Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

До якого віку дитини потрібно оформлювати згоду батька на виїзд за кордон

Запитання пані Ніни* до юристів Сумського офісу Мережі правового розвитку стосувалося необхідності оформлювати нотаріально засвідчену згоду від батька для виїзду дитини за кордон. «У червні моїм синам виповнюється 16 років. Останні десять років для того, щоб виїхати кудись із дітьми, я вимушена була випрошувати згоду на виїзд у їхнього батька. З якого віку цей документ для виїзду вже не буде потрібен?» Таким був її запит. Прояснює ситуацію експертка Офісу при громадській організації «Північна правозахисна група» Наталія Єсіна.

На фото: Наталія Єсіна,
експертка Сумського офісу МПР.

Умови перетину кордону України встановлюються Правилами перетинання державного кордону громадянами України (затв. постановою КМУ від 27.01.1995 р. №57 у ред. постанови КМУ №85 від 29.01.2020 р.) Щодо перетинання кордону неповнолітніми громадянами треба дивитися пункти 3-7. Тож, згідно з діючим українським законодавством, громадяни України, які досягли 16 річного віку, можуть самостійно виїжджати з України.

Водночас зауважимо: поїхати з дітьми в гості до бабусі або на відпочинок строком менше одного місяця без нотаріально засвідченої згоди колишнього чоловіка пані Ніна могла і раніше – за умови пред’явлення під час перетину кордону рішення суду або органу  опіки  та  піклування (або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав). У цьому рішенні мало бути зазначено місце проживання її синів із нею – відповідно до підпункту 3 пункту 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України.

Таким чином, якщо до травня 2021 року пані Ніна* вирішить поїхати за кордон із дітьми строком більше, ніж на місяць, вона має оформлювати відповідну згоду від колишнього чоловіка, якого на момент виїзду дітей у пункті пропуску не буде з ними. Така заява засвідчується нотаріально, з зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування дитини у цій державі.

Після того, як дітям виповниться 16 років, цей документ для виїзду за кордон оформлювати не потрібно. Її сини зможуть безперешкодно виїжджати за межі України самостійно, за умови пред’явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, про що зазначено в ч. 3 ст. 313 Цивільного кодексу України «Право на свободу пересування»:

  • Фізична особа, яка є громадянином України, має право на безперешкодне повернення в Україну.
  • Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.
  • Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.

*Ім’я змінено з етичних міркувань.

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×