facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Людина померла на тимчасово окупованій території: як оформити державну реєстрацію смерті

Роз’яснення юристки Слов’янського офісу Мережі правового розвитку Лілії Олексенко стануть в нагоді громадянам, рідні яких померли на тимчасово окупованій території, і РАЦСи України відмовляються видати свідоцтво про смерть державного зразка… Адже певні довідки, видані у медзакладах так званих «республік», не мають законної сили. Також вказана у статті правова база допоможе правникам, до яких такі клієнти звертаються.

Батько пані Світлани, яка мешкає у Слов’янську Донецької області, помер у січні 2020 року у місті Докучаєвськ, що зараз є тимчасово окупованою територією України.
Донька звернулася до Докучаєвського міського відділу ДРАЦСу в м. Волноваха (це не окупована територія), щоб оформити державну реєстрацію смерті тата, але там їй відмовили.  
Тому жінка і звернулася по безоплатну правову допомогу до Офісу при громадській організації «Агенція демократичного розвитку Донбасу».
Юристка Лілія Олексенко проконсультувала пані Світлану, роз’яснила її права та порадила, що робити далі.  Окрім цього, допомогла скласти заяву до суду для встановлення факту смерті особи. Суд заяву задовольнив, і донька отримала свідоцтво про смерть батька – документ державного зразка.

Юрист коментує

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті людини проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою.

Водночас наказом Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово припинено доступ до Єдиних та Державних реєстрів на цій території та тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів, їх поновлення та анулювання тощо до закінчення антитерористичної операції (ООС).
 
Органи державної РАЦС в Україні відмовляють у державній реєстрації смерті людини на окупованій території у зв’язку з тим, що підставою для реєстрації є документ закладу охорони здоров’я, форма якого встановлена Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрований Міністерством юстиції України 25.10.2006 року №1150/13024.

За відсутності документа належної форми необхідно встановити факт смерті особи в судовому порядку. В такому випадку підставою для реєстрації буде рішення суду.

Відповідно до ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути родичами, їхніми представниками до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню, а його копія видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.  

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×