’язань при розлученні буде вирішуватися в судовому порядку.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×