facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи стягуватимуть примусово аліменти з боржників, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях

Дата публікації: 06.05.2022

Чи вживаються заходи примусового виконання рішень зі стягнення аліментів* з боржників на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії росії? З таким питанням до Вижницької громадської організації «Комітет виборців» звернулася пані Лідія, яка має статус ВПО і тимчасово мешкає у с. Іспас Чернівецької області. Юристка організації  Валентина Ткач подає роз’яснення.

Станом на сьогодні забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території адміністративно-територіальних одиниць, які тимчасово окуповані внаслідок військової агресії російської федерації.

Як вбачається з чинного законодавства України, яким не передбачено заборони нарахування та стягнення пені за прострочення сплати аліментів, статтею 196 Сімейного кодексу (СК) України передбачена відповідальність за прострочення сплати аліментів, зокрема у вигляді стягнення за рішенням суду неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.

Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів. Тому в рамках виконавчого провадження виконавці не здійснюють нарахування пені.

Натомість стягувач має право звернутися до суду із заявою про стягнення пені.

У разі ухвалення судом рішення про стягнення пені та видачі судом виконавчого документа, виконавцем буде здійснено його виконання у встановленому Законом України «Про виконавче провадження» порядку.

Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається, виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості (частина 2 статті 195 СК).

Також статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру (згідно з ч.2 ст.182 Сімейного кодексу України, не меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку).

*Більш докладно про стягнення аліментів під час війни читайте за цим посиланням.


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×