facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Чи втратять виплати та пенсію переселенці, які не пройдуть ідентифікацію

Дата публікації: 01.09.2023

Чи обов’язково всім пенсіонерам-переселенцям проходити ідентифікацію особи? Чи стосується ця вимога українців, які перебувають за кордоном? Що буде, якщо пенсіонер не пройде ідентифікацію? Чи припинять виплату пенсіїякщо таку процедуру не пройти? Відповіді на найбільш поширені запитання, з якими з огляду на зміни в законодавстві переселенці звертаються до юристів, для сайту Української Гельсінської спілки з прав людини підготувала підготувала  юристка Сумської ГО «Північна правозахисна група», правозахисниця громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині Наталія Єсіна.

Наталія Єсіна, юристка ГО «Північна правозахисна група», правозахисниця громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині.

Після 1 вересня 2023 року банківські рахунки клієнтів, які не звернулися до Ощадбанку і не пройшли ідентифікацію, мали бути заблоковані. Подібні вимоги до переселенців держава вже висувала після зняття ковідних карантинних обмежень: ВПО, які отримували пенсію чи соціальну допомогу, мали 60 днів для того, щоб звернутися до відділення.
Джерелом інформації щодо нинішніх змін стали повідомлення про те, що Ощадбанк повертає обов’язкову ідентифікацію ВПО, які отримують пенсію чи соціальну допомогу. 

Терміни проходження ідентифікації 

Клієнти, які мають пенсійну картку і електронне пенсійне посвідчення, проходять ідентифікацію раз на півроку. Клієнти, які отримують соціальні виплати, тобто адресну допомогу тощо, також проходять ідентифікацію раз на півроку. Клієнти, які мають звичайну картку, а не електронне пенсійне посвідчення, проходять ідентифікацію раз на три місяці.

Як відбувається процедура 

Переселенець,  зареєстрований до 24 лютого 2022 року, може звернутися в будь-яке відділення Ощадбанку по всій території України для проходження фізичної ідентифікації.

При собі потрібно мати:

  • паспорт громадянина України,
  • основну картку або електронне посвідчення.

Звернувшись до каси Ощадбанку і повідомивши касиру про необхідність проходження ідентифікації, далі слід зробити три кроки на вибір: 

  • зняти гроші, ввівши ПІН-код, 
  • подивитися баланс, ввівши ПІН-код, 
  • змінити ПІН-код.

Раніше цю процедуру було скасовано на період дії карантину. Після його офіційного завершення, з 1 липня поточного року в Україні проблеми з верифікацією стали знову актуальними: з’явилася інформація про те, що ВПО можуть втратити виплати.  

Дійсно, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №637 від 05.11.2014 року (ПКМУ №637), пенсіонерам — внутрішньо переміщеним особам, які мають електронне пенсійне посвідчення (ЕПП), та одержувачам соціальної (адресної) допомоги — внутрішньо переміщеним особам необхідно проходити фізичну ідентифікацію.
Так звані «карантинні постанови» на певний час цю процедуру відміняли. Зауважимо, що стосується це лише тих переселенців, які оформлювали пенсію та виплати на карти Ощадбанку, тобто ВПО «першої хвилі», адже ті, хто перемістився через повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, мали можливість оформити допомогу чи пенсію на рахунок будь-якого банку. 

Вже в липні 2023-го пенсіонери-переселенці почали отримувати СМС-повідомлення про те, що вони мають прийти до філій банку. Це стало предметом обговорення на Координаційному штабі з питань ВПО. В результаті було прийнято рішення про припинення Ощадбанком СМС-розсилки та про продовження терміну ідентифікації для отримувачів пенсій (а для отримувачів допомоги її взагалі не застосовувати).

До 31 грудня виплати не зупинять

Урядовою постановою №837 від 08.08.2023 року до ПКМУ №637 були внесені зміни, відповідно до яких до 31 грудня 2023 року органи ПФУ та органи соцзахисту не припиняють виплати пенсій та соціальних виплат з підстав, передбачених ПКМУ №637, а Ощадбанк не зупиняє видаткові операції за рахунками одержувачів пенсії та соціальних виплат ВПО, взятих на облік до 24.02.2022 року та щодо яких до 31.12.2023 року проводиться фізична ідентифікація. 
Також цим документом розширюються можливості для фізичної ідентифікації, необхідної для продовження отримання соціальних виплат. Зокрема можна буде проводити ідентифікацію особи за допомоги відеоконференцзв’язку, під час якого людина пред’являтиме документи, що посвідчують особу.

До фізичної ідентифікації також мають прирівнюватися:

  •  авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису Дія Підпис (Дія ID);
  •  посвідчення закордонною дипломатичною установою України факту, що особа, яка проживає за кордоном, є живою. 

Сподіваємось, що за цей час посадовці звернуть увагу і на те, що проходження ідентифікації для переселенців, які покинули свої домівки до лютого 2022 року, є дещо дискримінаційним моментом. 


P. S. Більше актуальної інформації на правову та гуманітарну тематику – у спецрубриці #StandWithUkraine. В ній акумулюємо матеріали, які можуть стати в нагоді тим, хто страждає, чиї права порушуються внаслідок війни рф проти України.


ВИ МОЖЕТЕНАШУ РОБОТУ СВОЇМ ВНЕСКОМ

Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×