facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

На яку підтримку можуть розраховувати підприємці під час війни

Дата публікації: 14.03.2022

З кожним днем війни в Україні бізнесу все важче продовжувати діяльність. Чи можуть підприємства розраховувати на підтримку держави? Законодавчу базу з цього питання проаналізувала для Мережі правового розвитку консультантка з фінансів та  оподаткування Анна Карпенко.

Уряд анонсував пакет рішень для підтримки підприємництва у цей складний час:

1) фізичні особи-підприємці І та ІІ групи на час воєнного стану та протягом року після його завершення будуть звільнені від сплати ЄСВ;

2) підприємства та фізичні особи-підприємці ІІІ групи будуть звільнені від сплати ЄСВ за найманих працівників, які були призвані до лав ЗСУ, інших збройних формувань (у тому числі територіальної оборони). Збір буде сплачено за рахунок держави;

3) відтерміновується сплата податків для всіх підприємств, які не спроможні їх заплатити;

Згідно з Законом України 2118-IX від 03.03.2022р., платники податків звільняються від передбаченої Податковим Кодексом відповідальності з виконанням обов’язків щодо дотримання термінів сплати податків, зборів  протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану.

4) відкладається впровадження РРО для всіх фізичних осіб-підприємців;

5) будуть скасовані всі заходи ринкового та споживчого нагляду в усіх питаннях, крім регулювання цін та контролю за ціноутворенням. Також вже встановлено мораторій на проведення перевірок всіх видів для бізнесу.

Наразі не опубліковані нормативні акти, які регулюють дані рішення, отже продовжуємо слідкувати за змінами.

Нагадаємо, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Що стосується відтермінування впровадження РРО, на сьогодні діє Закон України від 06.07.1995 № 265/95 з 01.01.2022р. Згідно з цим Законом, ФОП 2-4 груп зобов’язані проводити розрахунки через РРО або ПРРО незалежно від виду діяльності та об’єму доходів у разі розрахунків готівкою або через термінал. 

За порушення порядку проведення розрахункових операцій згідно з п. 1 ст. 17 розділу V Закону № 265 передбачені санкції у таких розмірах:

  • 100 % вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
  • 150 % вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

Отже, можемо зробити висновок, що бізнес звільняється тільки від санкцій за порушення, які відбулися в період з 24.02.22 і до закінчення воєнного стану.

Також таке звільнення прямо передбачене п. 112.8.9 Податкового кодексу України, в якому сказано, що платник звільняється від відповідальності за вчинення податкових порушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, якщо порушення виникло внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Резюмуємо:

  • ФОП І та ІІ групи мають сплатити ЄСВ за січень-лютий 2022р. На час воєнного стану з 24.02.2022 і протягом року після його завершення звільняються від ЄСВ. Обов‘язок сплати відтерміновується до трьох місяців після завершення воєнного стану для тих, хто не має можливості сплатити у встановлені строки, а саме до 19.04.2022 за I квартал 2022р.
  • ЄСВ за найманих працівників підприємств і ФОП ІІІ групи які були призвані до лав ЗСУ, інших збройних формувань (у тому числі територіальної оборони) буде сплачено за рахунок держави.

Обов‘язок застосування РРО/ПРРО для ФОП ІІ-ІV груп залишається незмінним, тому радимо використовувати РРО/ПРРО всім, хто проводить розрахункові операції готівкою або через термінал. Уряд звільняє бізнес від відповідальності за порушення проведення розрахункових операцій.


P. S. Будьте в курсі кожної новини та події – підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×