facebook
Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Ожеледиця у великому місті: хто відповість за травми городян?

Дата публікації: 29.12.2020

До Вижницького Офісу Мережі правового розвитку звернулася пані Ганна, мешканка села Мілієво Чернівецької області. Розповіла, що її донька зараз проживає та навчається в одному з вишів Чернівців. Нещодавно з дівчиною стався прикрий випадок: коли в місті була ожеледиця, донька впала на слизькому тротуарі та пошкодила руку. Слава Богу, нічого страшного, лише легкий забій. Але мати цікавилася: а якщо була б серйозна травма – хто б поніс відповідальність, хто має відшкодовувати збитки за лікування? Чи не міські комунальники мають дбати про те, щоб вулиці міста під час ожеледиці були безпечними? Юристка Офісу при Чернівецькій обласній громадській організації «Комітет виборців» Валентина Ткач подає роз’яснення та алгоритм дій у подібному випадку: куди звертатися, які документи збирати, на що розраховувати.

Дійсно, кожен громадянин має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Головне у випадках відшкодування шкоди – довести вину фізичної або юридичної особи, внаслідок дій або бездіяльності яких людина ( в даному випадку – донька клієнтки) отримала травму, адже відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України, особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Згідно з частиною другою статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані, зокрема:

  • утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію;
  • відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів.

Водночас громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право зокрема вимагати негайного виконання робіт з благоустрою населених пунктів у разі, якщо невиконання таких робіт може завдати шкоду життю, здоров’ю або майну громадян, а також звертатися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров’ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об’єктів благоустрою.

Потрібно дізнатися, хто є балансоутримувачем тієї території, де відбулося «падіння», сформулювати письмову претензію і направити її рекомендованим листом з повідомленням на адресу контори, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій людина впала.
У листі слід вказати, що ви розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати, а також додати до листа копії документів, що підтверджують викладені обставини.

Якщо балансоутримувач не визнає своєї вини і відмовляється компенсувати завдану шкоду, ви маєте право звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я (як матеріальної, так і моральної) за вашим зареєстрованим місцем проживання чи перебування або за місцем заподіяння шкоди.

Стаття 1195 Цивільного кодексу України визначає, що фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я фізичній особі, зобов’язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо. Якщо людина зазнала падіння, йдучи вулицею міста, необхідно звернутися до місцевої ради з інформаційним запитом про підприємство, зокрема комунальне, установу чи організацію, відповідальну за утримання тротуару в належному стані на місці падіння людини – і далі діяти за вищезазначеним алгоритмом.
Відповідачем у даній справі також можуть бути міська рада, до повноважень якої належить забезпечення утримання в належному стані вулиць, зокрема тротуарів, а також навіть Державне агентство автомобільних доріг України – у випадку суміщення дороги державного значення з вулицею міста, залежно від того на чиєму балансі знаходиться вулиця.

Для звернення до суду з відповідним позовом необхідно зібрати докази, що підтверджують падіння в певному місці та отримання травми, а саме:

• довідки з лікарні лікувальних закладів, у яких зазначається вид травми, та за яких обставин вона отримана тощо;
• наявність порушення відповідача у сфері благоустрою: відео- та фотозйомка із зазначенням дати та часу;
• показання свідків;
• підтвердження понесених матеріальних втрат: рецепти, чеки, квитанції з аптек тощо;
• підтвердження завдання моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, показання свідків щодо тяжкості моральних страждань, рецепти лікарів на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.

Важливо, що у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, позивачі звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (пункт 2 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»).

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
щодня
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

connect

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

support

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×