Потрібна юридична консультація? Наш юрист надасть її безкоштовно

При оформленні земельної ділянки погодження архітектора потрібно не завжди

Людина оформлює право власності на землю, подає проект землеустрою – але архітектор надає негативний висновок, зокрема посилаючись на відсутність генерального плану. Однак не в усіх випадках погодження архітектора є вирішальним, вказує юрист Дворічанського офісу Мережі правового розвитку при громадській організації «Фонд сільських гроад Дворічанщини» Віталій Бабика і роз’яснює ситуацію з посиланням на рішення Верховного Суду.

Часто громадяни при оформленні права власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства стикаються з проблемою погодження проекту землеустрою у структурних підрозділах районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури.

Поширеними є випадки, коли архітектор надає негативний висновок, зокрема посилаючись на відсутність генерального плану.

Однак, як роз’яснив Верховний Суд, проєкт землеустрою “Для ведення садівництва” та “Для ОСГ” не погоджується відділом містобудування та архітектури (незалежно від місця розташування ділянки: в межах чи за межами населеного пункту).

Посилання на рішення Верховного Суду: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/84621891?fbclid=IwAR1a3PA6ncZSq02omJMrbfYZQsQGz9mLtq1uKS0FbxraTaNgZXD0I-rB710

Вказана позиція Верховного Суду ґрунтується на наступних правових нормах.

Частиною 8 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України визначено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У свою чергу, відповідно до частини 1 статті 186-1 Земельного кодексу України, проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з частиною 6 цієї статті Земельного кодексу України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

З огляду на це, земельні ділянки в межах населеного пункту подаються на погодження міських державних адміністрацій у сфері містобудування виключно у випадках, якщо на ній розташовано або планується розташування об`єкта будівництва.

Слід зауважити, що тлумачення частини 6 статті 186 Земельного кодексу України повинно відбуватись у системному взаємозв`язку з рештою норм цієї статті. Тобто, погодження проектів землеустрою органами місцевого самоврядування відбувається не у всіх без винятку випадках, а лише у разі, коли це прямо передбачено статтею 186 Земельного кодексу України.

Алгоритм дій

  • Звернутись до відповідного суб’єкта для розробки проєкту землеустрою.
  • Розроблений проєкт землеустрою подати до кадастрового реєстратора (без погодження архітектури)

– У заяві до кадастрового реєстратора вказати про правові висновки Верховного Суду, та долучити до заяви роздруківки постанов Верховного Суду.

Крім того, не зайвим буде посилання на частину 5 статті 13 Закону України “Про судоустрій та статус суддів”, згідно з приписами якої висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

На жаль, не зважаючи на наявність відповідних роз’яснень Верховного Суду, на практиці деякі кадастрові реєстратори «гнуть» свою лінію та відмовляють у погодженні проектів землеустрою, мотивуючи це відсутністю його погодження архітектором.

Однак, як свідчить досвід Дворічанського офісу МПР, це лише питання часу, оскільки таку відмову можна оскаржити в суді.

Посилання на рішення суду:http://reyestr.court.gov.ua/Review/90259335

P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» у межах проекту ««Безпечна та правоспроможна громада».

Матеріал відображає позицію автора і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Знайшли своє рiшення? Допоможiть iншим!

Надрукуйте постер

Роздрукуйте та розмiстiть на дошцi оголошень у своєму под’їздi постер Мережi

Станьте волонтером

Станьте волонтером та допомогайте знаходити рiшення проблем iншим

Потрiбна консультацiя?

Онлайн

Поставте питання, i один з експертiв Мережi надасть вiдповiдь.
Графік роботи чату: з 10:00 до 16:00
з понедiлка по п'ятницю
(обідня перерва з 13:00 до 14:00).

В офiсi

Знайдiть найближчу приймальню у своєму мiстi та запишiться на консультацiю.

Приєднатися

Ми завжди відкриті для спроможних організацій та активних особистостей, які поділяють наші місію, бачення та цінності і готові долучитися до їх реалізації.

Підтримати

Ми робимо правову допомогу доступною. Ми посилюємо спроможність громад та допомагаємо їм розвиватися. Підтримайте нас у цій роботі.

Повідомити про помилку

×