facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи можна списати кредит під час воєнного стану

Дата публікації: 11.01.2024

Чи існує можливість списати кредит, тобто не сплачувати його взагалі в умовах воєнного стану? Відповідь на запитання у консультації адвокатки Сумської ГО «Північна правозахисна група» Людмили Руденко.

Для відповіді на це запитання пропонуємо розділити види платежів за кредитом, які потрібно сплачувати:

– є тіло кредиту,

– є відсотки за користування кредитними коштами,

– комісія банку,

– а також штрафні санкції (неустойка, 3% річних, штафи), які у випадку порушення умов договору нараховує банк.

На питання розрахунків за кредитом також впливає наявність певного статусу особи. Пільгові умови передбачено для учасників бойових дій та членів їхніх сімей, ВПО, осіб, майно яких зруйновано/пошкоджено.

Щодо штрафних санкцій у законодавство внесено зміни: і до Закону України «Про споживче кредитування», і до Цивільного кодексу України щодо звільнення від відповідальності. У Законі України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для ВПО звільнення від відповідальності за невиконання грошових зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики було передбачено ще з кінця 2014 року.

Щодо осіб, які не мають статусу ВПО або учасника бойових дій, то вони звільняються від відповідальності за прострочення за кредитним договором протягом дії воєнного стану та у 30-денний строк після його припинення або скасування.

Неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про кредит, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за таким договором, підлягають списанню кредитодавцем.

Тобто штрафні санкції не сплачують як особи з певним статусом, так і будь-які особи.

Щодо відсотків за користування кредитом та тіла кредиту. Тут немає автоматичного звільнення від сплати внаслідок воєнного стану. На початок військової агресії рф абсолютна більшість банків застосувала механізм кредитних канікул та зниженої відсоткової ставки. Проте це було не звільнення від сплати відсотків за кредитом та тіла кредиту, а лише відтермінування такої сплати. На сьогодні такий механізм на загальних засадах вже не застосовується.

Проте є певні пільгові умови для ВПО, учасників бойових дій. Зокрема, для ВПО загальна сума процентів за кредитним договором та/або договором позики не може перевищувати суми процентів, нарахованої протягом строку, на який надавався кредит (позика), за мінімальною ставкою, визначеною договором.

Від 27 липня згідно зі змінами до Закону України «Про споживче кредитування», на період дії воєнного стану та протягом  90 днів із дня його припинення або скасування банки, небанківські установи та колектори тимчасово не зможуть стягувати з військових та їхніх сімей прострочені борги. Але це відстрочка сплати, а не списання як таке.

Відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання пільгового довгострокового державного кредиту внутрішньо переміщеним особам, учасникам проведення антитерористичної операції (АТО) та/або учасникам проведення операції Об’єднаних сил (ООС) на придбання житла: знищення або пошкодження житла, придбаного за рахунок кредиту, що відбулося починаючи з 24 лютого 2022 р. внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, є підставою для надання позичальнику  відстрочки за платежами з погашення кредиту, протягом якої позичальник може звільнятися від сплати платежу з погашення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом, за умови, що такий позичальник подав інформаційне повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.


Таким чином, звільнення від відповідальності за кредитами є, не сплачувати кредитні платежі зовсім не вдасться. Є пільгові умови для ВПО, військовослужбовців протягом дії воєнного стану та 90 днів після нього. Проте є можливість на двосторонній основі укласти з фінансовою організацією угоду про кредитні канікули, розстрочку, списання частини заборгованості по кредиту. Мінус у тому, що це є право , а не обов’язок фінансової установи. Єдине, що обов’язкова реструктуризація передбачена для споживчих кредитів, наданих в іноземній валюті, за умови виконання певних вимог.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×