Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Підстав для позбавлення батьківських прав побільшало

Не даєш дитині можливості отримати повну загальну середню освіту – можуть позбавити батьківських прав. Про актуальні зміни у законодавстві – у консультації юристки Білоцерківського Офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Правова єдність» Людмили Власенко.

Законом України «Про повну загальну середню освіту» № 463-IX від 16.01.2020 року, який набрав чинності 18.03.2020 року, пункт 2 частини першої статті 164 Сімейного кодексу (СК) України викладено в новій редакції, за змістом якої розширено трактування однієї з підстав для позбавлення батьківських прав.

Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобування нею повної загальної середньої освіти.

Відповідно до ч. 3 ст. 150 СК України батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

При виконанні обов’язку забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти батьки обирають навчальний заклад та форми навчання дитини.

Батьки мають пріоритет у виборі виду освіти для своїх малолітніх дітей (ч. 3 ст. 26 Загальної декларації прав людини).

Отже, з 18.03.2020 року ухилення батьками від забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти може бути самостійною підставою для позбавлення особи батьківських прав.


Що слід розуміти під здобуттям повної загальної середньої освіти

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» повна загальна середня освіта – це систематизована та передбачена відповідними державними стандартами сукупність результатів навчання і компетентностей, здобутих особою на рівнях початкової, базової середньої та профільної середньої освіти.

Повна загальна середня освіта має три рівні освіти:

  • початкова освіта тривалістю 4 роки;
  • базова середня освіта тривалістю 5 років;
  • профільна середня освіта тривалістю три роки.

Як діятиме на практиці дана норма покаже час, оскільки судова практика Верховного Суду поки відсутня (через незначний проміжок часу, після внесення відповідних змін до ст. 164 СК України).

Зверніть увагу! Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення навчання неповнолітніх дітей, тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн до 1700 грн).

Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 5100 грн.).


Пам’ятаймо,
що виховання дітей – це відповідальна справа, а забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти є безпосереднім обов’язком батьків, за невиконання якого можуть настати негативні наслідки у вигляді позбавлення батьківських прав та притягнення до адміністративної відповідальності.

Під час карантину отримати безоплатну правову допомогу можна дистанційно з понеділка по п’ятницю у робочі дні з 10.00 до 16.00. Тлефонуйте: +380996040650, +380683329421, Viber: +380683329421 або пишіть на електронну пошту: pravovadopomogabc@gmail.com чи онлайн за доступом https://ldn.org.ua/section/iegal-help/

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та раво спроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×