Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи можна скасувати рішення про штраф за невчасну сплату ЄСВ

Непоодинокими є випадки, коли до платників податків приходять податкові рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату обов’язкових платежів. Але чи всі вони можуть бути застосовані до платника з вимогою сплатити такий штраф? На прикладі з практики Білозерського офісу Мережі правового розвитку ситуацію роз’яснює юрист МПР В’ячеслав Лях.

До Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» у грудні 2019 року звернувся керівник місцевого підприємства з проханням допомогти розібратися, чи правомірно податкова інспекція застосувала до нього стягнення штрафних санкцій.
Як виявилося, бухгалтерка підприємства ще декілька років тому, сплачуючи єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), помилково вказала невірний рахунок, але через деякий час виявила недолік і виправила. Податкова інспекція розцінила це як несвоєчасну сплату та нарахувала штрафні санкції. Але, що робити, якщо несвоєчасна сплата виникла не за вини підприємства? Ми проаналізували наявну судову практику, норми законодавства і порекомендував клієнту звернутися до суду з вимогою про скасування Рішення податкової.
У позовній заяві юрист вказав наступне:
– Згідно ч.7 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
– У п.п.1 п.10 ст.9 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», передбачено, що днем сплати ЄСВ вважається (у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів) день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
– Водночас відповідно до ст.11 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та до норм Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (затверджене Наказом МінФіну України за № 54 від 12.03.2016 року та зареєстроване у МінЮсті), розподілом коштів, що надійшли на рахунки органів доходів і зборів у Казначействі (та його відділеннях), займається саме Державне Казначейство.
У зв’язку з викладеними обставинами допущена підприємством помилка не свідчить про несплату необхідної суми єдиного соціального внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти в подальшому у будь-якому разі підлягали перерахуванню на відповідні рахунки, відкриті на ім’я ДФС в казначействі.
До того ж згодом таку помилку виявили та вжили відповідних заходів щодо спрямування коштів за призначенням. Допущена помилка під час перерахування суми грошового зобов’язання з єдиного соціального внеску у строк, встановлений Законом №2464-VI, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова, а тому не може слугувати підставою для притягнення платника до відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску.
Аналогічна правова позиція вже висловлювалась Верховних Судом у постанові від 24 жовтня 2018 року у справі №760/6097/16-а та 805/3665/16-а. № справи 540/2674/19.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

 

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00 у будні дні (обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×