Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Донька-заробітчанка надсилає непрацездатній матері гроші з-за кордону: чи оподатковуються ці кошти

Консультація, яку підготувала юристка Черкаського офісу Мережі правового розвитку Юлія Дмитраш, стане в нагоді громадянам України, які працюють за кордоном. Зокрема тим, хто переводить зароблені кошти своїм рідним в Україну. Роз’яснення про порядок оподаткування грошей у випадку, якщо людина надсилає їх непрацездатним батькам, правниця подає на прикладі звернення до Офісу при громадській організації «Центр права».

На фото: Юлія Дмитраш,
юристка Черкаського офісу МПР.

Пані Людмила вже кілька років періодично виїздить на заробітки за кордон. Щомісяця вона переказує своїй мамі, яка мешкає в Україні, 10 тисяч гривень на пенсійну картку. У телефонній розмові з юристами Офісу Людмила уточнила, що мати – непрацездатна.
Доньку турбувало питання: чи оподатковує держава кошти, які вона перераховує на картку матері?  І якщо так, то в якому розмірі?

У ситуації, що склалася в цій родині, відповідно до норм ст. 162.1, п.п. 14.1.55 Податкового кодексу України, вказані кошти є подарунком та відповідно доходом.

Водночас, згідно з нормами Сімейного Кодексу України (СКУ), встановлено обов’язок повнолітніх дітей утримувати непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги. Зокрема у Статті 202 СКУ зазначені Підстави виникнення обов’язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків:

1. Повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

2. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав, і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

Враховуючи наявність такого обов’язку, перерахування коштів із-за кордону дітьми непрацездатним батькам є, по суті, передачею грошових коштів усередині сім’ї і, згідно з Сімейним кодексом України, повинно розглядатися як виконання обов’язку з утримання.

Тобто, якщо фізична особа отримує грошові кошти від своєї дитини, яка працює за кордоном, то сума таких коштів не буде для цієї фізособи доходом. А значить ті 10 тисяч гривень, які пані Людмила пересилає з-за кордону непрацездатній матері на картку, оподаткуванню в Україні не підлягають.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×