Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

Про порядок виселення мешканців гуртожитку

Приводом для наступної консультації стали часті звернення до Чугуївського офісу Мережі правового розвитку місцевих мешканців, які просили роз’яснити процедуру виселення з гуртожитків. Як захистити свої права при укладенні чи розірванні договору найму, роз’яснює адвокат Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов.

Законодавство України забезпечує охорону житлових прав мешканців гуртожитків від одностороннього розірвання договору найму і виселення без законних підстав. Оскільки норми законодавства в частині захисту житлових прав мешканців гуртожитків поширюються на останні незалежно від форми їх власності, питання виселення з гуртожитку регулюється ст. 132 Житлового кодексу Української РСР, розділом VII Примірного положення про гуртожитки і Законом України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”.

Звертаємо увагу, що виселення проводиться виключно в судовому порядку. Відповідно до ст. ст. 1, 19 Закону України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”, мешканці гуртожитків не можуть бути виселені, переселені та відселені без попереднього надання їм (їх сім’ям) іншого житла, придатного для постійного проживання людей, за сукупності таких умов:
– період часу, протягом якого мешканці офіційно зареєстровані і фактично проживають у гуртожитку, складає не менше п’яти років;
– мешканці не мають іншого власного житла;
– гуртожитки призначені для проживання одиноких громадян або для проживання сімей;
– гуртожитки перебувають в державній, комунальній власності або у повному господарському віданні чи в оперативному управлінні підприємств, установ, організацій з управління житловим фондом (перебувають на балансі таких підприємств);
– гуртожиток не визнаний аварійним чи непридатним для проживання. У разі затвердження сесією місцевої ради рішення про визнання гуртожитку аварійним чи непридатним для проживання людей орган місцевого самоврядування зобов’язаний терміново надати усім мешканцям гуртожитку інше, придатне для тимчасового проживання людей житло.

В даному випадку за аналогією закону повинні застосовуватися норми ст. 110 – 114 Житлового кодексу УРСР, які регулюють порядок виселення з наданням іншого благоустроєного жилого приміщення, а в частині регулювання вимог до тимчасового житла – також норми глави 41 Житлового кодексу УРСР “Користування жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання”.

Всі інші категорії мешканців гуртожитків, на яких не поширюється Закон України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”, можуть бути виселені з підстав і в порядку, передбаченому ст. 132 Житлового кодексу УРСР.
Такий висновок підтверджується статтею 8 Закону України “Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків”: громадяни, які на законних підставах зареєстровані та тривалий час (не менш як п’ять років) проживають у гуртожитках, віднесених до недержавного житлового фонду та призначених для проживання працівників (членів їх сімей), які не мають можливості самостійно придбати чи побудувати власне житло, у разі, коли такі гуртожитки не передаються їх власниками у власність територіальних громад, мають право подальшого проживання в таких гуртожитках до розв’язання їх житлової проблеми.

Наймач, члени його сім’ї або інші особи, які проживають у приміщенні гуртожитку, можуть бути виселені в судовому порядку без надання іншого жилого приміщення, якщо вони систематично руйнують чи псують жиле приміщення, або використовують його не за призначенням, або систематично порушують правила співжиття, роблять неможливим для інших проживання із ними в одній кімнаті, квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу на них виявились безрезультатними.

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×