facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

ФОП третьої групи вирішив перейти на спеціальну групу 2%: як розрахувати єдиний податок та відзвітуватися (+приклад)

У підприємців, які перешли на спеціальну групу спрощеної системи оподаткування ще на початку війни, й досі виникають питання щодо цієї системи. На найбільш поширені з них відповідає, а також наводить приклад із практики консультантка  Мережі правового розвитку  з фінансів та оподаткування Анна Карпенко.  

На фото: Анна Карпенко, консультантка  Мережі правового розвитку  з фінансів та оподаткування.

Спеціальна група спрощеної системи за ставкою єдиного податку в розмірі 2% з’явилася ще в березні 2022 року з прийняттям Закону України №2120 від 15.03.2022р. Строк дії цієї групи спрощеного оподаткування діє з 01 квітня 2022 року і до припинення воєнного стану. Про це ми писали тут.

Пройшла перша хвиля, коли підприємці поспішали подати заяви про обрання або перехід на зазначену систему до початку нового кварталу, тобто до 31 березня 2022 року включно. Всі інші підприємці спостерігали, як працюватиме ця система, які можливі недоліки містить, а також продовжували рахувати для себе, чи є вигідним для них такий перехід.
Тому й досі у підприємців виникають питання, як-от:

  • Коли краще подати заяву?
  • Як  рахувати податок, якщо перехід відбувся посеред кварталу або посеред місяця
  • Як потім звітувати?

Отже, по порядку.

Коли платник податку вважається платником єдиного податку спеціальної третьої групи

Це питання врегульоване пунктом 9.8 підрозділу 8 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПКУ): платник податку вважається платником єдиного податку спеціальної третьої групи:

  • з 1 квітня 2022 року – в разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;
  • з наступного робочого дня після подання заяви – в разі подання заяви з 1 квітня 2022 року.

Тобто, якщо платник податку вирішив перейти на спеціальну ІІІ групу і подав Заяву* про перехід на спрощену систему оподаткування 20 серпня 2022 року, то такий платник почне вважатися платником єдиного податку 2% з 21 серпня 2022 року.

Як рахувати єдиний податок і звітувати

Податковий (звітний) період для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, визначений пп. 9.6 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ і дорівнює календарному місяцю.

Строки подання податкових декларацій зазначені в п.18 ст.49 ПКУ:

  • для місячного звітного періоду – протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
  • для квартального звітного періоду – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Строки сплати податкового зобов’язання визначені в п.1 ст. 57 ПКУ – протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації.

Розглянемо на попередньому прикладі – перехід ФОП 3-ї групи з 5% на 2% з 21.08.2022р.:

  1. Із 21.08.2022р. платник податку на спеціальній групі оподаткування за ставкою 2%, відповідно, необхідно подати податкову декларацію з єдиного податку за серпень. В місячній формі Декларації  потрібно вказати обсяг доходу за період з 21.08.2022р. по 31.08.2022р. та визначити суму податку за ставкою 2%.

Термін подання декларації за серпень – до 20 вересня 2022 року.

Термін сплати єдиного податку – до 30 вересня 2022 року.

  • До 20 серпня включно платник податку перебував на ІІІ групі за ставкою 5%, відповідно має звітувати за квартальною формою звіту. В Декларації за 9 місяців платник вказує обсяг доходу наростаючим підсумком за період з 01.01.2022 р. по 20.08.2022 р. (включно) і визначає суму податку за ставкою 5%.

Термін подання декларації за 9 місяців – до 09 листопада 2022 року.

Термін сплати єдиного податку за 9 місяців – до 19 листопада 2022 року.

Отже, подати заяву про перехід на спеціальну групу 2% можна в будь який момент. Тільки-но буде прийняте таке рішення, новий статус у платника єдиного податку з’явиться вже на наступний день після подання заяви.
Не забуваємо, що, окрім місячної звітності, потрібно продовжувати подавати квартальну звітність.

Джерела:

Податковий кодекс України – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/conv#n7282

Наказ Мінфіну від 26.04.2022  № 124 – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0495-22#Text

Наказ Мінфіну від 19.06.2015  № 578 – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0799-15#Text

*Завантажити Заяву – за посланням нижче.

Фото до статті: Громадський простір.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×